ARI MAYA

 

                İnsanoğlunun yaratılışından bugüne kadar gelen süreçte gerek iç dünyamızdan gerekse dış dünyamızdan gelen bilgilerin zihnimizde oluşturduğumuz kavramlar arasında ki kurduğumuz bağla gerçekleşir düşüncelerimiz.Düşüncelerimiz doğrultusunda söz söyler sözlerimizin doğrultusunda da davranışlarımızı sergileriz.

                Bu düşüncelerin doğru yada yanlış olduğunu ayırt edebilmemiz için sağlam bilgiye ulaşmak, araştırmacı ve meraklı bir ruhla işe başlamak ve ulaştığın bilgiyi yerli yerinde anlamlı kullanabilmek için elinde bir mihenk taşının olması gerekir, bu da bizim için Kur-anı kerim dir. O halde zihnimizdeki kavramlar arası geçişi öyle güzel bağlamalıyız ki sonuç hüsran olmasın. Elimizdeki malzeme ile yapacağımızın en güzelini yapmak düşüncenin en güzeline ulaşmak için gayretimiz bu yönde olmalıdır. Birbiriyle alakası olmayan şeyleri birbirine bağlamaya çalışırsan Nasrettin Hoca misali göle maya çalıp ya tutarsa diye beklemek ve zaman öldürmek boşa kürek çekmeye benzer. Yoğurdu yoğurtla mayalayacaksın, hamuru hamur mayasıyla, insanı da arınmış insanla mayalayacaksın. Örnek aldığın insan Allah'tan bir haber yaşıyorsa seni ateşe doğru sürükler sen farkına bile varmazsın nefsin sana yaptıklarını güzel gösterir. Onlar kendi ölçüleriyle doğru yaptığını zannederek, kendilerini ve hayatlarını ıskalıyacaklarının farkında değillerdir, sonuç ateş olacaktır. İradesini özgürlükten yana kullanmayanların düştükleri durum budur. Yaptığımız işin doğru olup olmadığını anlamamız için ölçümüz her daim gönül olmalıdır. Gönülden ve karşılıksız yapılan işler başarıya ulaşır. Ve onların yaptıklarının karşılığını Allah verir."Uyun sizden ücret istemeyenlere" ayetin bize verdiği mesaj çok açık. Onlara gerçek bilgi geldiğinde aslandan ürkmüş yaban eşekleri gibi sağa sola kaçışırlar. Gerçek bilgiye yönelenin durumu her daim güzele doğru gider.

                Dünya köyünde yetişen MUHAMMET MUSTAFA tüm insanlığın arı mayasıdır. Onun izinden yürüyen ve fikrinden düşünenlerin seçilmiş ayıklanmış, arınmış düşüncelere sahip asil ve ince davranışlı, zihniyeti, sözü,  özü ve davranışı bir olanlar örnek insanlardır.  Sözün özü güzel ahlaklı insanlara selam olsun.

Dünya Köylüsü

Ayla Bağ

Haber Etiketleri:

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat