Eğitimde Neler Oluyor?

Eğitimde Neler Oluyor?

Yeni Eğitim-Öğretim yılı yeni Milli Eğitim Bakanının önemli mesajlar içeren konuşmasıyla başladı. Öğretmenler dâhil toplumun farklı kesimlerinden bu konuşma içeriğine itiraz edenler olacak mıdır? Sanmıyorum.

Sayın Bakanımız ideal anlamda yakalamamız gereken seviyeleri net bir biçimde anlattı. Sanat, ahlâk ve bilimle harmanlanmış bir eğitim modeline ne kadar özlem duyduğunu konuşma içeriğinden anlayabiliyoruz.

Umuyoruz ki başarılı olsun çünkü eğitimde başarı bir ulusun başarısıyla eşdeğerdir. Sosyal bilimlerin en önemli başlıklarından biri olan eğitimde, başarı bugünden yarına ölçülebilecek bir süreç değildir. O yüzden sabırla beklemek gerekiyor. Şu an devlet okullarının durumunu göz önüne alacak olursak Sayın Bakanın işi hiç de kolay gözükmüyor.

Son yıllarda eğitim konusunda büyük değişimler olağanüstü hızlarla gerçekleştirildi. Eğitim sürelerinin değişmesi, okul türlerinin değişmesi, sınavların kaldırılıp yerine başka sınavların getirilmesi gibi sonucu henüz değerlendirilmemiş değişimler tekrar tekrar değişime uğruyor. Geldiğimiz nokta itibariyle gözüme çarpan tek şey, toplumsal statü ve sınıf ayrımının eğitim eliyle derinleşerek hayata geçiyor olmasıdır.

Sadece kendi ülkemizde değil, dünyada her alanda rekabete ve elemeye endekslenmiş sistemler geçerlidir. Elde edilen başarılarda ise eğitim kalitesi ile nitelikli yetişmiş insan gücü belirleyici rol oynamaktadır. Öncelikle kendini, çevresini ve dünyayı tanıyan nesiller yetiştirilirken bilimsel bilginin önemi, merak ve sorgulama kültürü çocuklarımıza benimsetilmelidir. Peki gerçekten bizim eğitim konusunda durumumuz nedir? Eğitim yöneticilerinin bu konuda kafasını kumdan çıkarıp geçmiş ve mevcut durum kıyaslaması yapmasını umuyoruz.

LYS sınav sonuçlarını bir kenara bırakacak olursak en azından şunu sorgulamalıyız: Bundan yaklaşık 5-6 yıl öncesine kadar parmakla gösterilen bazı devlet okullarımız vardı. Bu okullarının durumu nedir? Başarılarıyla kendini kanıtlamış, bulunduğu çevrenin saygısını kazanmış devlet okullarımız bugün neredeler? Eksik yönlerinin tamamlanması gerekirken devlet okulları neden gözden düşürüldü? Çocuklarını gönül rahatlığıyla devlet okullarına gönderen velilerin bugün neden kafası karışık? Ve en önemlisi bu durum kimlere yaradı? Bu soruların cevabını verebildiğimizde eğitim yöneticilerinin işlerinin ne kadar zor olduğunu daha iyi anlamış olacağız.

Çocuklarımıza başarı ve keyif dolu bir eğitim yılı diliyorum.

Haber Etiketleri:

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat