AİLE HEKİMLERİNE ‘KRONİK HASTALIK İZLEMİ BİRİNCİ MODÜL EĞİTİMİ’

            Tokat İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Türkiye’deki ölümlerin yüzde 86-87’sinin çoğunlukla kalp damar hastalıkları, diyabet, kanserler, kronik solunum yolu hastalıkların oluşturduğu bulaşıcı olmayan hastalıklardan kaynaklı olduğu belirtildi. Türkiye’de bulaşıcı olmayan hastalık kaynaklı erken ölüm (70 yaş altı) olasılığının yüzde 18 olduğu belirtilirken, "Tüm yaş grupları için değerlendirildiğinde her iki ölümden biri kalp damar hastalıkları kaynaklıdır ve bu erken ölümlerin %80’i önlenebilir niteliktedir. Kalp damar hastalıklarının büyük bir kısmı (ve diğer BOH’lar) tütün kullanımı, sağlıksız diyet, yetersiz fiziksel aktivite ve alkolün zararlı kullanımı gibi davranışsal risk faktörlerinin azaltılmasıyla engellenebilir." denildi.

            Bu kapsamda sile hekimlerince kronik hastalıklar (kardiyovasküler risk değerlendirmesi ve hipertansiyon) sürecinin doğru yürütülmesi ve ülke genelinde standart ve nitelikli hizmet sunumunun sağlanması amacıyla İl Sağlık Müdürlüğünce aile hekimlerine yönelik ''Kronik Hastalık İzlemi Birinci Modül Eğitimi'' yapıldığı bildirildi.

            Eğitim, 7 grup halinde, Gıjgıj Eğitim Salonunda eğitimciler Dr. Fatih Batan, Dr. Abdullah Tosun ve Dr. Hüseyin Sami Toprak tarafından yapıldı. Eğitime İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Hacı Ahmet Sümbül de katıldı.  Aile hekimlerinin sorunları, hekimlerden beklentiler hakkında konuşuldu. Eğitime katılan hekimlere katılım belgesi, eğitimcilere ise teşekkür belgesi verildi.

Haber Etiketleri:

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat