KOLON (KALIN BAĞIRSAK) KANSERİNİN ÖNLENMESİ

Medicalpark Özel Tokat Hastanesi Gastroenteroloji hekimlerinden Doç. Dr. Murat Sarıkaya son yıllarda hızla artan kolon kanseri hakkında önemli açıklamalarda bulunarak, hastalığın tedavi yöntemleri, riskleri ve yapılması gerekenler hakkında bilgiler verdi.

            Kolon kanseri her 100.000 kişinin 40’ında gözlenmektedir. Dünyada kanserden ölümlerin ikinci en sık nedenidir. Kansere yakalanma riski çeşitli önlemler alınarak azaltılabilir. Bu nedenle risk faktörlerini belirlemek büyük önem taşımaktadır. Bu risk faktörlerinin bazısından kaçınılabilir. Ancak diğer kısmı ise değiştirilemez. Örneğin hem obezite,sigara ve alkol içilmesi hem de kişide kanserle ilişkili genlerin bulunması bazı kanser türleri için risk faktörüdür. Ancak sadece obezite ile sigara ve alkol içmekten kaçınılabilir. Bu risk faktörlerinin yanında düzenli egzersiz ve sağlıklı bir diyet koruyucu faktör olabilmektedir. Bu önlemler kansere yakalanma riskini azaltabilir. Ancak kesinlikle kanseri önleyeceği anlamına gelmez. Bu nedenle kansere neden olabilecek durumların erken tespiti ve tedavisi büyük önem taşımaktadır.

            Kolon kanseri genellikle kabızlık, ishal ve ağrısız kanama ile belirti vermektedir. Bu semptomlar bazen hastalar tarafından göz ardı edilebilmektedir. Örneğin kanamanın hemoroid veya anal fissür nedeniyle olabileceği düşünülerek uzunca süre gastroenteroloji hekimine başvurmayıp son evre kanser ile gelen hastalar bulunmaktadır. Kanser kilo kaybı ve anemiye sebep olabilir. Dışkılama alışkanlığında değişiklik ile karşımıza çıkabilir.

            Kolon kanseri genellikle bağırsak içindeki poliplerin büyümesi sonucu oluşur. Bu poliplerin kanserleşmeden saptanıp alınması kanserden koruyucu rol oynamaktadır. Kolon kanserinin saptanması için çeşitli tarama testleri kullanılmaktadır. Bu tarama testleri kanser semptomu olmayan hastalarda uygulanır. Test anormal sonuçlandığında teşhis için ileri tetkikler uygulanır.

            Kolonoskopi kansere yol açabilen poliplerin saptanmasında ve çıkartılmasında uygulanabilecek en iyi yöntemdir. Ortalama riske sahip kişilerde 50 yaşında (bazı ırklarda 45) kolon kanseri taraması yapılmaya başlanmalıdır. Her 10 yılda bir kolonoskopi ve yılda bir kez gayta testi yapılmalıdır. Ailesinde kolon kanseri veya polibi bulunan hastalarda ise daha erken yaşlarda taramaya başlanılmalıdır. Kendisinde polip veya kanser bulunan kişiler ise gastroenteroloji hekimi ile görüşerek polibin tipi,sayısı ve çapına göre daha sık aralıklarla takip edilmelidir.

            Son yıllarda kanser vakalarının hızla arttığı göz önüne alınırsa tedavisi daha kanser oluşmadan bağırsaktaki poliplerin kolonoskopik yöntemle alınması ile mümkün olan kolon kanseri açısından halkımızın farkındalığının artması gerekmektedir.

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat