ŞEHİR İÇİ ULAŞIM VE EKMEĞE ZAM SİNYALİ

EKMEK VE ULAŞIMA ZAM KAPIDA 

Tokat Ticaret ve Sanayi Odasında TSO Başkanı Ali Çelik, TESOB Başkanı Fehmi Çankaya, Ekmekçiler Odası Başkanı Bekir Yurtbay ve Şehiriçi Dolmuşları Kooperatifi Başkanı Ali Selimoğlu'nun katıldığı toplantıda Şehiriçi Dolmuşları Kooperatifi ve Ekmekçiler Odasının maliyet artışının yüzde 60'ın üzerine çıktığı belirtilerek ekmek fiyatları ve toplu taşıma ücretlerinde artış talep edileceği bildirildi.

            Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ali Çelik, beraberinde TESOB Başkanı Fehmi Çankaya, Ekmekçiler Odası Başkanı Bekir Yurtbay ve Şehiriçi Dolmuşları Kooperatifi Başkanı Ali Selimoğlu ile birlikte Tokat TSO Meclis Toplantı Salonunda basın açıklaması düzenledi. Toplantıda Şehiriçi Dolmuşları Kooperatifi ve Ekmekçiler Odasının son yaşanan ekonomik gelişmelerden sonra maliyetinin yüzde 60 oranında arttığı belirtilerek, ekmek ve toplu taşıma ücretlerinde makul bir oranda artış talep edileceği kamuoyuna duyuruldu. Yeni fiyatların komisyon kurularak belirleneceği vurgulandı. Ne son tüketici olarak kabul edilen Tokatlı vatandaşlar, ne de şehre hem istihdam hem de ekonomik açıdan katma değer sağlayan ekmekçiler ve dolmuşçular mağdur duruma düşürülmeden fiyatlarda iyileştirme yapılacağı ifade edildi.

            Toplantıda ilk olarak konuşan Tokat TSO Başkanı Dr. Ali Çelik, şunları kaydetti:

            "Son dönemde ülkemizde yaşanan bir takım ekonomik sıkıntılar nedeniyle mensubu olduğumuz odaları ve onların yaşadığı sıkıntıları temsilen, ülkemizin yaşamış olduğu bugünkü ekonomik sıkıntıları da düşünerek hem vatandaşı mağdur etmeyecek hem de temsil ettiğimiz ve üyemiz olan arkadaşlarımızı mağdur etmeyecek şekilde şehir olarak bir araya gelip bu sıkıntıların çözümü noktasında kararlar almak maksadıyla bugünlerde bir takım çalışmalarımız olacak. Bugün saat üçte ekmek fiyatlarının tarifesinin belirlenmesiyle ilgili bir toplantı olacak. Her yıl eylül ayında şehir içi taşıma ücretleriyle ilgili toplantı yapılıyor. Bu toplantıda yıllık şehir içi taşıma fiyatları belirleniyor. Bugünkü gündemimiz rutin bir gündem. Son dönemde ülkemizin yaşadığı çok ciddi ekonomik sıkıntılarla birlikte bu gündem biraz daha önemli olmaya başladı. Yaşanan sıkıntılar ve zamlar esnafı biraz sıkıntıya soktu. Aynı zamanda Organize Sanayide de başkanlığımız var. Ekmek fırınlarının yaşadığı sıkıntıyı orada da gözlemleme fırsatımız oluyor. Organize sanayide ekmek fırını olan 7 arkadaşımız var. Bunların birçoğu aidatlarını bile ödemekte sıkıntı yaşıyor. Un fiyatları 65 liradan 108 liraya çıktı deniliyor. Aşağı yukarı yüzde 75-80'lik bir artış söz konusu. Bu da ekmeğin maliyetine etki edecek en temel unsurlardan bir tanesi. Elektriğe de son iki ayda yüzde 50 lira zam geldi. Yani ortalama bakacak olursak yüzde 60-70'lik bir maliyet artışı söz konusu. Zaten geçmiş şartlarda da para kazanamayan esnafımız ve üyelerimiz son dönemdeki artışlarla beraber daha çok sıkıntı yaşamaya başladılar.

"MAĞDUR OLAN KESİM VARSA DUYARLI OLMAK ZORUNDAYIZ"

            Şehir olarak artık popülizmden vazgeçeceğiz. İşin bir tarafında olmak ya da siyaseten bir tarafından bakmak gibi bir çerçevede olamayacağız. Bugün halihazırda iktidarda hangi parti olursa olsun konuşacaklarımız aynı şeyler. Söylenmesi gereken ve yapılması gereken şeyler aynı. Bir tarafta mağdur olan kesim varsa ona karşı duyarlı olmak zorundayız. Bunu bir şekilde çözmek zorundayız. Bir bakıyoruz böyle bir ortamda bir kesim ticaret adamlarından yana bir kesim popülist bir takım politikalarla halkın sıkıntıya sokulmasına müsaade etmeyiz diyor. Doğru olan ne ise onu yapacağız. Yarın ekmek fabrikaları kapandığı zaman bu şehirde satın alacak ekmek bulamayacağız. aynı şey esnafımız ve minibüsçüler esnafı için de geçerli. Onlar batarsa şehrin ekonomisi batacak. Minibüsçü esnafımızla konuştuk geçenlerde, şuan zararına yolcu taşıyorlar. Biz fırsatçılık peşinde değiliz. Böyle bir zamanda yüzde 60-70 zam yapalım derdinde değiliz. Bu kriz dönemini ve sıkıntılı dönemi atlatabilecek süreç içerisinde vatandaşımızı da çok da sıkıntıya sokmayacak şekilde makul bir çözüm derdindeyiz. Bu anlamda makul bir talebimiz olsun dedik.

FİYAT ARTIŞ TALEBİ YÜZDE 25 ORANINDA OLACAK

            Ekmekçiler odası ve minibüsçüler odasının maliyet artışları son bir yılda yüzde 60'lar civarındaysa bizim talebimiz yüzde 20-25 civarında olacak. Biz bu talebin odamız üyelerinin sıkıntılarını şuanda tam olarak karşılamayacağını biliyoruz ama 'biz sıkıntıdayız zam yapmak zorundasınız' diye bir takım eylemler yapmak derdinde değiliz. Biz konuşarak, uzlaşarak, tartışarak sonuç almak, birleşerek netice almak istiyoruz. Bugünkü gördüğünüz tablo da o zaten. Bugüne kadar olan olaylarda her kesim kendi sıkıntısını kendi gündeme getirirdi. Üç-beş tane minibüsçü esnafı veya üç-beş fırıncı gider belediye ya da parti önünde bir şeyler yapmaya çalışır, bireysel olarak sıkıntılarını çözmeye çalışırdı. Biz biraz daha kurumsal hareket etmeye çalışıyoruz. Bugün bu sıkıntılar konusunda önce sizler vasıtasıyla kamuoyunu bilgilendireceğiz, neden bir takım çalışmalar yapmaya ihtiyaç duyduğumuz konusunda. diğer taraftan da yönetici ve sorumlu pozisyonda olan insanları bu anlamda ikna etmeye çalışacağız. Makul bir zeminde anlaşarak sorunlarımızı çözmeye çalışacağız. Şu ana kadar bu sıkıntılar kavga ederek çözüldüğü için şehirde herkes birbiri ile kavgalı. Biz bundan sonraki ortamlarda hoş olmayan şeyler olmasın. Kaybede kaybede dip yaptık artık kazana kazana zirve yapmak zorundayız. Tartışa tartışa ayrıştık bundan sonra uzlaşarak birleşerek kenetlenmek zorundayız. Şehrin buna gerçekten çok ihtiyacı var."

EKMEKTE İTHAL UNDAN DOLAYI SIKINTI YAŞANIYOR

            Her türlü zorluk karşısında esnafın her zaman devletinin yanında olduğunu ifade eden Ekmekçiler Odası Başkanı Bekir Yurtbay, "Simitte farklı bir gelişme var. Biz bu konuda simitçi arkadaşlarla tekrar toplanacağız. Simit konusunda bir ayarlama yapacağız. Susam çok pahalandı. Hem vatandaşlarımız için hem de esnaf arkadaşlarımız için bu konuda bir iyileştirme yapacağız.

            Ekmekle ilgili de kayıt altına alamadığımız ekmekler, ev ekmeğinin yaygın bir şekilde satılışı, ilçelerden ekmeğin girişi gibi konularda sıkıntı yaşıyoruz. Ekmeğin fiyatıyla ilgili de bir iyileştirme yapacağız.  İthal unun artışından dolayı sıkıntı yaşanıyor. Ekmeklerde ülkemizdeki unun yüzde 30’u ekmeklerde kullanılıyor. Geri kalanda ithal un kullanılıyor. Tabii ki bu ekonomik krizde bunu menfaate çevirmek anlamında konuşmuyorum. Ama esnafında ayakta durabilmesi için bir yapılandırma, iyileştirme yapılacak. Tokat’ta tüm illerden farklı olarak, fırınlar tezgahlarda ekmek satamıyorlar. Fırınların yerleri organize sanayide. Bilindiği gibi hava kirliliği nedeniyle bunlar şehir dışına taşındı. Mesela Çorum merkezde 80 tane fırın var. Bizim fabrikalarımız Tokat’ın dışında. Bunun taşıma maliyeti artı yol maliyeti dolayısıyla da daha çok sıkıntı yaşıyoruz. Satışı da tezgahta yapamadığımız için ekmekleri bayilere sattırıyoruz. Bu da artı bir külfet getirdiği için bunlar hep ekmeğe yansıyor. Simitlerde de tekrar zam düşünmüyoruz. Bu konuda bir iyileştirme yapmayı düşünüyoruz. Simide yeniden bir fiyat ayarı yapacağız. Susam da ithal olduğu için simitte biraz susamı kısacağız. Susam gerçekten çok pahalandı. 8 TL’den 18 TL’ye çıktı.  Az susamlı simit yiyeceğiz ama simidin fiyatını iyileştireceğiz. Ayrıca bundan sonra ekmeğin fiyatı komisyon kararıyla belirlenecek yani ne odanın ne de belediyenin bir zan altına kalmasını istemiyoruz biz bu konuda. Biz 210 gram ekmeğin 1 TL 25 kuruş olmasını talep edeceğiz. Ama tabii ki komisyon kararına da saygılı olacağız. Bu şekilde fiyatını alıp ilerleyen 15 il var şu anda. Biz, hem tüketicinin hem de üreticinin tarafındayız. Fırsatçılara bir neşter vurulursa bizim çözemeyeceğimiz bir şey yok. Her türlü zorluk karşısında ülkenin bel kemiği olan esnaf, her zaman devletinin yanında olmuştur. Gerekirse hiç zamsız sabredecek durumdayız ama esnafın da bu süreci iyi geçirmesi için tepeden bir ayar yapılması gerektiğini biz öneriyoruz. Biz tabanda her zaman fedakarlık yapmaya razıyız." diye konuştu.

"ESNAF VE SANATKARLAR YETERİNCE FEDAKARLIK YAPTIK"

TESOB Başkanı Fehmi Çankaya, birlik ve beraberlik olduğu sürece aşılamayacak hiçbir sorunun olmayacağını belirterek, şunları kaydetti:

            "Bugün gerçekten ülke gündeminde yer tutan sorunlardan bazılarına değinmek için bir araya geldik. Benim her zaman değindiğim ve vurgu yaptığım konu şudur birlik ve berberlik olursa aşamayacağımız hiçbir sorun yok. Ben, sivil toplum örgütleri olarak birlik, beraberlik ve dayanışma örneği gösterdiğimizi düşünüyorum. Bu ülke bizim. Başka bir Türkiye yok. Biz de Türk insanı olarak başka bir ülkede yaşayamayız. Bu sebeple ülkemize, devletimize, milletimize sahip çıkmak zorundayız. Beraberliğimizi burada da göstermemiz lazım ve elimizi taşın altına koymamız lazım diye düşünüyorum. Gerçekten ülkemizin düştüğü sıkıntılar belli. Ama biz Türk milleti olarak, Türk devleti olarak her sıkıntıya, her krize bir çare bulduk, bulmaya da devam edeceğiz.  İnşallah en yakın zamanda bu sorunu da çözeceğiz. Bu bağlamda esnaf ve sanatkarımız da sıkıntılı tabii ki. Onlar da elini taşın altına koyuyor. Ama bir dayanma noktası var. Bir maliyet noktası var. Burada da vatandaşımızın, milletimizin, devletimizin fedakarlık yapması gerekiyor. Esnaf ve sanatkarlar olarak bizlerin yeterince fedakarlık yaptığımızı düşünüyorum. Yapmaya da devam ediyoruz. Ancak şunu da belirtmek isterim ki fırsatçılara fırsat vermeyeceğiz. Bizim disiplin kurullarımız var, denetleme kurullarımız var. Eğer bir fırsatçı tespit edilirse biz de gereğini yaparız.  Ülkemizin içerisinde bulunduğu ekonomik sıkıntıyı kimse fırsata çeviremez. Biz esnaf ve sanatkarlar olarak ülkemize her zaman fedakarlık yapmaya hazırız. Ancak belirttiğim gibi küçük esnaf ve sanatkarımızın da belli bir dayanma noktası var. Bu noktada biz de devletimizden ve vatandaşlarımızdan bizleri anlayışla karşılamalarını bekliyoruz. Çünkü küçük esnaf ve sanatkarlar ülkemizin temel direğidir. Bu yüzden bu küçük esnaf ve sanatkarımızın maliyetine bir destek verilmesi taraftarıyım. Çünkü mazot ve diğer ürünlere gelen zamlardan dolayı esnafımız gerçekten sıkıntılı. Esnaf kar etmese de en azından onların maliyetini kurtarması için ufak bir zam taraftarıyım. Ama tabii ki bunu fırsata da çevirmemek lazım. Biz, ülkemiz için, vatanımız için ne gerekiyorsa yapıp, taşın altına elimizi değil, gövdemizi koymaya hazırız.

            Yapılan açıklama sonrasında Başkanlar, Ak Parti İl Başkanı Metin Polat'ı ziyaret etti.

KOMİSYONDAN KARAR ÇIKMADI

            Öte yandan dün saat 15.00'da ekmek fiyatlarına ilişkin görüşmek üzere toplanan komisyondan fiyatlarla ilgili bir karar çıkmadığı öğrenildi. Komisyonun haftaya tekrar toplanacağı bildirildi.

Haber Etiketleri:

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat