SİMİTE 25 KURUŞLUK İNDİRİM

Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, simit fiyatlarında indirme gidildiğini bildirdi. Geçtiğimiz aydan beri 1 lira 50 kuruşa satılan simit Tokat genelinde 1 lira 25 kuruştan satılmaya başlandı. Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, ekmeğe zam gelmesi söz konusu olduğunda da taviz vermeyeceklerini vurguladı.

            Tokat'ta maliyetin yükselmesi öne sürülerek simit fiyatlarında artışa gidilmiş Eylül ayından itibaren vatandaş simidi 1 lira 50 kuruştan almaya başlamıştı. Simit fiyatlarının ardından ekmek fiyatlarında artış yaşanabileceği gündeme gelmiş konuya ilişkin önceki gün komisyon toplanarak fiyatlardaki iyileştirme konuşulmuştu. Komisyon toplantısında ekmek fiyatlarına ilişkin net bir karar çıkmazken, simit fiyatlarında indirme gitme kararı alındı. 1 lira 50 kuruştan satılan simitler 1 lira 25 kuruştan satılmaya başlandı. Konuya ilişkin açıklama yapan Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, "Geçtiğimiz Eylül ayında simit fiyatlarına yüzde 50 bir zam gelmişti. Simit fiyatları 1 TL’den 1.50 TL’ye yükselmişti. Biz bunu duyduğumuzda hemen ilgili odamızın ve yine diğer sivil toplum kuruluşlarımızın başkanlarıyla görüşmeler yaparak simit fiyatının neden arttığını sorduk. Susam ve un fiyatlarının çok yükseldiğinden, diğer giderlerin de çok yükseldiğinden dolayı böyle bir zam yapıldığını söylemişlerdi ve bunu da tasvip etmediğimizi, bu artışın hakkaniyet getirmediğini kendilerine ifade etmiştik. Sağ olsunlar dün yapılan toplantılarda simit fiyatlarında indirim yapacaklarını söylediler. Biz kendilerine çok az bir zam yapılsın hatta mümkünse zam geri çekilsin diye bir ifadede bulunmuştuk. Muhtemelen simidin fiyatı 1.25 TL gibi bir fiyata çekileceğini söylediler. Biz bunu da kabul etmeyeceğimizi onlara ifade ettik. Susama ya da una zam gelmiş olabilir lakin daha makul bir zamla vatandaşın simit yemesi gerektiğini, hatta zamsız bir şekilde vatandaşın simit yemesi gerektiğini yine kendilerine aktardık. Tabii olumlu adımlar atıldı. Bizler de şimdi heyecanla bekliyoruz. Fiyatları ne kadar indirdiklerini yakın zamanda göreceğiz. İnşallah zammın tamamını iptal etmişlerdir diye umuyoruz. Yani simit fiyatları inşallah yeniden 1 TL’ye çekilmiştir diye temenni ediyoruz. Bu sürecin tabii ki takipçisi olacağız."diye konuştu.

            Toplantıda ekmek fiyatlarıyla ilgili henüz bir karar alınmadığını belirten Başkan Eroğlu, "Ekmek fiyatlarıyla ilgili de henüz bize ulaşmış bir bilgi yok. Ekmeğe de zam geldiği takdirde duruşumuz nettir. Asla buna izin vermeyiz ve bu konuda taviz de vermeyiz. Ekmek fiyatlarının artırılması konusunda biz de duruşumuzu gösteririz." dedi.

"EKONOMİK KRİZ VARMIŞ GİBİ GÖSTERİLİYOR"

            Başkan Eroğlu, Türkiye'de son zamanlarda ekonomik dalgalanmalar neticesinde olmayan bir ekonomik kriz varmış gibi gösterildiğini belirterek, şunları kaydetti:

            "Hem dış kaynaklı hem de içerideki bazı mihraklar tarafından böyle bir algı oluşturulmaya çalışıldığını görüyoruz. Bunun asla kabul edilebilir olmadığının da altını bir kez daha çizmek istiyorum. Bu işi fırsat bilenlerin de yaptıkları hiçbir şekilde doğru değil. Bu anlamda biz de denetimlerimizi hep devam ettiriyoruz. Ürünlerde aşırı bir şekilde zaman yapılıp yapılmadığını, ürünün tezgah fiyatıyla kasa fiyatının farklı olup olmadığını sıkı bir şekilde denetliyoruz. Hamd olsun ben şu yönden gerçekten müsterih oldum. Esnafımızın hiçbiri rafta farklı kasada farklı fiyat verme gibi bir şey yapmamışlar. Bu da beni son derece sevindirdi. Zamlar konusunda da yereldeki bakkal, market ya da esnaflarımız tarafından yapılan bir şey olmaması da beni çok sevindirdi. İnanıyorum ki Tarım Bakanlığımız tarafından da bu işi tamamen ranta çevirmek isteyenlerle ilgili bir mücadele verilecektir. Asla bu insanlara prim verilmeyecektir. Allah’ın izni ile bu operasyonun da üstesinden geldik. Bugün ülkemize diz çöktürmek anlamında yapılan bu ekonomik darbe teşebbüsü başarılı olmadı, olamayacak da. Biz yine bu ülkede nice zorlukların üstesinden geldik. Türkiye’nin büyümesini hiç kimse engelleyemeyecek. 2023 Türkiye’si dünyanın en büyük 10 ekonomisinden birisine sahip olacak inşallah."

 

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat