TOKAT'A “ALTIN BEBEK DOSTU İL” ÖDÜLÜ

“Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı” kapsamında Tokat emzirme ve anne sütünün desteklenmesi çalışmaları sonucunda “Altın Bebek Dostu İl” unvanına layık görüldü.

            Sağlık Bakanlığı  tarafından Ankara’da düzenlenen “Altın Bebek Dostu İl” ödül töreninde ilimize plaketi Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Çocuk Ergen Sağlığı Dairesi Başkanı Dr. Başak Tezel tarafından İl Sağlık Müdürü Op.Dr. H. Ahmet Sümbül ve ÇEKÜS Birim Sorumlusu Dr. Gülcan Başara’ya verildi.

Tokat İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları ve “Altın Bebek Dostu İl” unvanı çalışmalarında emeği geçen sağlık çalışanlarına teşekkür edildi.

ANNE SÜTÜ; ANNENİN BEBEĞİNE VERECEĞİ İLK VE EN GÜZEL HEDİYEDİR

            Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi. “Her bebek için kendi annesinin sütü en ideal ve bebeğe özeldir.

            Anne sütü bileşimi, bebeğin gelişimine, gün içindeki öğünlerine göre en uygun olacak şekilde oluşmaktadır. Erken doğan bebeklerde bebeğin ihtiyaçlarına göre anne sütü içeriği değişmektedir. Anne sütü; ilk 6 ayda bebeğin ihtiyacının tamamını karşılar. Anne sütü, sık sık emzirildiğinde bebeğin su ihtiyacını tam olarak karşılar, ayrıca su verilmesine gerek yoktur. İlk süt (kolostrum) içerdiği yoğun bağışıklık maddeleri ile bebeği hastalıklardan korur.

Anne Sütü, büyüme faktörü içerdiği için bebeğin sağlıklı büyümesini sağlar.

Anne sütünün içerdiği maddeler bebeği rahatlatır, gevşetir, ağrıyı azaltır, Daha çabuk ve huzurlu uykuya dalmasını sağlar. Bebekler anne sütünü tamamen ve kolaylıkla sindirir, karın ağrısı ve kabızlık problemleri daha az görülür. Anne sütünün içinde bebeği kanserden koruyucu maddeler bulunur.

Anne sütü bebeğin zeka gelişiminde önemli bir rol oynar, zekasını 8 -10 puan artırır, Anne sütü alan bebekler, diğer besinlerle beslenen bebeklerden daha zeki olurlar.

Anne Sütü ve Emzirme; Anne ve bebek arasında vazgeçilmez duygusal bir bağ oluşturur.

Anne sütü ile beslenme bebeği birçok hastalıktan korur. Anne sütü ile beslenen bebeklerde (konuşma problemi, allerjik hastalıklar, şeker hastalığı, lenf kanseri, kansızlık) diş çürükleri daha az görülür. Emzirme; annelerin meme kanseri, rahim kanseri, kansızlık (anemi) , gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Gebelik sırasında alınan kilolar emzirme ile daha sağlıklı verilir.

İdeal bir besin olan ve olumlu etkileri yaşam boyu devam eden anne sütü ile beslenme her çocuğun en doğal hakkıdır. Bebeğin yaşama şansını arttırır.

Anne sütünün faydaları saymakla bitmez. Tüm annelerimizden ilk 6 ay sadece Anne sütü vermelerini altı aydan sonra iki yaş ve ötesine kadar ek besinlerle birlikte emzirmelerini istiyoruz” ifadelerine yer verildi.

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat