TÜKETİM HARCAMALARI KONUT, KİRA VE GIDAYA OLDU

Hanehalkı Tüketim Harcaması bölgesel sonuçlarına göre toplam tüketim harcamalarının büyük bölümünü konut ve kira, gıda ve alkolsüz içecekler ile ulaştırma harcamaları oluşturdu. Tokat'ın içinde bulunduğu TR83 bölgesinde en yüksek payı gıda ve alkolsüz içecekler grubu alırken, en az payı eğitim harcamaları aldı.

            Türkiye istatistik Kurumu Samsun Bölge Müdürlüğü "Hanehalkı Tüketim Harcaması (Bölgesel), 2017" konusunda bir basın bülteni hazırladı.

            Hanehalkı Bütçe Araştırması'nın 2015, 2016 ve 2017 yıllarına ait verilerinin birleştirilmiş sonuçlarına göre; toplam tüketim harcamalarının büyük bölümünü konut ve kira, gıda ve alkolsüz içecekler ile ulaştırma harcamaları oluşturdu. Konut ve kira harcamalarına en yüksek payı ayıran bölge yüzde 30,7 oranıyla TR1 İstanbul Bölgesi iken en düşük payı ayıran bölge yüzde 21,8 ile TR9 Doğu Karadeniz Bölgesi oldu.

Samsun, Tokat, Çorum ve Amasya Bölgesinde en yüksek payı gıda ve alkolsüz içecekler grubu aldı

            Samsun, Tokat, Çorum ve Amasya illerini kapsayan bölgemizde, Hanehalkı Bütçe Anketi verilerine göre hanehalklarının tüketim harcamaları içinde en yüksek payı, gıda ve alkolsüz içecekler aldı. Bu pay 2016 döneminde yüzde 27,2 iken 2017 döneminde yüzde 26,4 olarak tahmin edildi.

            Ülkemizde, Hanehalkı Bütçe Anketi verilerine göre hanehalklarının tüketim harcamaları içinde en yüksek payı, konut ve kira harcamaları aldı. Bu pay 2016 yılında yüzde 25,2 iken 2017 yılında yüzde 24,7 olarak gerçekleşti.

Samsun, Tokat, Çorum, Amasya Bölgesinde gıda ve alkolsüz içeceklerden sonra en çok konut ve kiraya harcama yapıldı

            Samsun, Tokat, Çorum ve Amasya illerini kapsayan bölgemizde dönemi hanehalkı tüketim harcamalarında, gıda ve alkolsüz içeceklerden sonra en yüksek payı alan grup yüzde 23,3 oranıyla konut ve kira harcamaları oldu. Konut ve kirayı yüzde 17,9 oranıyla ulaştırma harcamaları izledi.

            Ülkemizde toplam tüketim harcamalarında, konut ve kira harcamalarından sonra en yüksek payı alan grup yüzde 19,5 oranıyla gıda ve alkolsüz içecekler oldu. Gıda ve alkolsüz içecekleri yüzde 18,2 oranıyla ulaştırma harcamaları izledi.

Samsun, Tokat, Çorum, Amasya Bölgesinde en az eğitime para harcandı

            Samsun, Tokat, Çorum ve Amasya illerini kapsayan bölgemizde en az harcama yapılan grup yüzde 1,4 oran ile eğitim hizmetlerinde olmuştur. Bunu yüzde 1,7 oran ile sağlık, yüzde 2,1 kültür ve eğlence harcamaları izledi.

            Ülkemizde toplam tüketim harcamalarında en düşük pay yüzde 2,2 ile sağlık grubuna ait iken, eğitim hizmetleri yüzde 2,3 oran ile en az harcama yapılan ikinci grup, eğlence ve kültür yüzde 2,7 oran ile en az harcama yapılan üçüncü grup oldu.

Tüketim harcamalarının dörtte biri TR1 İstanbul Bölgesi'nde gerçekleşti

            Araştırma sonuçlarına göre; 2017 yılında Türkiye'deki toplam tüketim harcamalarının yüzde 24,8'i TR1 İstanbul Bölgesi'nde oturan hanehalkları tarafından gerçekleştirildi. İkinci sırada yüzde 15,2 ile TR3 Ege Bölgesi yer alırken, bunu izleyen TR6 Akdeniz Bölgesi'nin payı yüzde 11,4 oldu. Samsun, Tokat, Çorum ve Amasya illerinin de içinde bulunduğu TR8 Batı Karadeniz Bölgesinin payı yüzde,5 olarak gerçekleşti. En düşük payı yüzde 1,6 ile TRA Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi aldı. Bu bölgeyi yüzde 2,9 oranıyla TRB Ortadoğu Anadolu Bölgesi izledi.

 

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat