DİL VE EDEBİYAT DERNEĞİ YAHYA KEMAL'İ ANDI

Edebiyat dünyamızın önemli şairlerinden Yahya Kemal; ölümünün 60. yıldönümünde Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Tokat Şubesi tarafından düzenlenen program ile anıldı.

            Tokat Millet Kıraathanesi’nde gerçekleşen programda selamlama konuşması yapan TDED Tokat Şube Başkanı Mustafa Uçurum, Yahya Kemal gibi bir şairi Tokat’ta ölüm yıldönümünde anıyor olmanın öneminden bahsederek, bu program için Millet Kıraathanesi’ni özellikle tercih ettiklerini vurgulayarak, “Yahya Kemal; edebiyatımızın İstanbul ve Osmanlı sesli şairi. Onun hayatında şiirin, tarihin, felsefenin yeri olduğu kadar kıraathanelerin de yeri özeldir. İstanbul’da İkbâl Kıraathanesi’nde buluştuğu öğrenci ve dostlarıyla şiire, edebiyata dair sohbetler yaparak kıraathanenin bir mektep işlevi görmesini sağlamıştır. Biz de bundan hareketle büyük şair Yahya Kemal’i 60. ölüm yıldönümünde Tokat Millet Kıraathanesi’nde anmanın isabetli olacağını düşünerek bu mekânda bir araya geldik” şeklinde konuştu.

            Şair-yazar Ali Bal da programı birlikte gerçekleştirdikleri Tokat Belediyesi’ne, Kent Konseyi’ne ve katılımcılara teşekkür ederek başladığı konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Yahya Kemal adına şehrimizde yapılan bu program tahmin ediyorum ki bir ilk. Geçmişle bağımızın en önemli kaynaklarından biri olan Yahya Kemal’i her fırsatta hatırlayarak hem tarihimizle hem de görkemli şiirimizle bir yakınlık kurmuş oluyoruz. Çünkü Yahya Kemal sesini tarihten alan bir şairdi. Osmanlı’nın kıtaları aşan sesini onun şiirinde bulmak mümkün. Cenk meydanlarındaki coşkuyu onun şiirinde bugün bile aynı canlılığıyla hissedebiliyoruz.”

            Yazar M. Emin Ulu da İstanbul Üniversitesi’ndeki öğrencilik yıllarından ve hocası Mehmet Kaplan’dan hareketle kendi dünyasındaki Yahya Kemal’i anlattı. Yahya Kemal’i tanımanın Anadolu’yu tanımak olduğunu ifade etti.

            Mustafa Uçurum, Beşir Ayvazoğlu’nun Eve Dönen Adam eserinden hareketle Yahya Kemal’in düşünce dünyasına ve ondaki “ev” kavramına değindi. Yahya Kemal’in yaşantısından kesitler paylaştı. Yahya Kemal’in evinin “Anadolu” olduğunu vurguladı. “Hoca-öğrenci” kavramlarının Yahya Kemal dünyasındaki karşılığına dair yaşanmış örnekleri dinleyiciler ile paylaştı.

            Edebiyat Öğretmeni Ümit Kocabay’ın Yahya Kemal’in düşünce dünyasındaki kavramlarının günümüze yansımalarına dair bir paylaşımı oldu.

            Şair Kumrugül Türkmen Akın ve şair Hatice Toprak Çevik de kendi dünyalarındaki Yahya Kemal’le ilgili notları dinleyicilere aktardılar.

            Katılımcıların okudukları Yahya Kemal şiirlerinin ardından program sona erdi.

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat