ŞAP VE ANTRAX HASTALIĞI İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME YAPILDI

Şap ve Antrax hastalığı ile ilgili bölgesel bilgilendirme toplantıları Tokat Tarım ve Orman Müdürlüğü ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

            Dedeman Otelde yapılan toplantıya Amasya, Sivas ile Tokat Tarım ve Orman Müdürlüğünde görevli veteriner hekimler ve serbest veteriner hekimler katıldı.

            Toplantının açılış konuşmasını yapan Tarım ve Orman  İl Müdürü Orhan Şahin, Tokat'ın hayvancılık potansiyeli açısından Karadeniz bölgesinde büyükbaş hayvan varlığında birinci, küçükbaş hayvanda  ikinci sırada yer aldığını, ilde yaklaşık 31 bin hayvancılık işletmesi bulunduğunu 120 bin insanın geçimini hayvancılıktan sağladığını, ilimiz ekonomisine yıllık 1,1 milyar TL gelir  sağlanarak ülke ekonomisi için önemli bir il olduğunu belirtti. Şahin, hayvan hastalıkları ile mücadelede etkin bir şekilde görev alan hayvan sağlığı personelini çalışmalarından dolayı tebrik etti.

            Toplantının sabah gerçekleşen ilk oturumunda ülkemiz ekonomisi ve hayvan sağlığı açısından en önemli hastalık olan Şap Hastalığı konusunda Şap Enstitüsü Müdürlüğünde görevli Veteriner Hekim Dr. İbrahim Hancı tarafından hastalıkla mücadele eğitimi ile ilgili sunumlarını yaptı.

            Toplantının ikinci oturumunda ise Samsun Veteriner Kontrol Araştırma Enstitü Müdürlüğünde görevli Veteriner Hekim Ayhan Akman tarafından Antrax Hastalığından Korunma ve Mücadele Yöntemlerinin Etkinliği konusunda eğitim verildi.

            Her iki hastalıkla ilgili olarak güncel yaklaşımlar ele alındı. Toplantı katılımcıların karşılıklı soru ve cevaplarıyla sona erdi.

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat