HAYVANCILIĞA YÖN VERECEK BİR TESİS

BÖLGEDEKİ HAYVAN VE ET ÜRETİMİNE BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK 

Tokat Belediyesi öncülüğünde, Turhal Belediyesi, Pazar Belediyesi, Tokat İl Özel İdaresi ve Turhal Pancar Ekicileri Kooperatifi işbirliğinde yapılan 2016 yılında Turhal ilçesi Arzupınar köyünde temeli atılan ve geçen Mart ayında açılışı gerçekleştirilen Topektaş Et Entegre Tesisi'nin ilk etabı olan et kombinasında çalışmalar tamamlandı. 150 dönümlük araziye 3 etaplı kurulacak ve tamamlandığında yaklaşık olarak 30 milyon TL'ye mal olacak et entegre tesisi Tokat'ta bölgesel ortak yatırımların birinci kısmını oluşturuyor. Topektaş Et Kombinası ve Et Parçalama Tesisi'nin 80 kişiye istihdam sağlayacağı, günlük 250 büyükbaş ve 1000 küçükbaş kesim kapasitesine sahip olduğu belirtildi. Güneş enerjisi sistemi kullanılan tesisin bölgedeki hayvan ve et üretimine büyük katkı yapması bekleniyor.
1 Kasım itibariyle bölgeye hizmet vermeye başlayan et kombinası düzenlenen gezi ile basına tanıtıldı. Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu proje ortakları Turhal Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Yalçın Bekler, Turhal Belediye Başkanı Yılmaz Bekler ve Pazar Belediye Başkanı Şerafettin Pervanlar ile tesiste incelemelerde bulundu.

            Tesis gezisi sırasında açıklamalarda bulunan Turhal Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Yalçın Bekler, Tokat'ın ekonomisinin tarım ve hayvancılığa dayalı olduğunu belirtti. Tarım ve hayvancılığa dayalı sanayi eksikliğinin giderilmeden Tokat’ın ekonomisinin canlandırılmasının mümkün olmayacağından yola çıkarak tesis için çalışmalar başlattıklarını söyleyen Bekler, şunları kaydetti:

            "Göreve geldiğimizde Tokat’ın sadece kooperatifte kooperatifçiliği, Belediyede Belediyeciliği değil Tokat’ın ekonomik sorunlarını da ele almamız gerektiğini istişare ederek karar verdik. Güzel bir birliktelik kurduk. Tokat’ta şimdiye kadar olmamışlığın bir araya gelmemişliğin ve güç birliği yapmamışlığın acısını 2014 yılında tabiri yerindeyse ölü toprağını üstümüzden atarak gerçekleştirmiş olduk. Tokat’ın tüm ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalı. Biz dedik ki; tarım ve hayvancılığa dayalı sanayi eksikliğini gidermediğimiz sürece Tokat’ın ekonomisini de canlandırmamız mümkün değildir. Bunun için nelere ihtiyacımız var bunun etkilerini yaptık. Tokat’ta bir et kombinasının ihtiyaç olduğunu, bir hayvan borsasının ihtiyaç olduğunu, yine yem fabrikasının, et entegre tesisinin ihtiyaç olduğunu gözlemledik. Bunun için belediye başkanlarımız ve valimiz,milletvekillerimizle beraber bunun sinerjisini oluşturduk ve projelerini hazırladık. Bununda ilk etabı olan et kombinası ve parçalama tesisini 2015 yılında projesini bitirdik, 2016 yılında da inşaatına başladık. Bu günkü tarih itibari ile de faaliyetine başlamış olduk. Aslında Cumhurbaşkanımızın son zamanlarda söylediği ucuz et söylemini aslında biz Tokat’ta gerçekleştirmeyi de hedeflemiş oluyoruz. Üreticiden tüketiciye tüm aradaki komisyoncuları kaldırıp üreticiden alıp tüketiciye ulaştırarak hem ucuz et sloganını gerçekleştirmiş oluyoruz, hem de belediyemizle yeniden hayvancılığın kalkınması ve istenilen noktaya gelmesinde alt yapıyı da oluşturmuş oluyoruz. Bu noktada belediye başkanlarımıza, Sayın Valimize hem de destek veren milletvekillerimize eskisi yenisi hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bu birlikteliğimiz uzun sürecek çünkü bu birinci etabı, ikinci etabında enerji maliyetlerini düşürmek için projemiz var. Üçüncü etabında hayvan borsamız var, lisanslı depolarımız var. İnşallah bunda da tamamladığımızda Tokat’ı eski tarım ve hayvancılıkta, ekonomisinde güçlü olduğu noktaya taşıyacağız. Bu gün faaliyete geçtiğimiz noktada et balıkla protokol yaptık ve şu anda 6 bin 900 tane siparişte olan hayvan sayımız var. Kırşehir’den Çarşamba’ya, Çarşamba’dan Amasya’ya ve Çorum’a hayvan sevkiyatları oluyor burada ve bu da ilimiz için iyi bir noktada olduğumuzu gösteriyor. İnşallah bu birlikteliğimiz devam eder ve Tokat’ın kalkınması için güç birliğine devam ederiz diyorum ve hepinize teşekkür ediyorum."

BİRLİK VE BERABERLİĞİN BİR ÖRNEĞİ

            Pazar Belediye Başkanı Şerafettin Pervanlar, tesisin yapılmasında birlik ve beraberliğin önemli bir etken olduğunun altını çizerek, "Bu gün burada Tokat’ın birlik ve beraberliğinin bir örneğini görüyoruz. Yıllardır özlem duyduğumuz bir birliktelik burada tesis edildi. Bunun için de en başta Tokat Belediye Başkanımıza bu topluluğu bir araya getirdiği için teşekkür ediyoruz. Bu arada TOPEK A.Ş’nin büyük ortağı olan Pancar Kooperatif Başkanımız Yalçın Beyin bu tesisteki emeğini de söylemeden geçmek istemiyoruz. Bu Tokat’ın inşallah birlikteliğinde örnek olacak daha nice eserlerin tüm başkanlarımızla beraber Tokat’a kazandıracağız.  Bu projenin Turhal Belediyesi, Tokat Belediyesi Pazar belediyesi olarak hepimiz bir ucundan tuttuk. Bunun olması gerekiyor, dünyada da her şey siyasetle dönüyor. Bu noktada başta Hükümetimize, Cumhurbaşkanımıza ve bizden emeğini esirgemeyen tüm milletvekillerimize de teşekkür ediyorum. Ben tesisimizin hayırlı olmasını diliyorum." diye konuştu.

ET, TÜKETİCİYE DAHA SAĞLIKLI VE HİJYENİK ULAŞACAK

            Tesisle birlikte etin; Tokat ve bölgedeki kasaplardan daha sağlıklı ve hijyenik bir şekilde tüketiciye ulaştırılmasının sağlanacağını söyleyen Turhal Belediye Başkanı Yılmaz Bekler, "Çünkü bizim kesimhanelerimizin hem arıtma tesisleri yoktu hem de eski tesisler olduğu için bu tesiste olduğu gibi sağlıklı ve hijyenik bir ortam da kesimler gerçekleştirilemeyebiliyordu. Tüketiciye daha sağlıklı ve temiz et ulaştırmanın bugün burada mutluluğunu yaşıyoruz. Diğer taraftan bölgemiz hayvancılıkta gelişmiş bir bölge ancak bizim et üreticilerimiz büyük tüccarları burada bulamamanın şikâyetini yaşıyorlardı, çünkü büyük tüccarlar buraya gelip hayvanları topladıkları zaman burada dört başı mamur bir kesimhane bulunmazsa ister istemez bunları kestirmek için ya Samsun’a, ya Sivas’a ya da Yozgat’a götürmek zorundaydılar. Burada kesimhane olmayınca hayvanı buradan alıp nakliye masraflarını da üstüne koymak mecburiyetindeydiler ama artık bu nakliye masraflarından kurtuldukları için hayvanı burada ayağında alacaklar, hemen yanı başındaki kesimhanede de kestirebilecekler. Hal böyle olunca bu tesis aslında bölgemize de büyük et tüccarlarını da çekmiş olacak. Tüccarlar burada kestirmiş oldukları hayvanları buranın soğuk hava depolarında bekletebilecekler ve ne zaman ihtiyaç duyarlarsa o zamanda a nakliyesini yapıp büyük şehirlere götürebilecekler. Burada asıl üzerinde durulması gererken bu milyonluk tesisin hizmete girmesinden ziyade bu tesisin bir birliktelik bir dayanışmayla yapılmış ve açılmış olması. İnşallah önümüzdeki süreç içerisinde bölgesel halimizi de aynı dayanışma içerisinde yapıp hizmete sokarız ve bu birlikteliğin ikinci meyvesini de almış oluruz. Ben tekrar tesisimizin bölgemize hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum." şeklinde konuştu.

"BİRLİKTEN DOĞAN GÜÇ"

            Tesis için 'Birlikten doğan güç' ifadesini kullanan Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu,  "Birliktelik önemli ne kadar bir ve beraber olunursa beraber çalışmayı ne kadar çoğaltırsak o kadar da yaptığımız işler bereketli olur hem de yaptığımız işlerden sonuç alırız diye düşünüyorum. Özellikle burada sivil toplum kuruluşu başkanlarımız var, yeni seçilenlerimiz var, devam edenlerimiz var. Onlarla biz omuz omuza el ele, kol kola inanıyorum ki bu ve buna bezer birçok çalışmayı da yapacağız." dedi.

Tokat Türkiye'de 16'ıncı sırada

            Tokat deyince akla ilk gelen unsurun tarım ve hayvancılık olduğunu, Tokat'ın hayvancılık potansiyeli anlamında Türkiye'de 16'ıncı sırada yer aldığını ifade eden Başkan Eroğlu, şöyle devam etti:

            "Tokat deyince ilk akla gelen malumunuz tarım diyoruz hayvancılık, turizm potansiyeli, yer altı kaynakları diyoruz. Bununla beraber belli noktalarda kümelenmiş sanayiden bahsediyoruz, yani biz şehrimizi bu eksende bu kulvarda büyütebiliriz diye hepimizin bir ortak derdi var, ortak bir kararı var. Bu tesisten yola çıkarsak, Tokat’ımız hayvancılık potansiyeli anlamında Türkiye’de 2016 yılı sonu rakamlarına göre 16’ıncı sırada. Yani hayvan potansiyeline sahip Türkiye’nin en büyük 16’ıncı ili. Bu önemli bir sayı. Bu daha da iyi olmalı yani bizim hedefimizi ilk 10’lara doğru koymalıyız. Bu tesisimize baktığımız da hayvancılığımıza yön verecek, örnek olacak, bugün Türkiye’de hatırı sayılır tesislerden bir tanesi. Türkiye’de böyle bir tesis üçü beşi geçmez. Karadeniz’de yok, Anadolu’da Güneydoğu Anadolu’da belki birkaç tane vardır, batıda birkaç tane vardır ama baktığınızda hem çevresi ve bölgesi itibariyle sadece tekten olan essiz bir tesis olması son derece önemli. Teknik anlamda helal kesiminden tutun da, hijyenik şartları hep beraberce gezdik gördük. İnşallah inanıyorum ki bu tesisimiz daha da büyümeye daha da gelişmeye namzettir."

Amaç bölgeyi hayvancılık bölgesi yapmak

            Başkan Eroğlu, tesisin diğer yatırımcılar tarafından örnek alınması temennisinde bulunarak,           "İnşallah bu tesisi örnek alıp da başka yatırımcılarımız Tokat’ta bunun daha iyisini yaparlar, biz de bundan büyük memnuniyet duyarız ki amacımız zaten bu. Bölgeyi bir hayvancılık bölgesi haline getirmek, bir tarım bölgesi haline getirmek, turizmde aynı şekilde Tokat’ın hak ettiği yeri iyi bir noktaya getirme anlamında gayret sarf etmek, bir defa hepimizin gayesi, amacı. Burada özellikle birçok teşekkür edeceğimiz insan var, teşekkürü de burada özelikle belirmek istiyorum. Güçlü devlet olunca haliyle bunun yansıması da bütün Anadolu’muzun noktalarına kadar ilerliyor. Biz burada bu tesisi, güçlü devletimizi görüyoruz ve bu noktada Cumhurbaşkanımıza teşekkürlerimizi belirtiyoruz. Zira bu tesisin tahsisi Cumhurbaşkanımızın, Başbakan olduğu dönemde kendi imzası ile çıkmıştır, onun altını çizmek istiyorum. Bizzat kendisinin imzası vardır, bu tesisin tahsis edilmesi anlamında, ardından Kırsal Kalkınmamızın bir desteği olmuştur 6 milyon gibi bir rakam. Yine Bakanlığımızın devletimizin bir desteği de bu tesise onun için teşekkür etmek istiyorum. Birlikten doğan güç dedik, Tokat Belediyemiz, Turhal Belediyemiz, Pazar Belediyemiz var. Pancar Ekicileri Kooperatifimiz var. Hep beraberce bu işi yaptık. Hepsine tek tek teşekkürlerimi ifade etmek istiyorum. Beş altı ay önce burayı Bakan Beyle açınca ‘İnşallah burası böyle başladığınız gibi birlikte ve beraberce yürür’ diye bir temennisi olmuştu. Biz de Sayın Bakanı mahcup etmeyeceğiz. Bu birlikteliği beraberliğimizi daha da pekiştireceğiz ve bu tesisi örnek bir tesis yapacağız, demiştik ve bu gün bu mutluluğu yaşıyoruz hep beraberce. Yedi binlere varan bir sipariş alınmış daha 10-15 gün gibi kısa bir sürede. Tesis kendini daha da aşan, istihdam sağlayan, sadece şehrine değil, bölgesine büyük destek veren ve her anlamıyla örnek göstereceğimiz, gelip insanların gezmek istediği bir nokta haline gelecek. Biz böyle birkaç reklam yapmıştık. Tesisimiz bu noktada Tokat’a Tokat’ın hayvancılığına, çiftçimize çok büyük emek ve destek verecek bir proje olacaktır. Ben hayırlı uğurlu olsun diyorum. Hep beraberce sahip çıkalım, burayı daha da büyütelim. Yanına inşallah bir canlı hayvan borsasını, et işleme tesisini yapalım bir üçlü kompleks haline geldikten sonra buradan canlı giren hayvan pastırma, sucuk şeklinde kavurma şeklinde belli bir hale gelmiş olsun istiyoruz. Emeği geçenlere teşekkürlerimi sunuyorum.

Tesisin Tokat ve bölge ekonomisine katkısı

            Burası günlük 1000 tene küçükbaş, 250 tane büyükbaş hayvan kesecek kapasitesi var. Yani hiç aralık vermediğimiz takdirde 365 çarpı 250 dediğinizde kaça tekabül ediyorsa, aynı şekilde 1000 tane dediğimizde kaça tekabül ediyorsa o kadar bir kapasitesi var buranın hayvan kesme anlamında. Şu anda küçükbaşa başlamadık, büyükbaşta 400’e kadar çıktı. Küçükbaş olmadığı için büyük baş 400’e kadar çıktı. Burada 80 kişiye kadar da istihdam doğabiliyor, şu anda 55 kişiyle bu kadar bir orana ulaşıldı. Buna da ulaşacağız inşallah da geçeriz diye düşünüyorum. Parasal anlamda da yıllık 500 milyon gibi bir ciro yapabilecek kapasitesi olan bir işletme. Tokat’ta böyle saysanız üçü beşi geçmez, böyle bir ciroya ulaşacak şirket, tesis ancak birkaç firmada vardır." ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat