EĞİTİM-İŞ 10 KASIM’DA YAPILAN SINAVLARA TEPKİ GÖSTERDİ

Eğitim İş Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada, Motorlu Taşıtlar Sürücü Kursu (MTSK) sınavlarının 10 Kasım’da yapılması eleştirildi.

            10 Kasım anma programını ertelemenin ya da öne almanın hukuki bir yaklaşım olmadığı ifadelerine yer verilen açıklamada, 10 Kasım 2018 Cumartesi günü 09.05’te okullar ve öğrencilerin öncülüğünde tüm ülkede saygı duruşu ile anma programlarının gerçekleştirilmesi gerektiği kaydedildi.

Yapılan açıklamada, “10 Kasım 2018 tarihinin Cumartesi gününe denk gelmesi nedeniyle bazı Milli Eğitim Müdürlükleri ve Okul Müdürlükleri anma programını ertelemek ya da öne almak gibi yöntemler seçmektedirler.

            Bu doğru ya da hukuki bir yaklaşım değildir. 10 Kasım kanunda, yönetmeliklerde ve çalışma takvimlerinde de belli olan bir gündür. Günü değiştirmek kimsenin haddine değildir.

            Kanunen 10 Kasım günü 09:05 anı tüm ülkede hayat durur ve herkes Ata’sına saygı gösterir.

Milli Eğitimin de temeli Atatürk İlke ve Devrimleridir. Atatürk’e ve maneviyatına sahip çıkacak nesiller yetiştirmekle mükellef Milli Eğitim Bakanlığının ve birimlerinin bunun aksi uygulamalarını kabul etmiyoruz.

            Ayrıca bazı illere aynı gün MTSK sınavı yanı sürücü kursu, ehliyet sınavı konulmuştur. Bunu bahane göstermek ise aymazlıktır. Varsa bir zorunluluk sınavlar pekala anma programları sonrasına alınabilir. Öğretmeni sınav görevi için çağırabilenler 10 Kasım Anma programı için pekala çağırabilirler hatta çağırmak zorundadırlar.

            Milli Eğitim Bakanlığı konuya el atmalı ve tüm birimleri uyarmalıdır. Anma programlarını öne almak(09 Kasım 2018 Cuma’ya) ya da 12 Kasım 2018 Pazartesi’ne ertelemek kimsenin harcı değildir.

10 Kasım 2018 Cumartesi günü 09:05’te okullarımız ve öğrencilerimizin öncülüğünde tüm ülkede saygı duruşu ile anma programlarının gerçekleştirilmesi gerekir.

            Eğitim-İş’in açtığı dava neticesinde gündeme oturan öğrenci andının neden kaldırılmaması gerektiği, neden yeniden okutulması gerektiği bu yaklaşımlardan daha iyi anlaşılmaktadır. Çocuklarımız ve gençlerimiz Ata’sının açtığı yolda, gösterdiği hedefe yürümeye devam edecektir.

            Milli Eğitim Bakanlığını ve tüm sorumluları bu konuda göreve davet ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat