TOKATSPOR TARİHİ

TOKATSPOR KULÜBÜNÜN kurulduğu 1969 yılından bugüne kadar profesyonel futbol takımına yönetici ve sporcu olarak uzun süreli kimler hizmet etti derseniz, ilk akla gelenler ''geçmişini bilmeyen geleceği yakalayamaz'' sözü göz önüne gelir ve hemen herkes;

-- Tayyar Şahin (Belediye-Mimar)

-- Mehmet Kurtoğlu (DSİ Müdürü-inşaat müh.),

-- Mehmet Bayındır ( Eczacı),

-- Osman Nuri Ünver (Kıni Nuri)

-- Lütfi Baykuş (Teknik Direktör-Sivas)

-- Halis Sağlam (Kaptan-futbolcu). İsimlerini bir çırpıda sayar söyler.

KİM Mİ BUNLAR?

Söyleyelim, hepsi de efsane başkan, efsane genel kaptan, efsane teknik direktör, teknik menajer ve futbolcudur. Marifet iltifata tabi ise, ahde vefa varsa bu isimler ve kişiler Tokatspor tarihi ve mazisinde unutulmaz yerlerini almışlardır.

HİZMETLERİ BAZINDA SÖYLERSEK,

1-TAYYAR ŞAHİN, mimar ve belediye fen işleri müdürüdür Tokatspor kulübünün kurucu yöneticisidir. Profesyonel futbolcuları 3'er 5'er Turhal şeker fabrikası dahil, Tokat'taki tüm resmi kurumlara yerleştirerek bu kurumlardan ücret-maaş almalarını sağlamış, bu yöntemle Tokatspor kulübü mali ve ekonomik büyük yükten kurtulmuştur.

-- Almanya'nın Efsane futbol takımı Bayern-Münih'i ve futbolcularını model olarak

Tokatspor kulübüne ve futbolcularına benzeterek moral ve motivasyonu yüksek tutan kişidir.

-- Yetti mi? YETMEZ! Sy.Tayyar Şahin büyük düşünen, hırslı, cesur-atak yöneticidir.

Tokatspor kulübü futbolcularını kiralık evlerden, kiralık otel odalarından kurtarıp, Kulübe uzun burun mevkiindeki sosyal tesisleri kazandıran kişidir.

-- Yetti mi? YİNE YETMEZ! 50 Senedir taraftarların ve seyircilerin BORDO-BEYAZ diye tezahürat yaptığı, Tokatspor forması RENKLERİNİ Alman panteri Bayern-Münih Kulübü forma renklerini örnek alarak,Tokatspor kulübüne kazandıran kişidir. Spor dostu, sporcu babasıdır.

2-MEHMET KURTOĞLU (Rahmetli) DSİ Baş mühendisidir 1971-1974 yıllarında Tokatspor profesyonel futbol takımının 3. Kulüp başkanıdır. Sporcularla, teknik kadro ve diğer yönetici arkadaşları ile uyumlu ve verimli çalışan ismi unutulmaz başkandır.

-- AYRICA, o yıllarda yeni yapılan kapalı tribün ve açık tribünlerin, bel veren, tehlike arz eden duvarlarının yıkılmadan yeniden kuvvetlenmesi yapılanmasını sağlayan kişidir. Onun teknik inşaat zekası sayesinde, G.O.P Stadı kapanmaktan, kulüp de maçlarını başka il ve ilçe stadyumlarında oynamaktan kurtulmuştur.

3-MEHMET BAYINDIR (Eczacı) Profesyonel Tokatspor futbol kulübünün yeri doldurulamaz GENEL KAPTANIDIR.

-- AMA, Kulüp harcamalarında kılı kırk yaran, 365 gün 365 gece meşhur Yeşil köşede Tokatspor yararına bizzat TOMBALA ÇEKİLİŞİ YAPAN, elde edilen hasılata, kendi cebinden de katarak gelir ve giderleri dengede tutmaya çalışan yönetici olup, kulübün ANA PARA KASASI OLMAKLADA MEŞHURDUR.

4-OSMAN NURİ ÜNVER,NAMI DİĞER KINİ NURİ (RAHMETLİ)

-- Değerli spor severler KINİ NURİ anlatılmaz,onunla yaşanır. Ne yazık ki, Ne acıdır ki, erken Rahmeti Rahmana kavuştu.

-- Yinede onun hakkında biz bildiklerimizi,duyduklarımızı Tokatspor'u seven dostlarla

Paylaşmaktan mutluluk duyarız.

-- Nuri abinin Tokatspor kulübünün kuruluşunda, TFF. FEDERASYONU kayıt ve tescili aşamasında Tokat-Ankara yollarını sular seller gibi aşındırmış, bizden önce Amasyaspor'un profesyonel 3.lige alınmasındaki prosedürü takip edip, dosyaları eksiksiz hazırlayıp futbol federasyonuna sunan Tokatspor kulübümüzün kurucu-müteşebbis üye ve yöneticisidir. Milli Basketbol Hakemidir.

--1969 kuruluş yılı profesyonel Tokatspor kulübünün ilk lisanslı kaptan futbolcusudur.

-- Kıni Nuri sonraki onlarca yıllarda Tokatspor kulübümüzde yardımcı antrenör olarak çalışmış, sportif menajerlik görevini üstlenmiş, neşeli-hırslı-bıçkın ve cesaret abidesi Tokat delikanlısıdır.

-- Türk sanat müziğinin eşsiz yorumcusudur. Onunla, sporcular seyahatlerde zamanın nasıl geçtiğini anlayamazdı.

5-LÜTFİ BAYKUŞ, 1971-1972-1973-1974-1975 Yılları, Futbol sezonlarının başarılı Tokatspor teknik direktörüdür. Sivaslı hemşehrimizdir.

-- '' Kayseri'de KARAKUŞ, SİVAS'TA BAYKUŞ, TOKAT'TA AKKUŞ''  tekerlemesi ile Sivas'ta, Tokat'ta ve Tokatspor camiasında anılan sevilen spor adamıdır.

6-HALİS SAĞLAM'A gelince, işin en zor tarafı insanın kendi, kendini tarif ve tanıtması olsa gerek. Bazen mecbur kalıyorsun.

-- Onu tanıyabilmeniz için '' TARİFSİZLİĞİN TARİFİNİ BİLMEK GEREKİR.

-- Profesyonel Tokatspor kulübünün ilk Profesyonel futbolcusudur.

1969-1970 sezonunda 3.lig müsabakalarına iştirak eden TOKATSPOR'UN İLK RESMİ MÜSABAKASINDA BORDO-BEYAZ FORMASINI GİYEN, azimli, çalışkan, disiplinli formasının ve Tokatlı olmanın hakkını vermeye çalışan ilk Tokatlı kaptan futbolcusudur.

-- 1969-1975 yılları içerisinde futbol oynamış Maliye Bakanlığındaki görevinden emekli olduktan sonra ekmeğini yiyip, suyunu içtiği Tokat'a 1997 yılında dönerek ''TOKAT'LIYIM DEMEK TOKAT'I VE TOKATSPOR'U SEVMEK DEMEKTİR'' felsefesi ve düşüncesi ile değişik zamanlarda Tokatspor yönetimlerinde görev almıştır.

7- İşte bu nedenlerle Tokatspor Futbol Kulübünün bu kıymetli spor emekçileri- futbolcu-yönetici ve KURMAY HEYETİNİN İSİMLERİ VE RESİMLERİ kulüp sosyal tesislerindeki baş köşede 50 yıllık Tokatspor tarihi ve mazisindeki yerlerini almıştır.

SÖZÜN ÖZÜ: AHDE-VEFA, VEFA SEMTİ VE VEFA BOZASI DEĞİLDİR.

28/11/2018

HALİS SAĞLAM

TOKATSPOR E.KPT.FUTBOLCUSU

Haber Etiketleri:

YORUMLAR

 1. hasan
  01 Aralık 2018 Cumartesi Saat 09:42

  Ne güzeldi o günler
  Herkes birbirini tanır Malkayası bağları kaşıkçı bağları Topçu bağları Kazova artova Taşova bu ülkeye mis gibi yerli tarım ürünleri sunar Yoğurdu- yumurtası -peyniri çökeleği yağı- çöreği daha niceleri Futbol'dada Kuyumcu yılmaz-Kartopu-Kını Nuri-Balıkçı-Çökelik-atilla
  Baba nuri-Kaptan Turan Turhan Şekersporlu Kaleci Nuri -Çerkez Dursun Mehmet ali Cahit-ismet faruk Bu güzelliğe Dinamit gibi Bir sağ sol nifakı alevi sünni ayrımı sokuldu sonuç ortada Tokat kendi kendini Tokatladı Tüm güzellikler mazide kaldı.Rahmetli olanları
  saygıyla anıyorum

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat