ENGELLİLER VE YAKINLARINDAN KAN BAĞIŞI

Türkiye Beyazay Derneği Tokat Şubesi tarafından Tokat’ta başlatılan kan bağışı kampanyasında dernek üyeleri, engelli aileleri, yakınları ve sağlık problemi olmayan engelliler Kızılay’ın kan toplama merkezinde kan bağışında bulundu. İşitme engelli Halim Dolunay (26) toplumsal farkındalık oluşturmak amacıyla gerçekleştirilen programda kan verdi.

            Türkiye Beyazay Derneği 3 Aralık Dünya Engelliler Günü etkinlikleri çerçevesinde yurt genelinde kan bağışı kampanyası başlattı. ‘Kan vermeye engel yok’ sloganı ile başlatılan kampanyaya Türkiye Beyazay Derneğinin ülke genelinde 80 şubesinde engelli ve yakınları destek verdi.

Türkiye Beyazay Derneği Tokat Şubesi tarafından Cumhuriyet Meydanında düzenlenen programa, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Ak Parti Kadın Kolları Başkanı Havva Sabuncuoğlu, Ak Parti Tokat Gençlik Kolları Başkanı Mesut Aktürk, Türkiye Beyazay Derneği Tokat Şube Başkanı Suna Arslan Köten, Türkiye Down Sendromu Derneği Tokat Şube Başkanı Seyhan Çoluk, engelli aileleri ve engelli bireyler katıldı.

HER BİR KAN BAĞIŞI ÜÇ KİŞİNİN HAYATINI KURTARIR

            Kan bağışında toplumsal farkındalık oluşturmak istediklerini belirten Türkiye Beyazay Derneği Tokat Şube Başkanı Suna Arslan Köten, Kızılay'ın verilerine göre ülkemizde her 4 saniyede bir ünite kana ihtiyaç olduğunu söyledi. Köten, “Kurulduğu günden bu yana yurtiçi ve yurtdışı şubeleri ile başta engellilerin eğitimi, istihdamı olmak üzere toplumsal farkındalık çalışmaları yürüten Türkiye Beyazay Derneği; 3 Aralık Dünya Engelliler Günü etkinlikleri çerçevesinde yurt genelinde kan bağış' kampanyası başlatmıştır. Kan vermeye engel yok sloganı ile başlattığımız kampanyamızda yurt genelindeki 80 Şubemizdeki engelli ve yakınları ile toplu kan bağışında bulunacağız. Bu kampanyamızdaki amaç, kan bağışında toplumsal farkındalık yaratmak, kan vermenin engel tanımadığını, sağlığı uygun her kesin rahatlıkla kan verebileceğini kamuoyu ile paylaşmaktır. "Kızılay'ın verilerine göre Ülkemizde her 4 saniyede bir ünite kana ihtiyaç var. Her bir kan bağışı üç kişinin hayatını kurtarabilir. Böylesine insani ve ulvi bir olayda engellilerin de desteğinin olması önemlidir" Herkes için hepimiz için daha adil eşit ve yaşanabilir bir dünya engelsiz eğitim engelsiz ulaşım ve erişim engelsiz istihdam engelsiz ve sağlık ve rehabilitasyon hizmetleri engelli insanlara yönelik ayrımcılık istismar ve kötü muameleye karşı mücadele insan onuruna yakışır kaliteli bir yaşam diliyorum” şeklinde konuştu

ENGELSİZ ŞEHİR TOKAT SLOGANI İLE YOLA ÇIKTIK

            Engellilerin duyarlı davranış göstererek kan bağışında bulunmalarının önemli ve değerli olduğunu belirten Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, kan bağışının tüm topluma yayılması için çağrıda bulundu.  Başkan Eroğlu, “ Engellilik bir problem ya da bir sorun toplumda farklı bir bakış açısı ile ele alınması gereken bir konu olmadığını özellikle söylemek istiyorum. Asıl engel beyindedir, insanların fiziki anlamda engelli olması asla hiçbir şekilde bir engel ifade etmez. Sonuçta engellilik Cenabı Allah’ın verdiği bir şeydir. Hepimiz birer engelli adayıyız. Hastalık, kaza ya da Allah’ın verdiği başka bir olaydan dolayı bizlerde engelli olabiliriz. Gözümüzü, kolumuzu kaybedebiliriz, ayaklarımız tutmayabilir, akıl dengemiz kaybolabilir. Bunların hepsi Allah’ın verdiği bir olaydır. Biz Tokat’ta engelsiz şehir Tokat sloganı ile yola çıktık ve çok güzel işler başardık. Derneklerimizle, Sivil Toplum Kuruluşlarımızla okullarımızla, birçok engelli kardeşlerimiz ve onların aileleri ile Tokat’ta çok güzel işler başardık. Tokat’ta şu farkındalığı oluşturduk, Tokat hepimizin, bu şehirde yaşayanlar olarak hep beraberce engellisi ile engelsizi ile yaşlısı genci ile bu şehir hepimizin dedik ve böylece devam ettik ve devam da ediyoruz. Türkiye’de olmayan birçok çalışmayı da burada gerçekleştirdik. Bir gün değil her gün bizim engellimizin günü dedik. Sadece 3 Aralık da veya Mayısın belirli günlerinde engellilerimizi anmayalım dedik engellilerimizi her gün analım dedik ve onların yerine kendimizi koyduk, onların anne babaları yerine kendimizi koyduk. Onun için engelli kardeşlerimiz bizim her şeyimiz, onlar bizim önemli değer yargılarımız. Onlarında bu günlerini tebrik ediyorum nice 3 Aralık Dünya engelliler gününde hep beraberce olmayı temenni ediyorum” dedi.

Konuşmalar sonrasında engelli bireyler Zeybek oyununu sergiledi.

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat