"ENGELLİLERE İLİŞKİN DÜZENLEMELER KURUMLARDA HAYATA GEÇMİYOR"

Vicdan Hareketi Derneği Genel Başkanı Mahmut Delen, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, "Devletimizin, engellilerin sosyal hayat içinde kalabilmesi için öngördüğü düzenlemelerin layığı ile kurumlarımızda hayata geçirilemediğini görmek, bizleri üzmektedir." dedi.

            Mahmut Delen, Türkiye'de özellikle son 10 yıldır engelli haklarına ilişkin büyük bir atılımın gerçekleştiği, ancak engellilerin sosyal hayat içinde kalabilmesi için öngördüğü düzenlemelerin layığı ile kurumlarda hayata geçirilemediğinin altını çizerek, şunları kaydetti:

            "Bu, bizi önemli bir noktaya götürüyor: Engellilere elverişli olması gereken sokaklarımız, kurum ve kuruluşlarımız, ibadethane ve AVM'lerimiz, uygulama önerileri sonrasında bu altyapıyı yeterince sağlayamıyor. Demek ki denetleme ve cebir uygulama konusunda denetleyici kurumlarımız eksik kalıyor. Örneğin, derneğimizin 2013 senesinde, genel merkezimiz olan Tokat'ta, şehrimizde ikamet eden engelliler ile yaptığı geniş çaplı anketin sonuçlarını basınımız aracılığı ile kamuoyu ile paylaşmıştık. O günden bu güne geçen yıllara rağmen bazı noktalarda engelli arkadaşlarımızın dillendirdiği sorunların çözülememiş olduğunu görüyoruz. Anketimizde yer alan engelli talepleri şu biçimde tasnif edilmişti:

1. Kaldırım, yol ve rampalar; tekerlekli sandalye kullanımına uygun hale getirilmeli.

2. Toplu taşım araçları, engelliler için tekrar dizayn edilmeli.

3. İbadet yerleri, engelliler için daha kolay, ulaşılır olmalı.

4. Resmi kurum ve kuruluşlar ile alışveriş merkezleri, engellilerin ulaşımına göre düzenlenmeli

5. Umuma açık yerlerdeki tuvalet ve lavabolar, engelliler için uygun şartları barındırmalı.

6. Görme engellilerin, trafikte daha rahat hareket edebilmeleri için trafik lambalarının olduğu yerlere sesli uyarı cihazları koyulmalı.

7. Şehir içi ulaşım ücretleri, engelliler için kaldırılmalı.

8. Şehirlerarası ulaşım ücretlerinde % 30 indirim, ciddiyetle uygulanmalı. Uygulamayan firmalara cezai müeyyidelerde bulunulmalı.

9. Resmi kurum ve kuruluşlardaki memurlar, engellilere daha dikkatli davranmalı.

10. Hastanelerde engellilerin hakkı olan öncelik sırasına itina gösterilerek uyulmalı.

11. İşyerlerinde uygulanan zorunlu engelli kotası, devlet tarafından ciddiyetle doldurulmalı.

12. Engellilerin katılabileceği uygun aktiviteler, hayata geçirilmeli.

13. Engelli dernekleri, engellilerin haklarını savunmada daha hassas davranmalı.

14. Engelli vatandaşlar, hakları konusunda çeşitli etkinliklerle bilinçlendirilmeli."

            Bu taleplerin bir kısmını, devletimizin genel engelli politikaları doğrultusunda yerine getirdiğini görüyor ve bundan memnuniyet duyuyoruz. Ancak birtakım mahalli idarelerin ve taşra teşkilatlarının gerekli hassasiyeti göstermemesinden ötürü eksik kalan noktaların olduğu da kanaatimizdir.

Vicdan Hareketi Derneği olarak, duyurduğumuz faaliyet ve yaptığımız uyarıların takipçisi olmaya devam ederken, engelli sivil toplum örgütlerinin daha faal çalışması gerekliliğini beyan ediyoruz."

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat