TAŞINMAZ TİCARETİ YETKİ BELGELERİ VERİLMEYE BAŞLANDI

Tokat Ticaret İl Müdürlüğünce taşınmaz ticaret yetki belgeleri dağıtmaya başlandı. 5 Haziran 2018 tarihinden önce taşınmaz ticaretiyle iştigal edenlerin, faaliyetlerine devam edebilmesi için 5 Aralık 2019 tarihine kadar yetki belgelerini alması gerekiyor.

            Tokat Ticaret İl Müdürü Ali Osman Sakar, Taşınmaz ticaret yetki belgesi başvurularının 5 Eylül 2018 tarihinde başladığını, başvurular sonrasında emlak işletmesinin yetki belgesi şartlarını taşıyıp taşımadıkları yerinde tespit edilerek incelemeleri tamamlanan ilk işletmelerin yetki belgelerini almaya başladığını söyledi. Bu kapsamda ilk yetki belgesi, Eroğlu Emlak adına Tokat Emlakçılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Dilek Eroğlu’na verildi.

            Ticaret İl Müdürü Ali Osman Sakar, Emlakçılık yapacak olan kişilerin Tokat Ticaret İl Müdürlüğü’nden ‘yetki belgesi’ almasının zorunlu hale geldiğini belirterek,  “5 yıl geçerli olacak Yetki belgesi her bir işletme için ayrı ayrı düzenlenecek ve devredilmeyecek.Yetki belgesinin işletmede herkes tarafından kolaylıkla görülebilen bir yerine asılması gerekiyor. Belge, geçerlilik süresinin sona ermesi veya içeriğindeki bilgilerden herhangi birinde değişiklik olması durumunda da tekrar yenilenecek. Sözleşme ve ilanlarda bu yetki belgesi numarası kullanılacak.  Belediyeler emlak işletmelerinin yetki belgesine sahip olup olmadığını, işyeri açma ve çalışma ruhsatı vermeden önce kontrol edecek ve yetki belgesi olmayan işletmelere ruhsat vermeyecekler” dedi.

BAŞVURU YERİ VE ŞARTLARI?

            Taşınmaz Ticareti Bilgi Sistemi (https://ttbs.gtb.gov.tr) üzerinden alınan başvurularda yüklenecek belgelerin doğru ve eksiksiz yüklenmesi gerektiğini de dile getiren Ticaret İl Müdürü Ali Osman Sakar,“Sistemde şirket seçimi yapıldıktan sonra diploma, taşınmaz ticareti sertifikası ve meslek odası kayıt belgelerinin yüklenmesi gerekiyor. Ayrıca Ticaret İl Müdürlüğü yetkilileri yerinde tespit sırasında bu belgelerinin örneklerini kaşeli olarak da ayrıca talep ediyorlar. Yetki belgesine başvuru yapan yetkili kişinin on sekiz yaşının doldurmuş olması, iflas etmemiş ve konkordato ilan etmemiş olması, ve yönetmeliğin ilgili fıkrasındaki suçlardan hüküm giymemiş ya da ticaret ve sanat icrasından hükmen yasaklanmamış olması gerekiyor” diye konuştu.

5 ARALIK 2019 SON TARİH

            5 Haziran 2018 tarihinden önce taşınmaz ticaretiyle iştigal eden, eğitim belgesi, meslek odası kaydı ve gelir vergisi mükellefi olan tacirler, esnaf ve sanatkârların faaliyetlerine devam edebilmesi için en geç 5 Aralık 2019 tarihine kadar  yetki belgelerini almaları gerekiyor.  5 Haziran tarihinden sonra emlak işletmesi açan, ya da bu tarihten önce eğitim belgesi, meslek odası kaydı veya gelir vergisi mükellefi olmayanların ise, MYK'dan Mesleki Yeterlilik Belgesi almaları gerekecek.

 

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat