CHP’Lİ ÖZEL; HOR GÖRÜLEN HERKES BİZİM İTTİFAK ORTAĞIMIZDIR

Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı vermesinin 84. Yıl dönümünde 26 Haziran Atatürk Kültür Merkezinde bir panel düzenlendi. Panele CHP Tokat İl Başkanlığı tarafından CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel, CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, CHP Tokat İl Başkanı Mustafa Duran, İYİ Parti Tokat İl Başkanı Ömer Sağol ve çevre illerden milletvekilleri katıldı.

CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel, panel öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtlayarak İYİ Parti ile CHP arasındaki ittifak görüşmelerindeki son durumu analiz etti. CHP’li Özel İstanbul ve Ankara için iddialı konuştu.

CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel’in Tokat’ta yaptığı ziyarette öne çıkan açıklamaları şu şekilde oldu:

 “Bugün 5 Aralık Türk Kadınına seçme ve seçilme hakkının verilmesinin yıl dönümü olması dolayısıyla Tokat İl Başkanlığımız tarafından düzenlenen panele katılmak üzere Tokat’tayız. Yaklaşmakta olan bir seçim var. 17 yıldır tüm seçimleri kazanmakla övünen bir parti ve 60 yıllık Türkiye’nin köklü partilerinden olan bir partilerinden olan bir parti. Anketlere baktılar hesabı kitabı yaptılar. Tek başlarına hemen hemen hiçbir yerde büyükşehir belediyelerinde başarılı olamayacaklarını gördüler ve birbirlerine ittifak için sarılmış durumdalar. Tabi bunun karşılığında kendileri yerel seçimlerde yasal bir altyapısı olmamasına rağmen bir ittifak çalışması yürütüyorken onların dışındaki partilerin böyle bir çabanın içerisinde olmamaları düşünülemez. Biz ilk baştan beri şunu söylüyoruz. 81 milyonun yerel yönetimlerde yönetimine talibiz. Tüm seçmenlerin oyuna talibiz. İttifakımızın temel kuralı; geçmiş seçimlerde hangi partiye oy verilmiş olursa olsun seçmenlerimizle sandıkta gönül ittifakı kurmaktır. Bunun dışında bazı siyasi partilerin birbirleriyle yaptıkları gibi pazarlıklar sonucu bazı yerlerde milletvekili çıkartmama, bazı yerlerde belediye başkan adayı çıkarmama gibi, pazarlıklar yerine liderlerimiz içinde bulunulan birlikteliğe zarar vermeyecek, Türkiye’ye katkı sağlayacak ve herkesin tercih ettiği iyi belediyecilik, temiz belediyecilik yapacak adayların seçilmesiyle ilgili bir temasta bulunuyorlar. Bu Adalet ve Kalkınma Partisi ve MHP’nin zorunlu ittifakı gibi değil, onların koltuklarını bırakmamak için mecbur oldukları bir ittifak gibi değil bu bir iyiye dönük, güzele dönük, vatandaşı memnun etmeye dönük bir birliktelik. Bu birlikteliği liderlerimiz daha önce yaptıkları görüşmeleri sürdürerek devam edecekler. Bazı yerlerde çok özel durumlar olabilir. Onları görüşmelerden sonra öğreneceğiz. Açıklanması beklenen 200 adayla ilgili büyükşehirler de var mı? Sorusuna Özgür Özel, “Tabi içerisinde bazı büyükşehirlerin de olduğu adaylarımızı parti meclisinin onayından sonra ilan edeceğiz.”

PAZARLIĞA GİRMEYE NİYETİMİZ YOK

Hangi illerde kaçar aday çıkaracaklarına dair sorulan soruya cevaben CHP’li Özel, “Öyle bir şey yok. Cumhuriyet Halk Partisi İl İl şu illerde şunlar, bu illerde bunlar diye bir pazarlığa girmeyi ve böyle bir tartışmayı sürdürmeyi sağlıklı bulmuyor. Liderlerimiz de ifade ettiler. Önemli olan Cumhuriyet Halk Partisinin ve İYİ Parti’nin liderlerinin ortaya koyduğu iyi niyetli yaklaşımı partimizin tüm teşkilatlarının birbirine karşı sürdürmesidir. Sadece İYİ Parti değil bu Cumhur İttifakı diye ifade edilen ve sarayın her yere hakim olmasını, her şeyi belirlemesini sağlamak üzere şekillendirilmiş ittifakın dışında kalan, onların dışladıkları, şeytanlaştırdıkları, ötekileştirdikleri, onların umursamadıkları, hor gördükleri herkes bizim ittifak ortağımızdır. Sadece İYİ Parti seçmeninden değil 81 milyon seçmenden bu gönül ittifakına destek vermelerini istiyoruz. Bıçak kemiğe dayanmıştır. Bu bıçağın kemiğe dayanması vatandaşın canına tak ettirmiştir. Bundan sonraki süreçte 31 Mart tarihinde Türkiye rahat bir nefes alacaktır. Cumhurbaşkanı ile aynı fikirde olduğum tek konu şudur ki; İstanbul’u kaybeden Türkiye’yi kaybeder diyor. İstanbul’u da Ankara’yı da kaybedecekler. Ve süreç içinde nasıl 1989’da CHP 600’ün üzerinde belediye kazanıp 1991’de yapılan seçimlerde de büyük bir başarıya imza attıysa tarih tekrar edecek yiğit düştüğü yerden kalkacak CHP, Ankara ve İstanbul’u alarak bu saray rejimine dur demenin en önemli adımını atacağız. Gerisi kolay olacak” şeklinde yanıt verdi. Bugün açıklanacak iller arasında hangi büyükşehirler var? Sorusuna Özgür Özel, “Tamamı Genel Başkan Yardımcımız Seyit Torun tarafından yanıtlanacak. Bizim buradan il ismi telaffuz etmemiz doğru değil” yanıtını verdi.

 “SİYASİ MESELEDİR”

CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel panel yaptığı konuşmada, “Kadın cinayetleri de çocuk istismarı da fevkalade politik meselelerdir. Son derece siyasi bir konudur. Siyasetin konusudur. Siyasetçinin konuyu tartışması, gerekiyorsa karşı tarafı suçlaması ve bu toplumsal yarayı ortadan kaldıracak toplumsal talebi dile getirmesi, toplumsal baskıyı da ortaya koyması gerekir.” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat