SINAVLARDA MANTIK DEĞİŞİKLİĞİ VAR

Tokat Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali, VakıfAy’ın burs verdiği Tokatlı öğrenciler ile bir araya geldiğinde, lise ve üniversiteye giriş sınavlarındaki yeni anlayıştan söz etti. Dedeman Tokat’ta düzenlenen programa Tokat İl Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali, VakıfAy Tokat Temsilcisi Işıl Karabekiroğlu, VakıfAy Tokat gönüllüleri, VakıfAy burs imkânı sağladığı öğrenciler ve aileleri katıldı.

Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali, bursların kesilmemesi için öğrencilere derslerini sıkı takip etmeleri tavsiyesinde bulundu. Müdür Küçükali,  Vakıfay Derneği’nin ilimizdeki çalışkan, zeki ve yetenekli öğrencileri seçerek hak ettikleri desteği onlara sunmayı amaçladığını söyledi.

Öğrenciler için her türlü desteği vereceklerini ve memlekete faydalı insanlar olarak yetişmelerine katkı sağlayacaklarını belirten Küçükali, “Sizden ricamız lütfen gençliğin verdiği rehavete kapılmayın, dersleriniz biraz daha zorlaştı, sakın yılmayın! Azimle, gayretle bu işi üniversiteyi bitirene kadar devam ettirin. Bir aksilik ya da olağanüstü bir durum olmazsa bu destek üniversiteyi bitirene kadar devam edecek. Erkek öğrencilerimizin ortalaması 85, kız öğrencilerimizin de 83’ten aşağı olmayacak. Bu güzel bir fırsat, bu desteği değerlendirmemiz lazım, sizin değerlendireceğinize de inancımız tam” şeklinde konuştu.

ÖĞRENCİLERE ÖNEMLİ TAVSİYELER;

“BAŞARMAK İÇİN ÇOK FAZLA OKUYUN”

Tokat İl Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali, lise ve üniversite sınavlarında uygulanan soru mantığının değiştiğini belirterek öğrencilere önemli tavsiyelerde bulundu. Formül ve bilgi ezberlemeye dayalı soru stilinin terk edildiğini belirten Küçükali, “Sınavlarla ilgili bir değişiklik var. Artık üniversite ve liselere giriş sınavlarında soru mantığı değişti. Daha önceden çok test çözen, formül ve bilgi ezberleyen kişi sınavı rahatlıkla kazanabiliyordu. Bu tamamen terk edildi.  Artık hiçbir sınavda sizden formül ya da bilgi istenmeyecek. Formül ve bilgi ezberlemeniz artık bitti. Bilgi ve formül sorunun içerisinde saklı olacak.  İyi bir okuyucu olan, okuduğunu anlayabilen ve anladığını da analiz edip yorumlayabilen öğrencimiz soruların tamamını cevaplandırabilecek. Matematik ve fen soruları da buna dâhil.  O yüzden sizden istediğimiz bol bol kitap okumanız. Çok kitap okuyan iyi bir okuyucu, iyi anlayan anladığı yorumlayan öğrencimiz sınavlarda artık zorluk çekmeyecek. Test çözmeyi artık ikinci plana itiyoruz. Bu sene yapılacak üniversite sınavı sorularına bir bakın, kesinlikle ezbere bilgi ve formül istenmeyecek sizden. Nasıl bir okuyucusunuz, okuduğunuzu anlayabiliyor musunuz, zamanı etkin kullanabiliyor musunuz? Artık bunlar ölçülecek. O yüzden lütfen haftada en az bir kitap bitirin. Boş zamanlarınızda okuyun lafı artık tam tersi, en değerli zamanlarınızda okuyun, çok fazla okuyun. Çok fazla test çözün demiyorum, çok fazla okuyun başarmak istiyorsanız. Allah hepinize zihin açıklığı versin.” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat