"TÜİK’İN ENFLASYON RAKAMLARI GERÇEĞİ YANSITMIYOR"

Eğitim İş Tokat Şube Başkanı Mithat Eş, TÜİK'in açıkladığı kasım ayı enflasyon rakamlarının gerçeği yansıtmadığını öne sürerek, "Çarşıda pazarda fiyatlar artarken enflasyonun düşmesi mümkün değildir." ifadesini kullandı.

            Eş, yazılı yaptığı açıklamada, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) enflasyonun, kasım ayında yüzde 1,44 gerileyerek, yıllık bazda yüzde 21,62 olduğunu açıkladığını hatırlattı. Ocak ayında işçiye, memura ve emeklilere yapılacak enflasyon artışı düşünüldüğünde, bugün açıklanan rakamların gerçeği yansıtmadığının ortada olduğunu belirten Eş, "Çarşıda pazarda fiyatlar artarken enflasyonun düşmesi mümkün değildir. Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş’in araştırmasına göre; gıda fiyatlarında kasım ayında ortalama yüzde 2,33 oranında bir artış yaşanırken, kasım sonu itibariyle son bir yıllık dönemdeki artış ise yüzde 51,88’i bulmuştur.

            Geçtiğimiz ay açıklanan enflasyon rakamlarını yüksek bulan AKP iktidarı, TÜİK Başkan Yardımcısını görevden aldıktan sonra bu ay kağıt üzerinde enflasyonu düşürmüştür. Aralık ayı rakamlarıyla da oynayacak olan iktidar böylece ücretlilere yapacağı enflasyon artışını kısmaya çalışmaktadır.

            Ülkedeki ekonominin kötüye gidişinin faturası kamu çalışanları ile emekçilere borç, zam, faiz ve enflasyon olarak yansımaktadır. Hükümetin oluşturduğu bütçe ve cari açığın bedeli de milyonlarca emekçiye KDV ve ÖTV olarak dönmekte, çarşıda ve pazarda kendini göstermektedir.

Bir taraftan kemer sıkan, diğer taraftan da boğazı sıkılan halkımız ve kamu çalışanları nefes alamaz hale gelmiştir.

AKP İKTİDARINI UYARIYORUZ

            AKP iktidarını uyarıyoruz; halkın tümünü yoksullaştıran, gelir dağılımında adaletsizliği derinleştiren enflasyonu ve faizi arttıran politikalara derhal son verin. Madem enflasyon düştü o zaman Ağustos ve Eylül aylarında doğalgaz ve elektriğe yaptığınız zamları geri alın.

            Enflasyon farkı her ay maaşlara yansıtılmalı ve kamu çalışanlarına ek zam verilmelidir. 3 milyon kamu çalışanını ve 2 milyon kamu emeklisini açlığa, sefalete mahkûm eden ancak kağıt üstünde düşük gösterilen enflasyon oranını kabul etmiyoruz, acilen gerçekçi çözümler bekliyoruz.

            Kamu çalışanlarını, emeklileri yoksulluk sınırının altında yaşamaya mahkûm eden, asgari ücretliye göstermelik ücret artışlarını reva gören AKP iktidarının uyguladığı emek karşıtı politikalar karşısında, tüm emek örgütlerinin mücadele alanını genişleterek ortak tavır almaları zorunludur.

Konfederasyonumuzca yapılan gerçek enflasyon oranları  şu şekildedir." ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat