PSİKOLOJİDE BUGÜN

Depresyon maalesef modern çağın en yaygın psikolojik sorunlarından birisidir. Bireyin sosyal hayattan çekilmesi ve içe kapanması ile dikkat çeken bir sorundur. Artık günlük hayatın konuşmaları içinde neredeyse olağan bir terim olarak kullanılsa da bir kişinin depresyonda olduğunu düşündüren ya da tanı koymamızı kolaylaştıran bazı belirtileri vardır bunlar;  sürekli mutsuzluk hali, hiçbir şey yapmak istememek, keyifsiz ve isteksiz olma durumu, uyku ve yeme bozuklukları, aşırı kilo alma veya kilo kaybı, ölümü düşünme, ölmekten bahsetme, intihar eğilimi gibi durumlara kapsayan tipik belirtilerdir.

                Depresyonu genellikle yetişkinlerin yaşadığı düşünülse de, aslında çocukların da yaşadığı bir sorundur. Çünkü çocuk gelişme sürecinde olan bir bireydir, yetişkinlere bağımlıdır, onların kontrolünde ve yönlendirmesindedir. Unutmayın, çocukluk depresyonunun belirtilerinin birçoğu, üzüntülü duygudurum belirtisinde olduğu gibi yetişkin depresyonunun belirtileriyle aynıdır.

Çocuk ve Ergenlerde Depresyona Neler Yol Açabilir?

                Çocuğun anne veya babadan uzun süre ayrı kalması, çocuk ve aile arasında sevgi ve ilgiyi engelleyici durumlar, fiziksel ve cinsel istismara maruz kalma gibi travmatik olaylar, aile içi şiddet, aileye yeni bir bebeğin katılması, ev ve okul değiştirmeye bağlı çevre değişiklikleri gibi birçok etken çocuk üzerinde depresyona sebep olabilmektedir.

Depresyonda Olan Çocuğa Ebeveynler Nasıl Davranmalıdır?

                Depresyondaki çocuğa farklı davranış sorunları da eşlik edeceğinden öncelikle bu konuda hazırlıklı olunmalı ve çocuğa anlayışla yaklaşılmalıdır. Davranışlarından dolayı çocuğa ceza vermek yerine, yaşanılan bu zor süreçte destek olunmaya çalışılmalıdır. Aile içi iletişim ve ilişkilerde daha hassas davranılmalı, çocukların yanında tartışmamaya özen gösterilmelidir. Bu dönemde çocuğa daha fazla vakit ayırarak ilgilenmek, değerli olduğunu hissettirmek, beraber oyun oynamak gibi birtakım paylaşımlarda bulunulmalıdır. Birçok hastalıkta olduğu gibi erken teşhis hastalığın tedavi sürecini hızlandıracağından mutlaka konuyla ilgili profesyonel bir uzmandan yardım alınmalıdır.

 

TOKAT ÖZEL ÜSTÜN GELİŞİM ÖZEL EĞİTİM VE REHABİLİTASYON MERKEZİ

Haber Etiketleri:

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat