HAYALLERİM OLMADI

HAYALLERİM OLMADI

 

Niksar'ın Ladik Gökçeeli kasabasında dünyaya gelen 1971 doğumlu Şehri Ayçelik ilkokulu köyündeki okulda okur ve evlenene kadar baba ocağında  on bir tane de halı dokur.

 

"sevdiğine sözü olan bir kilim dokur,

Kilimin dilinden ancak anlayan okur

Sırlarımı verdim sana sevgimi verdim

Ayıptır günahtır diye kilit vurdular dilime

Aşkı dokudum kilime anlıyor musun"

 

                Şiirdeki  dizelerin bize anlatmak istediğini, Şehri hanım yaşadığı hayatla onaylayarak bize aktarıyor.

                "Bizim buralarda kadının adı yoktur. Adı olmayınca söz hakkı da yoktur. Biz kilime dokuduk halıya nakşeyledik sevdalarımızı, söyleyemediklerimizi. Babam halama söz vermiş, beni de halamın oğluna vermiş. Evlendik, üç çocuğumuz oldu, üçü de kız, en küçüğü zihinsel engelli. Doktorlar akraba evliliğinden olduğunu söylediler. Çok zor günler yaşadım. Kayın validem yatalaktı 10 sene ona baktım, sonra  vefat etti. Kayın pederim alzaymır oldu şimdi onunla ilgileniyorum. Eşim çalışamıyor, kalp hastası. Kızımın durumu ortada çok zorlanıyorum. Kayın pederim aklı gidince ne yaptığını bilmiyor. Üstüne başına tuvaletini yapıyor. Bazen isyan edesim geliyor ama ayıptır günahtır diye kilit vuruyorum dilime. Kaderimmiş diyorum razılık gösteriyorum. Allah'tan yardım diliyorum ondan başka sığınacak yerim yok. Kızımı zihinsel engelliler okuluna getiriyorum. Çok mutlu oluyor, okulun çok faydasını gördük. Öğretmenlerini çok seviyor. Tek dileğim kızımı benden sonraya bırakmasın mevlam. Kimsenin eline kalmasın benden başkası ona bakamaz. Hiçbir yerden gülmedim. Hayat çok çabuk harcadı beni. Ne çocuk olduğumu bildim nede kadın. Hayallerim hiç olmadı benim. Bundan sonra ne olacağını da bilemiyorum anlıyor musun. Ayla hanımcım "Görelim mevlam neyler, neylerse güzel eyler" Allah sonumuzu hayırlı eğlesin."...diyor Şehri hanım.

                İnsan her şeyin üstesinden sabrıyla geliyor. Şehri hanım da bu yolculukta üstüne düşen görevi yerine getirirken tek isteği kızının kendisinden sonraya kalmaması. Anne olarak endişeli ve gelecekten kaygılı, bu da ister istemez stres yaratıyor. Hayat bazen bize  zorluklar sunuyor şükrümüzü arttırmak için. Kızına bakabildiği için çok mutlu şükür içinde Allah beterinden saklasın diyor.

                Ve hayat bize her şeye rağmen annenin yavrusuna gösterdiği sabır gibi bütün zorluklara karşı "hayırlısı" demeyi öğretiyor. Teşekkürler Şehri Ayçelik hanım yüreğinizi bize açtığınız için...

Dünya Köylüsü

Ayla Bağ

Haber Etiketleri:

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat