BAŞKAN EROĞLU'DAN KENTSEL DÖNÜŞÜM BEKLENTİLERİNE İZAH

“Geçen yıl 8 bin daire için ruhsat verdik, şuanda bunun 4 bini daha başlamadı. Başlayanların satış durumu belli… Hadi böylesi bir ortamda imara aç, kentsel dönüşüme ilan ettir, peki kim yapacak?”

“En büyük hayallerimden birisi Kadim Şehir Tokat’ı ortaya çıkarmak”

31 Mart 2019 tarihinde yapılacak Yerel Yönetimler seçimlerinde Tokat Merkez Belediyesi için adaylığı ilan edilen ilk isim, mevcut Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu olmuştu. Ak Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 27 Kasım 2018 Salı günü parti grup toplantısında ismini ilan ettiği Av. Eyüp Eroğlu’na yeniden adaylığı için “hayırlı uğurlu olsun” ziyaretleri yapılmaya başlandı.

            Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Sezai Kaymak, Gazeteci Fatih Kılıç, Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu’nu makamında ziyaret ederek adaylığının hayırlı uğurlu olmasını dilerken bu vesile ile geride bıraktıkları hizmeti ve izleri, gelecekte hizmet etmenin nasip olmasıyla birlikte yapmak niyetinde oldukları üzerine sohbette bulundular.

            Sohbette dikkat çeken konulardan birisi de şehirde konut ömrü eskimiş, yenilenmesi için mahallelilerinin kentsel dönüşümüne dair beklentileri oldu. Başkan Eyüp Eroğlu şehrin bilhassa 10 mahallesini saydıktan sonra “Eskimiş konutlarının olduğu mahallelerimizi yeniden planlamak gerek ki buraların alt yapısı düzelsin, yolları genişlesin, itfaiye de rahatlıkla girsin. Bizim 10 tane böyle mahallemiz var, Akdeğirmen’den başlayıp, Hoca Ahmet, Cemalettin, Erenler, Seyit Necmettin, Kabe-i Mescit Cami-i Kebir, Semerkant gibi, karşıda Oğulbey, Örtmeliönü, Oğulbey mahalleleri gibi… Mahallelilerin talebi var. Kentsel dönüşüm ile düzelsin istiyorlar. Peki bunu bir anda nasıl dönüştüreceğiz, haliyle bu bir yekün sorun, tedrici ve belirli mesafelerle yapmak gerekiyor.” dedi.

YILDA İHTİYAÇ DUYULAN KONUT SAYISI

1500 İLE 2000 BİN ARASINDA

            Şehrin yılda ihtiyaç duyduğu daire sayısının 1.500 ile 2.000 arasında olduğunu dile getiren Eroğlu, “Bunun fazlası şehir için çok. Geçen yıl 8 bin daire için ruhsat verdik, şuanda bunun 4 bini daha başlamadı. Başlayanların satış durumu belli… Hadi böylesi bir ortamda imara aç, kentsel dönüşüme ilan ettir, peki kim yapacak?” dedi. Bu mahallelerde tapusuz mülkiyetler olduğuna da dikkat çeken Başkan Eroğlu, “Tapusuz mülkiyetler var, 7-8 kişi müşterekli yerler var, ufak bir arsaya iki daire isteyeni var, bütün bunlar çözüm bekleyen sorun yumakları. Bütün bunlardan sonra biz herkese mavi boncuk dağıtırsak, tamam hallederiz, tamam dersek nasıl çözülecek? İşte 5 sene çabucak bitiyor. Bu şehrin böylesi bir sorunu var.” diyerek konuya değindi.

TRAFİK KONUSU

            Başkan Eroğlu, şehrin trafik konusuna da değinilen sohbette, “İki dağ arasında bir yerdeyiz, GOP Bulvarını büyütme şansımız yok, biraz açılalım desek eski evler çıkıyor karşımıza. Kentsel dönüşümle yeni caddeler açma imkanı yok, alt geçit yapamıyorsun, tamam bunların hiçbiri de mazeret değil ama zorlukları anlatma adına ifade ediyorum. Yine oturup konuşulabilir.” dedi.

EKONOMİ KONUSU

            Şehrin ekonomik durumunda, kimi vatandaşların belediyeden fabrikalar açmasını beklemesine değinen Eroğlu “Bizden görevimiz olmayan işler de isteniyor. Fabrika açsın isteniyor, belediye böylesi bir fabrika açamaz. Fabrika açacak insanların Tokat’a gelmesi için girişimlerde bulunur, buralardaki alanları, esnafın iş yapacağı alanları daha genişletir. Ekonomiyi canlandırıcı adımlar atabilir. Bu mantıkla bakarsak biz çözüm ürütebiliriz. Böylesi yanlış anlamalar var, burada bazen izahta sıkıntılar yaşıyoruz.” ifadelerini kullandı.

“ELEŞTİRİYE AÇIĞIZ AMA

HAKKINI DA VERMEK LAZIM”

            Şehirde bilinçli bir algı operasyonu ile karşı karşıya kalınabildiğini de değinen Başkan Eroğlu “Her türlü eleştiriye açığız ama bazen de hakkını vermek lazım. Bizle hiç alakası olmayıp da tamamen bir algı operasyonu ile farklı boyuta getirmek isteyenlere verdiğimiz cevaplar oluyor. Onun haricinde yaptığımız hizmetlerde eksik olabilir, estetiği eleştirilebilir, bunlara can feda, Allah için söylüyorum.” dedi.

KADİM ŞEHİR TOKAT

            Başkan Eroğlu, genel bir değerlendirmede bulunduğunda da özetle şunları söyledi:

            “Şehrin sorunları var, diyelim dün on iken bugün üç dört tane… Bunları çözme adına yaptıklarımız ve yapacaklarımız var. Şehrin ihtiyaçları var, temel belediyecilik anlamında ihtiyaçları var. Şehre vizyon katacak çalışmalarımız var. En büyük hayallerimden birisi Kadim Şehir Tokat’ı ortaya çıkartmak. Bunun için de üç beş başlık sayarsak; eski el sanatlarımız var, yemek kültürümüz, örf adetlerimiz var. Sokak sağlıklaştırmaları ile eserlerimizi ortaya çıkarmak var. Bu benim için son derece önemli. Kuş bakışı şehri gezdiğimizde Behzat’ı, Bey Sokağını, Kuyumcular Çarşısı ve arka sokaklarını, Halit Sokak devamında Sulusokak’taki tarihi meydanı ortaya koymak, işte bunların hepsi Kadim Şehri ortaya çıkarmak için yapacaklarımız olacak.”

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat