ZİLE’DE BİR ASIRLIK HATİM VE DUA GELENEĞİ

Zile ilçesinde geleneksel olarak her yıl okunan 40 Hatmi Şerif 7 Aralık Sabah namazına müteakip olarak Ulu Cami'nde gerçekleştirilen Hatmi Şerif dua programına çok sayıda vatandaş katıldı.

            İl Müftüsü Ömer Faruk Bilgili ve Müf. Yrd. Ünal Tan'ın katıldığı dua programı ve sabah namazı buluşmasında il Müftüsü Bilgili, "Bu gelenek bir asır önce Balkanlar’da, Çanakkale’de İstiklal savaşında Aziz milletimizin üzerine çullanan din ve millet düşmanlarına karşı, Kur’anla ayağa kalkışımızı sembolize ediyor ve asla unutulmaması gerekiyor. Bu gelenek nesilden nesile aktarılmalı. Kur’an kendisine tabi olanların izzet ve şerefini tarihte gördüğümüz gibi her zaman arttırıyor." dedi. İlçe Müftüsü İdris Özarslan tarafından yapılan dua ile program sona erdi.

Bir asır önce ne olmuştu?

            "Çanakkale Savaşı'nda Anadolunun her yerinden olduğu gibi ilçemizden büyükler gençler cepheye gidiyor. En son onbeşliler olarak ifade ettiğimiz, 14, 15, 16 yaşlarındaki gençler de gittikten sonra ilçedeki kadınlar biz ne yapabiliriz diye kendi aralarında görüşüp biz de 'Hatim okuyalım' diye karar verirler. Her gün bir camide bir araya gelip ve cephedeki kardeşlerimiz için, çocukları için, babaları için hatim okuyorlar. Sonuçta cepheye gidenlerin 4'te 1'i ilçeye ancak dönüyor. Bu gelenek şimdi olduğu gibi erkekler tarafından her yıl sürdürülmeye devam ediliyor."

Haber Etiketleri:

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat