SAYIN VALİM HOŞ GELDİNİZ

SAYIN VALİM HOŞ GELDİNİZ

 

İnsanın çevresine duyarlı olarak yaşaması ne güzeldir. Çevre derken masanın üzerindeki vazodan tutun da her gün gördüğümüz, bizden olan “insana” karşı duyarlı olmak…

Değerli Valimiz Tokat’ımıza gelir gelmez, ayağının tozuyla, toplumun eğitim kültürüne yönelik çalışmalara eğilmesiyle tüm halkımızın özellikle de eğitim, sanat ve kültür ile ilgilenen insanlarımızın dikkatini üzerinde topladı.

Okuma kültürünü geliştirme ve topluma yerleştirme adına ilimiz genelindeki bazı okul öğretmenlerinin katılımıyla Sayın Valimiz Ozan Balcı bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda beni çok etkileyen ve sevindiren bir olay oldu. Sevincim hem kişisel hem de toplumsal boyutta olduğu için siz değerli okuyucularımızla paylaşmak istedim. Toplantı için bize haber geldiğinde konunun okuma kültürü olduğu söylendi. Okumayı, bu kutlu eylemi bir davranış haline getirmek söz konusu olunca heyecan ve mutluluk hissettik. Mutluyduk çünkü okuduğunu anlayıp, hayatına geçirme yolunda mücadele etmek eğitimci olarak gayemiz olmuştu. Resmi bir toplantı ile bu kültürü il geneline yaymada koca bir binanın minicik bir tuğlası olmak dahi anlamlıydı. Bu duygu ve düşüncelerle adeta koşarcasına gittik sayın valimizle olan toplantımıza.Toplantıya gelen arkadaşlarla heyecanımızın varlığımızda gezinmesine izin vererek, Sayın Valimiz Ozan Balcı‘yı beklemeye başladık.

Değerli valimiz toplantıya geldi ve büyük toplantı salonunun ortasındaki masanın etrafını saran değerli eğitimci arkadaşlarımızla teker teker tokalaştı. Sıra bana geldiği zaman durdu ve gözlerime bakarak “tokalaşıyor musunuz?“ dedi nazikçe. Ben bu büyüklük ve incelik karşısında tüm kalbimle gülümseyerek, tokalaşmadığımı ifade ederek teşekkür ettim. O da gülümsedi, sağ olsun başıyla selamlayarak yerine oturdu.

Bu benim için tarihi anlardan biriydi. Çünkü il yönetimindeki en üst idareci, tebaasındaki bir memurun “ kişisel ve insani haklarına” saygı duymuş, başındaki örtüyü önemsemiş ve tokalaşıp tokalaşmadığını sormuştu. Demek halden anlayan, durumumuzu önemseyen idarecileri görmek bizim uzunca bir zaman yüzümüzde kocaman bir gülümsemeyle dolaşmamıza sebep olabiliyormuş. Seni bilen ve seni anlayan bir lider, bir idareci…

Bu güzelliklerle başlayan bir toplantının formalite icabı olması imkansız zaten. Eğitim ve kültür dünyamızdaki sorunlara ”Yara bandı çözümler” yerine neşter vurulan, vurulacak olan büyük operasyonlar başlayacak İnşallah… Ve kalıcı iyileşmeler, sağlıklar, güzellikler olacak…

Bir bayanın toplumsal hayatta beyin ve kalp gücüyle kendini birey olarak göstermesi… İnsani güç ve değer olarak toplumu etkilemesi büyük bir erdem. Toplumun da bayanı sadece cinsiyet olarak değil de insanî bir değer, insanlığa bir katkı olarak benimseyip değer vermesi ayrıca bir erdem. Bir bayanın hem aile hem toplum hayatında temel taş olması, bu gayret içinde olması takdire şayân olmalıdır. Çünkü Allah’ın sadece kadına bahşettiği  “analık” duygusunu kadın gittiği her yere götürür. Bu duygu sayesinde dokunduğu yerlerde ve yüreklerde çiçekler açtırır.

Toplumsal hayatımızdaki soluksuz koşturmada bazen bilerek bazen bilmeyerek hata yapabiliyoruz. Başörtülü veya açık bir bayana selamlaşma esnasında erkek tokalaşmak için elini uzatmaz. Bu bir görgü kuralıdır. Uzatılan elin havada kalması, elin sahibine ne kadar mahcubiyet verirse; başörtülü veya açık bir bayanın tokalaşmak istemediği halde anlık bir gafletle elini uzatması bir o kadar mahcubiyet ve sıkıntı vericidir.

Ancak bazen iyi olma adına çoğu değerlerimizi unutuyoruz. Görmezden geliyor, unutmuş gibi yapıyoruz. Sayın Valimiz Ozan Balcı ‘nın sadece bürokrasi alanında değil, toplum hayatımızda da pek çok güzelliğe vesile olacağını hissetmek ümit verici. Bir eğitimci, bir yazar, bir sanatsever bir anne bir eş olan kadınlardan, pek çok sosyal rolün bir kişide toplandığı insanlardan birisiyim. Ve başımdaki örtüyü layıkıyla taşıyıp hakkını verme çabası içindeyim. Tüm bu gerçeklerimizle toplumda var olma gayreti içindeyiz.

Varlık şuuruna erme yolundaki tüm gönül emektarları adına, çalışan tüm başörtülü ve açık bayanlar adına, tüm Tokat halkı ve şahsım adına Sayın Valim Ozan Balcı ilimize, gönül iklimimize tekrar hoş geldiniz,onur verdiniz.

 

Kumrugül Türkmen Akın

Haber Etiketleri:

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat