GÜZEL KONUŞMANIN SIRLARI

GÜZEL KONUŞMANIN SIRLARI

 

 Güzel konuşma, insanın, karşısındaki kişi/toplumla önceden planlanmış olsun ya da olmasın etkili iletişim kurmasıdır. Daha doğru bir ifadeyle duyguları doğru ifade etmek, dilek ve düşüncelerini de doğru ve etkili bir şekilde karşıya aktarmaktır.

                Gerçekte güzel  konuşmak ve beden dilini kullanmak, uygarlıkların  ve dostluğun temelini meydana getirir. Konuşmak  ve okumak uygarlaşmanın kilometre taşı olup biri diğerinin  tamamlayıcısı niteliğindedir. Bilgi sahibi olmadan, araştırma ve analiz yapmaksızın zihni ya da yazılı konuşma planı hazırlamadan iyi bir konuşma yapmak ve toplumu etkilemek mümkün değildir. Güzel konuşmada (retorik sanatı)  maksat, dinleyicilerin heyecanlı ve istekli olmalarını sağlamaktır. Günlük hayatın akışı içinde konuşmak; yemek, içmek , nefes almak  kadar gerekli  olan doğal bir ihtiyaçtır.

                Konuşmak istemediğimiz zamanlarda kısa ve hızlı haberleşme ihtiyacı nedeniyle sözsüz iletişim dediğimiz   beden dili veya işaretle haberleşme  (kaş, göz, el işareti ve baş hareketleri gibi..) metodunu birçoğumuz  sıklıkla  kullanırız. Herkes bir şekilde konuşur ve anlaşabilir, ancak temel mesele güzel konuşup kişinin kendini ve söylemek istediğini  Türkçenin bütün inceliklerini kullanarak muhatabına  anlatabilmesidir. Bu da kişinin çok okuması ve kendini geliştirmesi ile mümkündür. İyi bir konuşmacının en temel özelliği, beş duyu organına hitap edecek biçimde somut konuşma yapmak ve anlaşılırlığı kolaylaştırmaktır. Etkili ve güçlü iletişim tam da bu noktada işlevsellik kazanır.

                Günümüzde başarılı insanları analiz ettiğimizde anlamlı ve etkili söz söyleme ile güzel konuşma özelliğine sahip oldukları görülmektedir. Bu özellikleri onları diğerlerinden farklı kılar. Akıcı ve isabetli konuşma yapmak, toplum üzerinde güçlü silahlarla düşmanın imha edilmesi gibi etki yaratır. Bilimsel araştırmalara göre, güzel konuşmak genetik değildir. Herkes güzel konuşabilir. Her başarıda olduğu gibi sonradan çalışarak kazanılabilecek bir yetenektir.  Kürsüden muhteşem güzel konuşma icra eden değerli hatiplerimizin varlığına çoğumuz tanık olmuşuzdur. Türkiye, Arabistan ve ABD büyük ve değerli hatipler yetiştiren ülkelerden birkaçını oluşturmaktadır. Örneğin, Ülkemizin yetiştirdiği en büyük hatip ve lider kuşkusuz Gazi Mustafa Kemal Atatürk' tür.

                Siyasi partiler, dernekler, şirketler ve diğer sivil toplum örgütleri  iyi hatipler ve söz ustalarının etkili ve güzel konuşmaları sayesinde, arzuladıkları başarıları yakalamaları mümkün olabilmektedir. Bu maksatla; günümüzde  ücretli hatiplerin kullanımının popüler hale geldiği inkar edilemez bir realitedir. Her işte olduğu gibi güzel konuşmada da başarının altın anahtarı, bilinçli çalışmak ve emek harcamaktır. Ünlü hatip George Bernard Show kendi hatipliği için şöyle diyor; "Ben konuşmayı , buzda kaymayı ve bisiklet kullanmayı öğrenmeye çalışan bir çocuğun her düşüşünün, arkadaşlarının kendisiyle alay etmesine vesile olması gibi kendime güldüre güldüre  öğrendim." Güzel konuşma kuralları ve güzel konuşma teknikleri konusunda kendisini geliştiren  herkes çok daha güzel konuşabilir. 

                Nedir o zaman güzel konuşma incelikleri diye soracak olursanız Hazreti  Mevlana bakın bu konuda neler söylemiştir. İşte bunlardan birkaçı;

-Yüz ifadeniz konuştuğunuz konuya göre değişmelidir.  Kısacası güzel ve etkili konuşma için o anki ruh halinizi hem kelimelere hem de beden dilinize yansıtın. Canlı ve hareketli olun.

-Dinlemeniz gerektiğinde dinleyin. Sürekli siz konuşursanız karşıdaki sıkılabilir.

-Giyim kuşam ve duruşunuza dikkat edin. Derin nefes alarak heyecanınızı yenin.

-Kelimelerinizin silahınız olduğunu unutmayın. Kelimeleri doğru seslerle çıkarın, duraklamalara dikkat edin. Vücut dilini kullanın.

-Ses tonu sizin kişiliğinizin ifadesidir. Ses tonunuzu iyi kullanın. Karşınızdaki kişinin konuşma özelliklerine yakın konuşun. Sakin olun, hata yapmaktan korkmayın.

-Jest ve mimikleri ölçülü biçimde kullanın. Dinleyici ile göz temasını asla kaybetmeyin.

-Eğer bir sunum yapacaksanız, konuya hâkim olsanız bile mutlaka ön hazırlık yapın. Çünkü topluluk karşısındaki konuşmalarda her şeyi iyi bilseniz bile bir anda her şey değişebilir.

-Konuşurken doğru olanı, kısa ve anlaşılır cümlelerle, kasılmadan net bir şekilde göz teması ile ifade edin. Başkalarının sözünü asla kesmeyin.

-Konuştuğunuz insanlar kim olursa olsun kaba ve argo sözcükler kullanmayın.

-Kendinize güvenin. Dik durun, yüzünüzü kapatmayın.

-Unutmayın. Güzel bir konuşma sorunları daha kolay çözmenizi sağlar.

Sevgiyle kalın.

Avukat Nuri Yıldırım/ 19 Aralık 2018

Haber Etiketleri:

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat