ERZİNCAN

ERZİNCAN

Tekrar Erzincan’a geldik. Erzincan’da yakın arkadaşım Şahin Bey ile buluştuk

                Şahin bey,  uzun boylu, sarı saçlı, çakır gözlü, gayet şık giyimli ve yakışıklı bir öğretmendi. Bahattin’in de arkadaşıydı. Selamını söyledim. Bizi çok candan karşıladı. Erzincan’ı gezdirdi. Fazla zamanımız olmadığı için az gezdik

                Erzincan yakınlarında  “Acı su” denilen yere gittik.  Maden suyu kaynağına bu ad verilmişti. Bizim şişelerle alıp içtiğimiz maden sularının (soda)  kaynağı burasıydı.

                Orada şişeleme yapıyorlardı. Biz kaynaktan içtik.  Şişedeki kadar sert olmadığını görünce merak ettim. Çalışanların yanına yaklaşıp sordum:

"Bunun içine başka bir madde katılıyor mu?”

Katılmadığını söylediler.

Su asitli olduğundan, kapalı şişede bekledikçe sertleşiyormuş.

                Şahin Bey, bizimle çok ilgilendi. Daha sonra oğluma kalacağı yurdu buldu.  Orada özel yurtlar paylaşılmıştı.  Tüm tarikatların yurtları vardı. Ben çocuğa tarafsız bir yer bulmak istiyordum.

Oğlum, Tokat’a döndü. Ben oradan Elazığ’a gittim.

Otuz kilometre kadar Erzurum istikametine gidip sağa döndük.

                Irmaktan ve demir yolu üstünden geçtik. Tunceli yoluna koyulduk. Otobüs dağa zorla tırmanıyordu. Yol bitmek bilmiyordu. Yirmi dört kilometre yolu, üç saatte gittik. Pülümür- Tunceli arasında otuz tane tünelden geçtik. Tunceli kayalar ve yüksek tepeler üzerine oturmuştu.

                Güzel bir görünümü vardı. Terminal binası, Büyükçe bir okula benziyordu. Tunceli, Elazığ arasını bir buçuk saatte gittik.  Bu yol uzundu. Ama rampa yoktu. Düz ovada otobüs daha hızlı gidiyordu. Bir saat Keban barajı kenarında yol aldık. Keban Barajı, Elazığ’ın Keban ilçesinde Fırat nehri üzerine, 1965–1975 yıllarında inşa edilmişti.  Elektrik üretim amaçlı bir barajdır. Kovancılar ilçesi çok güzel bir ilçe.

                Keban barajı burayı ihya etmişti. Buraları bilmeyenler, görmeyenler doğu gerçekten mahrum sanıyordu. Buraları bilmeyenler, birilerinin :”Doğuya yatırım yapılmıyor.” Sözüne inanıyordu.  Keban barajının yapılmasından daha iyi bir yatırım olamazdı. Bu sadece benim gördüğüm, benim bildiğim. Bir hizmet. Neler yapıldığını öğrenmek için doğuyu çok gezmek gerekirdi.

Haber Etiketleri:

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat