"ZİHNEN BEDENEN DİNÇ NESİLLER YETİŞTİRMEMİZ LAZIM"

Milletler için kültür, sanat, bilim ve spor dallarının çok önemli olduğuna dikkati çeken Vali Balcı, "Kültür, sanat ve spor alanlarına destek vermeyi devlet olarak borcumuz gibi kabul ediyorum. Bizim zihnen bedenen dinç nesiller yetiştirmemiz lazım. Bunun için spor alt yapısına ve spor severlere destek vermemiz lazım." dedi.

            Şampiyonlar Şampiyonu Merhum Hüseyin Akbaş anısına Tokat Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü koordinesinde, Tokat Valiliği, Tokat Belediyesi, Tokat İl Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ve Spor Toto Dairesi Başkanlığı destekleri ile 9.Uluslararası Hüseyin Akbaş Serbest Güreş Turnuvası düzenlendi.

            Turnuva, Türkiye'den Tokat (Ankara, İstanbul, Çorum, Bartın), Azerbaycan,Gürcistan, Makedonya ve Ukrayna'nın katılımları ile 10 sıklette gerçekleştirildi.

            Hüseyin Akbaş Spor Salonunda düzenlenen turnuvanın açılış seremonisi  saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Açılış konuşmasını yapan Gençlik ve Spor İl Müdürü Cemil Çağlar, "9'uncusunu düzenlediğimiz Hüseyin Akbaş Serbest Güreş Turnuvasına hoş geldiniz. Amacımız merhum güreşçimizin yeni nesillere rol model olmasını sağlamak. Bunun için elimizden gelen tüm gayretleri gösteriyoruz. Bu süreçte bize her türlü desteği veren ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Turnuvamız hayırlara vesile olsun." dedi.

TOKAT PEHLİVANLAR DİYARI

            Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, Tokat'ın pehlivanlar diyarı olduğunu, bundan sonraki süreçlerde de güreş dalında adını altın harflerle yazdıracağını belirterek, şunları kaydetti:

            "Tokat kahramanlar diyarıdır, Tokat şehitler diyarıdır, Tokat pehlivanlar diyarıdır. Tokat'ın geçmişine şöyle bir baktığımızda özellikle güreş anlamında onlarca şampiyon çıkarmış, yine yüzlerce güreşçi çıkarmış. Özellikle güreşte adını Tokat olarak altın harflerle yazdırmış bir şehre ve şehrin yetiştirdiği güreşçilere sahibiz. Tokat'ta güreşimiz inşallah daha da gelişecektir. Şuanda yeni çıkan Avrupa şampiyonlarımız, olimpiyatlarda derce lan sporcularımız var. Bunlarla ve yeni yetişen evlatlarımızla Tokat geçmişte güreş alanında aldığı başarıları daha da büyütecek ve taçlandıracaktır. Güreş bizim ata sporumuz zaten. Güreş bizimle her halükarda özdeşleşiyor. Hüseyin Akbaş dünya, Avrupa şampiyonlukları olan, olimpiyatlarda da önemli dereceleri olan adını altın harflerle yazdırmış bir isimdir. Onun için böylesi önemli bir spor dalında değerimiz olan Hüseyin Akbaş'ı anmamız son derece önemlidir."

TOKAT'TAN KIYMETLİ İSİMLER ÇIKTI

            Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, "Sadece Tokat'ın değil Türkiye'nin gururu 6 kez dünya şampiyonu olmuş, olimpiyatlarda, Avrupa şampiyonalarında defalarca Türk Bayrağını göklere çektirmiş, göğsümüzü kabartmış dünyaya nam salmış Hüseyin Akbaş anısına düzenlenen bu organizasyonda bulunmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Başta Hüseyin Akbaş olmak üzere milli gururumuz olmuş tüm sporcularımıza Allah'tan rahmet, kalanlara da sağlık diliyorum.

            Tokat tarihiyle kültürüyle, insan yapısıyla Türkiye'mizin bir kıymeti. Buradan milletimize değerli bilim adamları, kültür adamları, sanat adamları yetiştiği gibi çok kıymetli sporcular da çıkmıştır. Tarihiyle, kültürüyle Tokat bir zenginliktir. Bu zenginliğe sahip Tokat'ın böyle bir etkinliğe ev sahipliği yapması da ayrı bir güzellik." diye konuştu.

            Milletler için kültür, sanat, bilim ve spor dallarının çok önemli olduğuna dikkati çeken Vali Balcı, "Bir milleti millet yapan kültür ve sanat alanları, bilim adamları, spor adamlarıdır. Bu yüzden kültür, sanat ve spor alanlarına destek vermeyi devlet olarak borcumuz gibi kabul ediyorum. Bu bizim yükümlülüğümüzdür, görevimizdir. Güreş; gücün, kuvvetin, ataklığın zeka ile birleştiği bir spor. Bu sadece güreş değil diğer spor alanları için de geçerli. Bizim zihnen bedenen dinç nesiller yetiştirmemiz lazım. Bunun için spor alt yapısına ve spor severlere destek vermemiz lazım." dedi.

"SPOR TOKAT" PROJESİ HAYATA GEÇİYOR

            Tokat'ta, gelecek nesillere spor kültürünü aşılamak adına hayata geçirilmesi planlanan "Spor Tokat" projesine ilişkin konuşan Vali Balcı, şunları söyledi:

            "Spor Tokat' diye bir proje başlatıyoruz. Ana okulundan lisedeki çocukları kapsayan bir proje. Sadece Tokat Merkezde değil, ilçelerimiz de bu projeye dahil. Bütün paydaşlarımızla birlikte bu projeye ilişkin çalışıyoruz. Büyük bir spor hareketi başlatacağız. Ana sınıfındaki çocuktan başlayıp lisedeki çocuklara kadar, her çocuk ya bir spor dalıyla uğraşacak ya da biz sporu sevdireceğiz. Böylelikle spor alt yapısına, spor kültürüne katkı sağlayacağız. Performansı olan kulüpler oluşturacağız. Tokat'ta spor alt yapısı zaten çok güçlü. Biz de bir değer üreteceğiz. Bu güzel projeyi önümüzdeki hafta inşallah kamuoyuyla paylaşacağız. Tokatlı gençlerimize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum."

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat