ANADOLU KADINLARIYDI ONLAR

ANADOLU KADINLARIYDI ONLAR

 

           Kadim tarihimizin köklerindeki kılavuzluk eden insanlık örneklerini kadın üzerinden çeşitli öykülerle ve yaşanmışlıklarla belgelerle ortaya koyan yakın geçmişten günümüze kadar gelen var olan özün taşıyıcısı ışık olan kadın efsanelerini okuyarak veya dinleyerek kendimizi inşa edersek ancak muasır medeniyetler seviyesindeki kadının var olduğu içinde taşıdığı sevgiyi merhameti ve cesareti görebiliriz.

                Yakın tarihimizde kadının kuvvesi bu coğrafyada  namus, vatan,  bayrak kavramlarıyla eşdeğerdir. Ulu kadınların derdi ölmek değil yavrularına huzurlu bir dünya inşa etmektir. Anadolu'da kadınlar en ücra köşelerde tüm insanlara ışık oldular. Bunun bir çok örneği var ama bir kaç tanesini misal verirsek, Erzurumlu NENE hatun,  Kastamonulu Şerife Bacı, Üsteğmen Kara Fatma, Ahi geleneğinden gelen bacıyan kültürüyle yetişmiş Fatma bacı, Bezmi Alem Kadın efendi(Valide Sultan), Halide Edip Adıvar, ...

                Kadınlar eşlerini, oğullarını, torunlarını, kardeşlerini cepheye gönderdiklerinde onları kaderleriyle baş başa bırakmadılar ve onlara cephe gerisinde toplumsal farkındalık oluşturmak için akıllarıyla, ilimleriyle ve cesaretleriyle...destek oldular.

                Bir kültürün baş tacı kadınlardır. Kadınların sosyal hayatta var olmaları için kendi döneminde Terakki  Gazetesi kadınlar hakkında yazı yazan tek gazetedir.  Fatma Aliye  yazılarıyla insanları aydınlatan gazeteci kadındır.

                Halide Edip Adıvar iyi bir yazardır ve hatiptir. Kurtuluş savaşında  meydan konuşmasında "Birlik olalım bu belayı başımızdan savalım "der ve herkesi ardından sürükler. Yüreklerdeki ateşi tutuşturur. "Kurtuluş Anadolu'dadır " sözüyle tarihe geçer.

                Anadolu'da asırlar boyunca dokuma ve tarım alanında köylü kadın öncüdür. Sevginin ve sadakatin sembolü olmuştur köylü Asya kadın.

                Anadolu'da ki kadın hareketinin çıkış noktası erkeğe üstünlük taslamak değil, hayır, yardımlaşma ve çalışmak, birbirlerine destek olmak için kurulan oluşumlardır. Şehirli okumuş kadınlar buralarda erkeklerle omuz omuza yürümüşlerdir. Anadolu Kültüründe  kadın erkek birbirine tarih boyunca destek olmuşlardır.

                Cideli Rahime kaptan kadın oğlunu askerin yerini söyledi diye öldürüp komutanın karşısına "Ben geldim komutanım "deyip askere giden kadının adıdır Anadolu.

                Bezmi Alem Valide Sultan üç evladını kaybeder ve üçler çeşmesini yaptırır. Ömrünü vakıflara harcar, hastane , mektep, cami, sebillerle ve fakire fukaraya en çok yardım eden kadın olarak tarihe geçer. Kütüphane kurar ve her alanda geniş perspektifte ki ilmini ortaya koyar ve manevi duruşun en güzel saraylı örneğini sergiler. Devlet ana olarak gittiği her yerde kadınların dertlerini dinler ve 14 yıl bu makamda kalır.

                Bezmi Alem Valide Sultanın mühründeki yazı "muhabbetten  Muhammet oldu hasıl,  Muhammetsiz muhabbetten ne  hasıl, zuhurunda Bezmi Alem oldu hasıl."

                Nene Hatun "Bebeler anasız büyürde vatansız büyümez" der ve elinde silahıyla cepheye savaşmaya giden taze bir gelindir.

                Üsteğmen Kara Fatma 1.50 boyunda cephede ki 700 subay arasında 43 kadın subaydan birisidir. Dünya üzerinde ilk üsteğmen kadın olarak tarihe geçer. Savaş sonrasında Kara Fatma Kasımpaşa Karagümrük'te yaşar ve onun yaşadığı zamanlarda kimse çocuğunu ve karısını dövemez.  Bir gün bir evden yükselen bağırma sesine yönelir, kapıyı tekme atarak açar ve çocuğunu döven bir babaya "sen kimin çocuğunu dövüyorsun " der. Adam "şaşkın şaşkın benim çocuğum "der. Kara Fatma simsiyah ateş saçan gözleriyle adama bakar ve "Bu çocuklar milletin çocuklarıdır , biz bu çocuklar için kendi evlatlarımızı cepheye ölüme gönderdik" der ve bir daha böyle bir hadisenin yaşanmasına izİn vermez.

                Şerife Bacı bebesiyle birlikte 350 km.lik yolu kağnısıyla cepheye  mermi taşırken donarak ölen Kastamonulu 22 yaşında yeni bir gelindir.

                Egenin Efe kadınları at biner, silah kullanır, ve iyi bir askerdirler. (Zeynep Bido Çavuş)

                Bigadiçli Nazife kadın buna çok güzel bir örnektir. Askerin yerini söylemeyen kadın olarak tarihe geçer ve diri diri ateşe atılıp yakılır.

                Cumhuriyet tarihinde ki kadınlarımız dünyanın ilk savaş pilotu Sebiha Gökçen, Öğretmen Sıdıka Avar , Refet Angın, Afet İnan, Türkiyenin ilk kadın mimarlarından Mualla Eyüpoğlu, ilk fotoğrafçı Yıldız Moran, Türkücü Neriman Altındağ, Gök bilimci Dilhan Eryurt, Prof Dr. Türkan Saylan, Sinemanın Sultanı Türkan Şoray, ilk yönetmen Cahide Soku, ilk kadın tiyatrocu Afife Jale, ilk kadın valimiz Lale Aytaman ...

                Kendi geçmişimizden örneklerle sağlam adım atmak ders çıkarmak için bu örnekleri sizlerle paylaşıyorum. Anadolu kadını her türlü cehaleti bilgisiyle ve aklıyla yenmiş, cesaretiyle düşmana dar etmiştir bu toprakları.

                Ey günümüzün kızları, anaları,  bacıları; sadakatin, sevginin,  cömertliğin,  cesaretin,  ilmin ve merhametin birer abidesi olan bu isimler bize geçmişten ulak getirir ve geleceğin bilge ve güçlü kadınlarını yetiştirmemiz için örnek teşkil eder. Mustafa Kemal Atatürk'ün "Ey kahraman Türk Kadını, Sen Yerlerde Sürünmeye Değil Omuzlar Üzerinde Taşınmaya Layıksın" sözünden güç alarak, bizlerde çok okumalıyız,  bu coğrafyada gezerken Mehmet Akif Ersoy'un "Bastığın yerleri toprak diyerek geçme tanı düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı" dizelerine kulak vererek tefekkür etmeli ve rol model olarak alacağımız şahsiyetlerin karakterlerini kendi karakterimiz üzerinde inşa ederken Eşref-i mahlukat olan insanın bu bilgileri kendi içimizdeki potansiyeli açığa çıkartmak için süzgecimizden geçirip içselleştirmemiz boynumuzun borcudur diye düşünüyorum.

                Kadın bir milleti millet yapan en önemli harçtır. Vatandır, sevgidir, candır. Kadın yer yüzünün suyu toprağı, toplumun temeli hayatın kilit taşıdır. Dolu dolu Anadolu kadınlarıydı onlar meslek haneleri dolu unvanları ise anaydı. Dolu dolu ANADOLU KADINLARIYDI ONLAR...

Dünya Köylüsü

Ayla Bağ

Haber Etiketleri:

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat