EĞİTİM-İŞ’TEN GAZETEMİZE ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ ZİYARETİ

Eğitim ve Bilim İş görenleri Sendikası (Eğitim-İş) İl Başkanı Mithat Eş ve Hukuk Sekreteri Ümit Doğan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla gazetemize ziyarette bulundu.

            Gazetecilerin haberleri objektif olarak halka ulaştırma gayreti içinde olan aydınlar olduğunu ifade eden Eş ve Doğan tüm basın emekçilerinin Çalışan Gazeteciler Gününü kutladıklarını ifade etti.

            Ziyarette Eğitim-İş sendika çalışmaları ile ilgili bilgiler veren Başkan Eş, eğitimde yaşanan sorunların giderilmesi adına çalışmalara yoğun bir şekilde devam edileceğini belirtti.

            Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası Tokat Yönetim Kurulu adına açıklama yapan Başkan Eş “Bugün 10 Ocak Dünya Çalışan Gazeteciler günü olarak takvimlerde yer etse de, Türkiye için bir utanç günüdür.

            Bugün Türkiye, dünya basın özgürlüğü sıralamasında en alt sıralarda olmanın utancını taşımaktadır.

            AKP iktidarının medyanın yüzde 95’ini kontrol altına alması, muhalif medyanın ekonomik baskıyla susturulmaya çalışılması, Türkiye’de basın özgürlüğünün ve gazetecilerin nasıl ağır bir saldırı altında olduğunu bütün dünyaya göstermiştir.

            Halkın haber alma özgürlüğüne yönelik sorumluluğunu yerine getiren gazeteciler; bizzat iktidar tarafından hedef gösterilmekte, işten çıkarılma tehdidi, fiziksel saldırılar, haklarında açılan davalar, soruşturmalar, gözaltılar ve tutuklamalar ile susturulmaya çalışılmaktadır.

            Türkiye Gazeteciler Sendikası’na göre tüm işkolları içinde yüzde 30 ile işsizliğin en yüksek olduğu medya sektöründe sadece son sekiz ay içinde 700 gazeteci işsiz kaldı.

            Baskıcı, temel özgürlükleri yok sayan yeni rejim özlemini mevzuatlarla meşrulaştırmaya çalışan siyasi iktidar, Basın Kartları Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle gazeteciler üzerinde yeni bir tehdit unsuru yaratmaya çalışmaktadır. Gazetecilik mesleği, gazetecilik mücadelesi haline gelmiştir.

            Yaşadığımız bu günler; gelecekte Türkiye’de basının, gazeteciliğin en karanlık dönemi olarak anılacaktır. Bilinsin ki; her türlü baskıya rağmen “gerçekleri” bize ve halkımıza ulaştırma gayreti içinde olan aydın, ilerici, demokrat, yurtsever gazeteci ve yazarlarımızın sonuna kadar arkasındayız.

Eğitim-İş olarak gazetecilerin, görevlerini baskı altında kalmadan yerine getirebilmeleri için, mesleki saygınlıklarının yeniden kazandırılması gerektiğini vurguluyoruz. Tüm basın emekçilerinin “Çalışan Gazeteciler Günü”nü kutluyoruz” ifadelerine yer verdi.

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat