300 BİN LİTRE YAKIT TASARRUF EDİLECEK

KAVŞAKLARDA KUYRUKLANMA YÜZDE 39 AZALDI

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu akıllı trafik sistemi ile kavşaklarda gözlenen aşırı kuyruklanmaların yüzde 39 oranında, sinyalizasyon kaynaklı toplam gecikme süresinin yüzde 36 oranında, kavşaklarda toplam durma sayısının ise yüzde 52 oranında azaltıldığını belirterek, sistemin kullanımı ile yıllık 300 bin litre yakıt tasarrufu (yaklaşık 2 Milyon lira) sağlanacağını kaydetti. Yeni dönemde hangi projeleri hayata geçireceklerine ilişkin ip uçları veren Başkanı Eroğlu, özellikle kentsel dönüşümde büyük projelerin olacağını söyledi.

            Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu 10 Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya geldi. Gazetecilerin gününü kutlayan Başkan Eroğlu, şehre dair güncel konular ve belediyecilik hizmetlerine ilişkin de değerlendirmelerde bulundu. 5 yıllık belediye başkanlığı dönemini değerlendirip yeni döneme dair hayata geçirecekleri projelere dair ip uçları veren Başkan Eroğlu, basın mensuplarının sorularını da yanıtladı.

            Konuşmasına gazetecilerin çalışan gazeteciler gününü kutlayarak başlayan Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, göreve geldikleri günden bugüne şehre vizyon katma konusunda çalıştıklarının altını çizerek, 61 proje vaat ettiklerini şuana kadar 90 proje gerçekleştirdiklerini kaydetti. 

            Beş yıllık çalışma dönemini özetleyen Başkan Eroğlu “Biz bu göreve geldiğimiz ilk günden itibaren iki hususu çok önemsedik. Birincisi, insana değer vermek, ben mümkün olduğunca buna özen göstermeye çalıştım. Gencinden yaşlısına, esnafından memuruna herkesle beraber olmaya gayret ettim. İnsanlarımızın rahatlıkla gelebileceği gönlümüzün ve kapımızın her zaman açık olduğu bir belediyecilik yapmaya çalıştık. İkinci mevzu hizmet etmek, ortaya eser koymaktı. Bu noktada da Allah’a şükür bir şeyler yapma gayreti içerisinde olduk. Biz göreve gelirken hayal ettiğimiz 61 projemiz vardı, geçe toplantı yaptık kaç proje yapmışız diye baktık 90 tane proje yapmışız. Yani 61 demişiz 90 yapmışız hamdolsun. İnşallah da önümüzde ki süreçlerde yine sizlerle birlikte yeni yapacağımız çalışmaları da sizlerle paylaşıp, önümüzde ki 5 yıl bu şehre neler yapacağımızı ortaya koyacağız” dedi.

"NÜFUS HER YIL 5 BİN ARTTI”

            Tokat'a ilişkin, "Bu şehirden bir şey olmaz, bu şehir göç veriyor, güç kaybediyor" diye bir algı oluşturulduğunu, bu söylemlerin yanlış olduğunu dile getiren Başkan Eroğlu, özellikle nüfus ve istihdam konularına değinerek, şunları söyledi:

            “Bazı verileri paylaşacağım belki tekrar olacak ama hatırlatmakta fayda var. Bazı yanlış anlaşılmaları bertaraf etme adına da bunları söylemek istiyorum. Toplumda gezerken insanlarımızın şu cümlelerini bazen duyuyorum, “Ya bu şehirden bir şey olmaz, şehir göç veriyor, şehir güç kaybediyor” bu cümleleri duyuyoruz. Ben de duyar duymaz açıklama yaparak işin aslında böyle olmadığını söylüyorum. Tokat güzel bir şehir. Bu şehir en iyisini hak ediyor. Onun için bize düşen görev şehrimizi daha nasıl geliştiririz nasıl tanıtırız? Bunu gerçekleştirmek, bizim hep beraber amacımızın bu olması lazım. Şehrimizin son 4 yıllık nüfus verisine bakıyorum her yıl 5 bin artmış. En son ki nüfusumuz 152 bin 300 falan tabelada 153 bin önceki yıl 148 bindi, bir önce ki yıl 143 bin, bir önceki yıl 138 bin yani her yıl 5 bin artan bir nüfusumuz var. Bu bir gelişmişliğe dair bir veri değimlidir? Evet veridir. Bizim bunları yaymamız lazım. Sayın basın mensupları bizler özellikle de sizler ne kadar pozitif dil kullanırsanız, bu tip konuları gündeme getirirseniz bakın göreceksiniz ki toplumda da bunlar daha çok konuşulacak. Konut konusu yani şehirleşme konusuna gelince, biz 2014 yılından bu zamana kadar belediye olarak gelen müteahhitte veya arsa sahibine ne kadar ruhsat vermişiz? Bu rakam 11 bin 370. 11 bin 370 adet bu şehirde konut üretilmiş. Biliyorsunuz iş yeri açma ruhsatını belediye verir bu verilere baktırdım ve son dört yılda bin 100 tane yeni iş yeri açılmış bizde ruhsat vermişiz. Ardından fabrikalara baktık. 7-8 tane yeni fabrika açılmış ve bu fabrikalarda 4 bine yakın yeni işçi yeni istihdam oluşmuş. Bu da önemli başka bir veri. Araç sayısının çoğalması, SGK’lı çalışan işçi sayısının çoğalması gibi, bu verileri çoğaltabiliriz. Buradan şuna gelmek istiyorum şehrimiz güç kaybetmiyor tam tersi iyiye gidiyor. İnanıyorum ki bu şehrin geleceği parlak ve daha iyi olacak”

İSTİHDAM PROJELERİ

            Siyasetin gerçekler üzerine kurulduğunu belirten Başkan Eroğlu, vatandaşlarla olan istişarelerde hem belediyecilik anlamında hem de genel konularda sorunlar iletildiğini aktardı. Genel konularda iletilen sorunlardan bir tanesinin istihdam olduğunu söyleyen Eroğlu, belediye olarak resmi görevleri arasında olmasa bile vatandaşlara iş imkanları yaratacak projelere imza attıklarını ifade etti. Hanımeli Kültür Merkezlerinde kadınların hem sosyalleşme imkanı hem de buradan aldıkları belgelerle iş yeri açma imkanı bulduğunu, 29 bin kişinin bu merkezlerden faydalanma imkanı bulduğunu aktardı. Başkan Eroğlu, TOPEKTAŞ'ta 70, Çağrı Merkezinde 300, kot fabrikasında 1700 kişiye istihdam sağlandığını kaydetti. Yerel esnafa destek vermenin de bir istihdam projesi olduğa işaret eden Eroğlu, sanayi sitesini taşınmasının bu anlamda önemli bir adım olduğunu söyledi. Ayrıca turizmde atılan adımlar ve Tokat'a ziyaretçi sayısının artmasının da istihdam ve ekonomik kalkınmaya katkı sağladığını ifade etti.

TRAFİK SORUNU

            Trafik sorunu ele alan Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Akıllı trafik sistemiyle trafiğin rahatladığını söyleyerek yeni projelerinin de olduğunu kaydetti. Eroğlu, “Toplumda trafikle ilgili de bazı şeylerde söyleniyor. Tabi bu Türkiye’nin sorunu otopark, trafik bunlar her yerde sorun. Çevre illere de baktığımızda onlardan daha fazla trafiğimiz olduğunu düşünmüyorum. Amasya bizden daha kötü Sivas’ta Çorum’da da var. Tabi ki biz belediye olarak yeni otoparklar yapmalıyız yeni yollar açılabilmeli, alt üst geçitler yapılabilmeli. Toplu taşımaya daha özen gösterilip kullanılmalı." dedi.

AKILLI TRAFİK SİSTEMİ

            Eroğlu, Niksar Kavşağına teknik nedenlerden dolayı alt geçit yapılamadığını ifade ederek, akıllı trafik sistemine ilişkin istatistiki veriler paylaştı. Başkan Eroğlu proje kapsamında,

-Trafik Kontrol Merkezi donanım ve yazılım yatırımları tamamlanarak, sinyalize kavşakların fiberoptik ağ üzerinden merkezi otomasyon sistemine bağlanmasının sağlandığını,

-İl merkezinde 38 noktaya konuşlandırılan ölçüm noktaları ile trafik istatistikleri anlık olarak alındığını ve sinyal süreleri trafik yoğunluğuna bağlı olarak otomatik güncellendiğini,

-Kavşaklara yerleştirilen trafik kameraları ile 10 noktada canlı izleme yapılabildiğini,

-Trafik Kontrol Merkezi Operatör Yazılımı ile ağır hava şartları, trafik kazası ve benzeri anormal durumlarda sıkışıklığı rahatlatıcı canlı müdahalelerin mümkün hale geldiğini,

-Proje kapsamında sıkışıklık yaşanan kavşaklarda geometrik düzenlemeler ve trafik sirkülasyonu ile ilgili revizyonların tamamlandığını aktardı.

Projenin kazanımlarına ilişkin bilgiler paylaşan Başkan Eroğlu,

-Tokat il merkezinde günlük ortalama 50 bin aracın verilerinin ölçümlenmesi ve 320 bin adet araç geçiş hareketinin akıllı sistem tarafından yönetilmesinin sağlandığını,

-Sistemin kullanımı ile yıllık 300 bin litre yakıt tasarrufu (yaklaşık 2 Milyon TL) sağlanacağını,

-Egzosemisyonu kaynaklı karbonmonoksit salınımının yıllık 3 ton azalacağını,

-Kavşaklarda gözlenen aşırı kuyruklanmaların yüzde 39 oranında azaltıldığını,

-Sinyalizasyon kaynaklı toplam gecikme süresinin yüzde 36 oranında azaltıldığını,

-Kavşaklarda toplam durma sayısının yüzde 52 oranında azaltıldığını,

-Eski Niksar kavşağında yapılan geometrik düzenleme ile kavşak çıkış kapasitesinin yüzde 25 arttırıldığını, kavşak içi dönüş mesafesinin yüzde 24 azaltıldığını,

-Eski Niksar kavşağında yapılan geometrik düzenleme ile kavşak çıkış kapasitesinin yüzde 38 arttırıldığını, kavşak içi dönüş mesafesinin yüzde 67 azaltıldığını kaydetti.

            Ülkenin her bölgesinde trafik sorunları olduğunu bunu aşmak için senkronize bir şekilde çalışılması gerektiğini dile getiren Başkan Eroğlu, "Keşke kurumlarımız bir yere yatırım yapacağı zaman bir sorsa bizde ona göre karar versek” ifadesini kullandı.

TEMEL BELEDİYECİLİK ÇALIŞMALARI

Temel belediyecilik çalışmalarını değerlendiren Başkan Eroğlu, şunları kaydetti:

            “Temel belediyecilikle alakalı da biz dört yıl çok ciddi altyapı çalışmaları yaptık. İçme suyu, kanalizasyon, kısmen yağmur suyu hatları, asfaltlama, parke çok çalışma yaptık. Altyapıyla ilgili bizim arzumuz şu önümüz de ki 6-7 yıl içerisinde Tokat’ın tamamını değiştirmek. İçme suyunda yüzde 55’lerdeyiz, yüzde 45 daha değiştirmeyi düşündüğümüz kısım var. Geleceği dair bekleyin diyorum, sürprizlerimizle, vaatlerimizle, projelerimizle Şubat’ın ortaları gibi bunları paylaşacağız. Güzel gerçekçi ayağı yere basan şehrin ihtiyaçlarına cevap verin işlerin peşinde olacağız. Biz görevde ki belediye başkanıyız gerçekçi olmak zorundayız. Yapacağımız işleri söyleyeceğiz."

“CUMHUR İTTİFAKI KIRMIZI ÇİZGİMİZ”

            Cumhur İttifakına dikkati çeken Eroğlu, Cumhur İttifakının kırmızı çizgileri olduğunu söyleyerek ittifaka asla gölge düşürülememesi gerektiğini ifade etti. Başkan Eroğlu, "Bizim kırmızı çizgilerimiz var. Birinci kırmızı çizgimiz Tokat. İkinci kırmızı çizgimiz Cumhur ittifakı olacak. Bir diğeri ise özellikle seçim süreci için söylüyorum saygı ve sevgi olacak. Bu bir yarıştır, herkes ben daha iyi yaparım diye bu yola çıkacaktır. Biz ne olursa olsun hiçbir adayımıza belden aşağı vurmayacağız saygılı olacağız. İnşallah 1 Nisan sabahı da yine şehrimizin derdiyle revan olacağız” dedi.

YENİ PROJELER YOLDA

            Yeni dönemde hangi projeleri hayata geçireceklerine dair ip uçları veren Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, özellikle kentsel dönüşümde büyük projelerinin olacaklarını belirterek, “Kentsel dönüşümlerle ilgili çok ciddi projelerimiz olacak. Ulaşım anlamında projeler olacak. Şuan hazırlık aşamasında, millet bahçesi Gümenek'te olacak biliyorsunuz. Bununla ilgili işlemlerimiz son aşamaya geldi. Gümenek özel idaremize ait bir yerdi geçtiğimiz ay tahsisini belediyeye kazandırdık. Bakanlığımızdan 5 milyon lira hibe gelecek ama tabi bu para yeterli değil. Projesi de hemen hemen bitti. Kale dibindeki kentsel dönüşüm çok önemli bir çalışma olacak bunun gibi birçok çalışmayı önümüzde ki süreçte paylaşacağız” şeklinde konuştu.

YENİ HİZMET BİNASI VE TERMİNAL

            Yeni hizmet binası ve termal projesi hakkında da bilgiler veren Eroğlu açıklamalarını şöyle tamamladı;

            “Terzi kendi söküğünü dikemez misali yeni belediye hizmet binamız kaldı. Bunu sadece çalışanlar için düşünmemek lazım halk o hizmeti alacak. Bu konuda daha güzel bir alana ihtiyaç var. Bunu yaparken yer olacak şehrin dinamikleriyle oynamak istemiyoruz. Aynı yerinde mi kalsın yoksa biraz daha aşağıya mı gitsin. Aşağı giderse insanlarımız şehir aşağıya gidiyor der mi? Bu konuda vatandaşlarımıza soracağız. Makam binamız tescilli orası kesinlikle kalacak. Şantiye binasıyla birleşmiş bir bina yapılırsa daha güzel olur. Ya da terminalin yeri olabilir. Oralara gidince ne olur bunları araştırmak lazım. Yeni terminal binası yeri belli üniversiteye giderken sağda yeni süreçte terminal projemizi de yapacağız. Böylelikle hizmet binası ve terminal projemizi de açıklamış olduk."

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat