ADINI SEN KOY!!

Tokat’ımızın medarı iftiharı rahmetli OSMAN NURİ ÜNVER (KINİ NURİ-Ö.-2016) Hakkında

            Emekli Eğitimci-yazar Sayın Hayrettin Koyuncu hocam KINİ NURİ ağabeyimin vefatından önce 7 ceddini, hünerlerini,emsalsiz meziyetlerini belirttiği bir yazıyı Tokat Hürsöz Gazetesi (arada-sırada) sütununda dile getirmişti.

            Bu yazının ertesi günü, NURİ abim koşa koşa eczaneye gelerek, ONA  göre yağı biraz fazla kaçmış. Yazının kendisini ağlamaklı hale getirdiğini, çok duygulandığını, bu methiyenin altında ezildiğini ifade etmiş benden, Hayrettin Hocamıza cevaben bir TEŞEKKÜR YAZISI Kaleme almamı istemişti.

            Nuri abicim, Koca Kaptan bu böyle olmaz. Ölüm değil, yitim değil, düğün dernek hiç değil ki gazeteye teşekkür ilanı verelim. Ama bir kılıf bulmamız lazım, yine de bir bakarım dedim.

            Düşündüm, taşındım hem kıni Nuri abimi, hem de Hayrettin Hocamı onure edecek, mutlu edecek bazı bilinmeyenleri de kapsayarak ifade eden teşekkür mahiyetli bir yazı yazmak zorunda kalmıştım.

            Aklımda kaldığına göre bu yazı şöyle başlıyor ve bitiyordu. "Sayın Hocam elinize, dilinize, gönlünüze sağlık. KINİ NURİ Abim hakkındaki yazınız her türlü takdirin üstündedir. İnsanları sağlığında methetmek her babayiğidin harcı değildir. Kolayı herkes yapar ama siz zoru başardınız. Kıni Nuri’yi 7 düvele duyurdunuz. Ben de çorbada tuzum olsun misali yazınızı taçlandırmak istedim.

            Dağı yeşil, bağı yeşil olup, nikahı yeşile kıyılmış TOKAT’ımızın, MEFO gibi, DELİ ETEM gibi MADIMAĞIN CELAL gibi, GINAÇ DEDE gibi, ABDUÇ gibi DELİSİ VAR, VELİSİ VARDIR.

            Ama, Tokat’ımızın dün de, bugün de vazgeçilmez olan NURİ’LERİ de vardır.

            KİMMİ BUNLAR? Söyleyelim geldi sırası. AŞIK NURİ(Büyük Şair-ozan), COKE NURİ (keresteci Seyfullahın oğlu), KÜRT NURİ(Nuri Kendir Tokat’ta şehirler arası ilk otobüs seferlerini başlatan), İBİĞİN NURİ(ayakkabı boyacısı, sosyal insan, İstanbul'da denize bir dumdum, gözümü açtım ki çizmeden-İTALYA-çıkıyordum palavrasıyla meşhur), ÇÖKELİK NURİ (Mütevellioğlu), BABA NURİ (em.gençlik spor il müd.-Topçamsporlu eski fut.) ve KINİ NURİ (Şarapçı Ahmet’in oğlu) bu sosyal sportif, delikanlı, bıçkın ADAM GİBİ ADAMLARI BİLMEMEK, TANIMAMAK TOKAT’LIYIM DİYEN HERKESİN AYIBI VE KAYIBI OLSA GEREK.

            Değerli "NURİ ABİLER" DOSTLARI BU YAZININ ADINI SİZLER KOYUN. Bugün kalemim Kıni Nuri adına, tarifsizliğin tarifi adına böyle istedi böyle yazıyorum.

            Hasbel kader ben de TOKAT’LIYIM. Tokat-sporuna futbolcu olarak hizmet ettim. GEÇMİŞİNİ BİLMEYEN GELECEĞİ YAKALAYAMAZ. 1970 öncesi Tokat’ta basın yok il ilçeler arasında ulaşım, iletişim yok. TV’ler hiç yok. Örnek alınabilecek, kendisinden bir şeyler öğrenilecek kişiler de yok. Gibi işte o günlerde Tokat Gazi Osman Paşa Stadına amatör Gazi Osman Paşa Spor birliği forması ile takımının en önünde göğsünü gere gere çıkan, hırsını, delikanlılığını herkesin bildiği, haksızlığa uğradığında formasını çıkartıp tepkisini ortaya koyan KINİ NURİ AĞABEYİMİ kendime örnek aldım.

Onun gibi güçlü bir futbolcu olmayı hayal ettim.

            O kadar mutlu ve şanslıyım ki, bu efsane adam ile 1967-1969 yıllarında Tokat G.O.P. Spor Birliğinde Kaptanım olarak, daha sonraki 1969-1975 yıllarında profesyonel Tokatspor’un kuruluşunda Tokatspor arması-logosunun çiziminde ve kuruluşunda sayısız emeği, katkısı bulunan, Tokatspor'un ilk profesyonel futbolcusu ve takım kaptanım olan, ilerleyen yıllarda ise Tokatspor Kurmay heyetinde yer alan, antrenör olmadığında teknik menajer  olarak görev üstlenen, ATLET, FUTBOLCU, ANTRENÖR, MİLLİ BASKETBOL HAKEMİ, TÜRK SANAT MÜZİĞİNDE ÜSTAD OSMAN NURİ ÜNVER NAMI DİĞER, KINİ NURİ AĞABEYİMİ TANIMA VE TANITMA MUTLULUĞUNA ULAŞTIM.

            Değerli Hayrettin Koyuncu hocam, KINİ NURİ AĞABEYİMİN İFADELERİNE,ONUN DUYGULARINA, ONUN İSTEĞİNE TERCÜMAN OLACAK TEŞEKKÜR MAHİYETİNDEKİ BU YAZIYI YAZMAKTA BİRAZ GECİKTİK. KUSURA BAKMA. -YOL KOCAMAZ-‘’

            Tokat’ımızın adları sanları unutulmaz efsane insanları ve sevgili KINİ NURİ AĞABEY Ruhunuz şad olsun, toprağınız bol mekanınız cennet olsun.

            Değerli Hayrettin Koyuncu Hocam ve Tokatlı olmalarıyla övündüğüm hayattaki Nuri Ağabeylerim sizlere de sağlık dolu uzun ömürler diler saygılarımı sunarım. 29/01/2019

HALİS SAĞLAM

 (ESKİ TOKATSPOR KAPTAN FUTBOLCUSU

E.KÜLTÜR TRUZİM VE TANITMA DER.BŞK.)

0530 883 09 51

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat