SEBZE VE MEYVE FİYATLARI DENETLENİYOR

Tokat Ticaret İl Müdürlüğü tarafından açık ve kapalı pazar yerlerinde, meyve ve sebze hali ile marketlerde fiyat denetimlerine başladı.     

Ticaret Bakanlığı tarafından girdi maliyeti ve döviz kuru artışı gibi fiyat değişimlerinden etkilenmediği halde bu durumlardan etkileniyormuş gibi hareket edenleri belirlemek amacıyla Türkiye genelinde 81 ilde denetimler yapılmaya başlandı. Bu kapsamda, il ticaret müdürlükleri koordinasyonunda gerçekleştirilen denetimlerde sebze ve meyve ürün fiyatları mercek altına alındı. Tokat'ta yapılan denetimler kapsamında yaş sebze ve meyve hallerinde, açık ve kapalı pazar yerlerinde, marketlerde ve manavlarda fiyatlar denetlendi. Uygulaya ilişkin açıklama yapan Tokat Ticaret İl Müdürü Ali Osman Sakar, "31/08/2018 tarihli ve 30521 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren, Ticari Reklam Ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile anılan Yönetmeliğin 'Haksız Ticari Uygulama Olarak Kabul Edilen Örnek Uygulamalar' başlıklı Eki’nin 'A- Aldatıcı Ticari Uygulamalar' bölümüne; 'Girdi maliyeti ve döviz kuru artışı gibi fiyat değişimlerinden etkilenmemesine rağmen bu durumdan etkileniyormuş gibi hareket ederek tüketiciye mal veya hizmetin satış fiyatında haklı bir gerekçe olmaksızın artış yapmak.' şeklinde bir bent eklenmiştir.

            Belirtilen mevzuat düzenlemesi kapsamında, Ticaret Bakanlığımız tarafından 81 İl Valiliğine (Ticaret İl Müdürlüğü) gönderilen talimat kapsamında, İlimizdeki yaş sebze ve meyve hallerinde, açık ve kapalı pazar yerlerinde, marketlerde ve manavlarda haksız fiyat artışı ile ilgili denetimlere başlanmıştır. Yapılacak denetimlerde; 19 sebze ve meyvenin 12 ay boyunca, bunun yanı sıra mevsimine göre belirlenen aylarda yapılmak üzere toplamda 39 meyve ve sebzenin alış ve satış fiyatları incelenecektir." ifadelerini kullandı.

            Ali Osman Sakar, denetimlerin yaş sebze ve meyve hallerinde, açık ve kapalı pazar yerlerinde, marketlerde ve manavlarda aralıksız olarak devam edeceğini bildirdi.

            Yapılan denetimler neticesinde normalin üzerinde fiyat artışları gözlemlenen uygulamalarla ilgili idari işlemler başlatılacak.

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat