ÇOCUK VE GENÇLERİN KORUNMASINA YÖNELİK UYGULAMA YAPILDI

Tokat İl Jandarma Komutanlığı tarafından "Çocuk ve Gençlerin Korunmasına Yönelik Okul Çevreleri ve Okul Servis Araçları Denetim Uygulaması" yapıldı.

            Çocukların suça sürüklenmesini ve suç mağduru olmasını engellemek, fiziksel ve ruhsal gelişimlerini etkileyecek zararlı alışkanlıklardan ve tehlikeli maddelerden korumak, gelişim ve eğitimlerini güvenli ortamda sürdürmeleri amacıyla Tokat İl Jandarma Komutanlığı tarafından 08 Şubat 2019 Cuma günü 07.00-21.00 saatleri arasında “Çocuk Ve Gençlerin Korunmasına Yönelik Okul Çevreleri Ve Okul Servis Araçları Denetimi” uygulaması yapıldı.

Bu kapsamda; mevcut huzur ve güven ortamının devamının sağlanması, ilköğretim, ortaöğretim ve üniversite çağındaki çocuk ve gençlerin başta uyuşturucu maddeler olmak üzere, terör nitelikli oluşumlar ile narkotik ve asayiş suçlarından uzak tutulması ve korunması, eğitim ve öğretimin güvenli bir ortamda sürdürülebilmesi amacıyla; mevzuata uygun şekilde, bölgelerinde bulunan ilkokul, ortaokul, lise ve üniversitelerin bulunduğu yerlerde, söz konusu eğitim merkezlerinin yakın çevresindeki umuma açık yerler ile bu alanların giriş çıkış istikametlerinde, gerekli önlemler alınarak, eğitim ve öğretimin güvenli olmasını sağlamak amaçlandı.

            Uygulamada; Tokat il genelinde tüm ilkokul, ortaokul ve lise çevreleri ile yakınındaki park ve bahçeler, metruk binalar, alkol ve tütün mamulleri satışı yapılan yerler, içkili yerler, iddia ve ganyan bayileri, kahvehaneler, internet ve elektronik oyun salonları vb. yerler ile okul çevresinde okulla ilişkisi bulunmayan, şüpheli şahıslara yönelik uygulama ve üniversite kampüsleri dışında bulunan öğrenci yurtlarının yakın çevresinde faaliyet gösteren umuma açık yerlerde ve bağlantı noktalarında yapıldı.

3 BİN 366 ŞAHIS SORGULANDI

            Uygulama kapsamında Tokat il genelinde 07.00-21.00 saatleri arasında  4 internet salonu, 121 kafe/kahvehane, 7 içkili yer, 15 büfe,  55 park/bahçe, 11 metruk bina, 98 okul/üniversite/öğrenci yurdu çevresi kontrolü yapıldı.          

            Uygulamaya 121 unsur, 6 kadın personel, 2 köpek unsuru ve 518 personel katılırken, 3 bin 366 şahıs sorgulandı, 47 aranan şahıs yakalandı, 1 adet ruhsatsız tabanca ve tabancaya ait 15 adet mermi ele geçirildi.

            Ayrıca 219 servis aracı kontrol edildi, 7 servis aracına işlem yapıldı, 5 servis aracı trafikten men edildi 1241 TL cezai eşlem uygulandı. 913 araç sorgusu yapıldı, 13 araca işlem yapıldı, 9 araç trafikten men edildi ve 3 bin 128 lira cezai işlem uygulandı.

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat