VETERİNER HEKİMLERE EĞİTİM

Hayvancılığın gelişen ve yeni teknolojilerle ilerleyen dünyasında veteriner hekimlerin büyükbaş damızlık sığır yetiştiriciliğindeki teknoloji ve yeniliklere uyum sağlamaları için Tokat'ta Tokat Veteriner Hekimler Odası tarafından sığırlarda reprodüktif ultrason kursu düzenlendi.

            Eğitim kapsamında sığırlarda gebelik ve gebe kalma sorunlarının ortaya çıkarılması, yavru veriminin artırılması, hayvancılıktaki yeni teknik-takip ve teşhis metotlarının kullanılmasının öğrenilmesi ve ilimizde yaygınlaştırılması amaçlandı. Veteriner ultsasonografi alanındaki en donanımlı ve bu konuyu ülkemizde ilk başlatan bilim insanları arasında bulunan Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Doğum ve Jinekoloji anabilim dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Dursun Ali Dinç hekimlere veteriner ultrasonografi konusunda eğitim verdi. 9-10 şubat tarihleri arasında iki günlük eğitim ilk gün Grand Alin Otel konferans salonunda teorik konu anlatımı ve 10 Şubat günü Es-Pa tarım işletmesinde pratik konu anlatımları olarak gerçekleştirildi.

            Tokat Veteriner Hekimler Odası Başkanı Seyit Sami Karyağdı eğitime ilişkin yaptığı değerlendirmede, "Ülke ve ilimiz hayvancılığının gelişmesi, tek bir yavru kaybının bile önüne geçilmesi, mümkün olan en fazla gebelik oranının yakalanması, gebe inek kesiminin önüne geçilmesi amacıyla hekimlerimizin teknik ve bilgi donanımlarının artırılmasını amaçladığımız bu iki günlük eğitim neticesinde ilimizdeki büyükbaş sığır işletmelerine daha donanımlı hizmet götürmeyi hedeflemekteyiz.

Tek bir hayvan kaybına bile tahammül edilemeyecek derecede önemli olan hayvancılık sektörümüzün sağlık, gebelik ve sürdürülebilirlik alanında hekimlerimizin gayretleri ve yeni donanımların kazandırılması ile ilimiz hayvancılığını bir aşama daha ileri taşıyacağız." ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat