NİKSAR'DA UYGULAMALI BUDAMA EĞİTİMİ YAPILDI

Niksar’da yabancı ceviz çeşitlerinden oluşan modern bahçelerde uygulamalı budama eğitimi yapıldı.

            Niksar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü organizasyonunda, Niksar Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünce "Meyve Ağaçlarında Budama Kursu" açıldı.

            Kurs sonunda İlçe Tarım ve Orman Müdürü Namık Özdüzgün, İlçe Milli Eğitim Müdürü Muzaffer Bolat, Halk Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Hacı Zal, kurs öğretmenleri Ziraat Mühendisi Kevser Türker, Ziraat teknikeri Ali Osman Türker, İlçe Tema Temsilcisi Tahsin Çamkerten kursiyer ve önder çiftçilerin katılımıyla  Serenli Beldesi ve Ayva mahallesinde 4 ayrı bahçede Uygulamalı Ceviz Budama programı yapıldı.

            Programda ilk olarak Ayva köyünde Ahmet Ceylan'a ait, 8 çeşit değiştirme aşısı yapılan ceviz bahçesinde, sonradan yapılan aşıların budanması ve verim budaması uygulaması yapıldı.

            İkinci olarak Ayva mahallesinde Keramettin Çoban'a ait 12 dekar alanda damla sulama sistemli 3 yaşlı modern Chandler ceviz çeşidi olan bahçede şekil budaması, İbrahim Abak'a ait 10 dekar 4 yaşlı Fernor ceviz çeşidi bahçede verim budaması anlatılıp gösterildi.

            Programda çiftçilerin cevizde aşı, budama teknikleri hakkındaki soruları, arazi üzerinde fidan tiplerine göre budama yapılarak uygulamalı anlatıldı.

            İlçe Tarım ve Orman Müdürü Namık Özdüzgün yaptığı açıklamada, çiftçilerin budama kursu kapsamında teknik konularda bilinçlendirildiğini, kapama bahçe sayısının artarak çoğaldığını, cevizde üretim artışının bilinçli üreticilerle olabileceği belirtti. Özdüzgün, Halk eğitim merkezi müdürlüğü, kurs öğretmenleri, kursiyer ve diğer katılımcı önder çiftçilere teşekkür etti.

            İlçe Milli Eğitim Müdürü Muzaffer Bolat ise yaptığı açıklamada Halk Eğitim Müdürlüğü aracılığı tüm kursları açarak çiftçilerin eğitilmesine katkı sağladıklarını belirtti. Ülkedeki tarımda yeteri kadar kaliteli üretim yapılabilmesi için eğitimli çiftçilere ihtiyaç olduğunu söyleyerek katılımcılara ve bahçe sahiplerine teşekkür etti.

            Daha sonra diğer kapama 8 ceviz bahçesi gezilerek program sona erdi.

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat