GENÇLERDEN ECDADA MEKTUP 1919

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından Cumhuriyetin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün 1919 yılında Samsun’dan başlatmış olduğu Milli Mücadele dönemini kapsayan mektup yarışması başlatıldı.

Gençlerden Ecdada Mektup 1919 yarışmasında yazılacak mektupların konuları; Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs 1919 tarihinin önemi ve Milli-Mücadele dönemi olmak zorunda.

Yarışma; 13-17/18-21/22-29 yaş kategorilerinde (3 farklı kategoride) düzenlenecek.

YARIŞMANIN KATILIM ŞARTLARI

* Yarışmacılar yarışmaya sadece bir eserle katılabilir (her yarışmacının bir kez katılma hakkı vardır). 
* Yazılacak mektuplar her yönüyle ‘özgün’ olmak zorundadır. Mektupların daha önce hiçbir mecrada yayınlanmamış olması gerekmektedir. Mektubun tamamı ya da bir bölümü herhangi bir basın-yayın organı veya mecradan kopyalanmış ya da alıntı yapılmış olmayacaktır. 
* Katılımcıların, yarışmaya gönderecekleri eserlerin alıntı veya kopya olmadığına, başka bir yarışmaya veya herhangi bir yayın grubuna göndermediklerine ilişkin ‘doğruluk beyanı’ ile yazdıkları mektupla ilgili her türlü haklarını Gençlik ve Spor Bakanlığı’na devrettiklerini ifade eden ‘muvafakatname’yi elektronik ortamda onaylamaları gerekmektedir. Onaylamayan adayların mektup yazmasına müsaade edilmeyecektir.

YARIŞMA BAŞVURUSU

‘Gençlerden Ecdada Mektup 1919’ Yarışması’na 13-29 yaş aralığındaki (13’ünden gün almış, 29 yaşını tamamlamamış) tüm gençler katılabilir. 
Yarışmaya katılacaklar 1 Ocak 2019 tarihi itibariyle E-Genç portalından mektup yazabilecektir. 

YARIŞMA TAKVİMİ

* 1 Ocak-31 Mart 2019 tarihleri arasında katılımcılar mektup yazabilecek olup bu tarihler aynı zamanda yarışma duyurusunun yapılacağı tarihi kapsar. 
* 10 Nisan 2019 tarihinde gençlik ve spor il müdürlükleri, il sonuçları açıklanacaktır. 
* 30 Nisan 2019 tarihinde Genel Müdürlük Türkiye derecesi sonuçlarını açıklayacaktır.

ÖZEL ESASLAR

* Yarışma kapsamında yazılan mektupların alıntı veya kopya olduğu, başka bir yarışma veya herhangi bir yayın gurubuna gönderildiği tespit edilmesi durumunda eserler, 5/12/1951 tarih ve 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince komisyon üyeleri tarafından iptal edilir. 
* Gençlik ve Spor Bakanlığı, ödül alan ve almayan tüm mektupların afiş, katalog, broşür, kitap/kitapçık vb. her türlü hakkının kullanılması konusunda yetkili olacak ve bu eserlerin 5846 sayılı yasadan doğan tüm telif haklarına sahip olacaktır. 
* Alıntı veya kopya olduğu, başka bir yarışma veya herhangi bir yayın grubuna gönderildiği tespit edilen eserler ödül kazanmış olsalar bile dereceleri iptal edilecek ve eser sahibi hiçbir hak iddia edemeyecektir. 
* Mektuplarda; Türkiye Cumhuriyeti Devleti yöneticilerine hakaret ve alay konuları içeren, ırkçı söylemlere, argo veya küfür içerikli ifadelere, müstehcen bir söze, siyasi içerik ve siyasi eleştiriye (herhangi bir parti lehinde veya aleyhinde), herhangi bir kişi, makam ya da markayı övüp/eleştirmeye, ahlaki değerlere uygun olmayan, maddi ve manevi duygulara olumsuz bir biçimde atıfta bulunan ifadelere yer verilemez. 
*Yarışmaya katılanlar ‘Gençlerden Ecdada Mektup 1919 Yarışması’ uygulama talimatnamesinde belirtilen şartları kabul etmiş sayılır.

DEĞERLENDİRME VE KOMİSYON

* İl düzeyindeki değerlendirmelerde, inceleme yapacak komisyon; edebiyat ve yazı alanında uzman akademisyen ile Milli Eğitim Bakanlığı’nda görev yapan edebiyat/Türkçe öğretmenlerinden kurulacak ve komisyonda en az 3 kişi görev yapacaktır. 
* İller tarafından gönderilen mektupların nihai değerlendirilmesi Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünde alanında uzman kişilerden oluşturulan komisyon tarafından yapılacaktır. 
* İllerde ve Genel Müdürlükte oluşturulan komisyonlar mektupları aşağıda yer alan tablodaki kriterlere göre değerlendirecektir.

SONUÇLAR

Yarışmaya başvurduğu ilden (il derecesi alanlar) dereceye girenler 10 Nisan 2019 tarihinde Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerinin sosyal medya hesaplarında, Genel Müdürlüğün yapacağı nihai değerlendirmenin sonuçları (Türkiye dereceleri) ise 30 Nisan 2019 tarihinde Bakanlığın resmi web sayfasında ve Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün resmi sosyal medya hesaplarında açıklanacaktır.

ÖDÜLLER

Katıldığı ilde yapılan değerlendirmede ilk 3’e girme başarısı gösteren gençlere İl Müdürlükleri tarafından uygun görülen bir ödül verilecektir. 
Genel Müdürlüğün yaptığı değerlendirmede (Türkiye Derecesi); 
*18-21/22-29 yaş kategorisi birincileri yurtdışı kültür gezisi, 
*13-17 yaş kategorisi birincisi ultrabook bilgisayar, 
*13-17/18-21/22-29 yaş kategorisi ikincileri dizüstü bilgisayar 
*13-17/18-21/22-29 yaş kategorisi üçüncüleri akıllı telefon ile ödüllendirilecektir.

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat