KALIN BAĞIRSAK KANSERİNDEN KORUNMANIN YOLLARI

Turhal İlçe Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Aybulut, kalın bağırsak kanseri ve tedavisi ve korunma yollarına ilişkin bilgiler verdi.

            Çağımızda çevre faktörlerinin giderek bozulması, hava kirliliği, işlenmiş kimyasal katkı maddeleri içeren besinlerin kullanımının yaygınlaşması, hayatımızın her anının sağlığa zararlı çeşitli kimyasallarla temas halinde oluşu, sigara, alkol gibi kansere yol açtığı bilinen maddelerin kullanımının giderek artması gibi birçok faktör nedeniyle kanser vakalarının günden güne arttığını belirten Aybulut, şunları kaydetti:

            "Aynı şekilde kalın bağırsak kanserleri de belirgin şekilde artmış olup kalın bağırsak kanserleri hem erkek hem de kadınlarda en çok görülen kanserler sıralamasında üçüncü sırada yer almaktadır.

            Kalın Bağırsak indirim kanalımızın son bölümüdür, kolon ve rektum olarak iki kısımdır, yaklaşık 120-130 cm.lik ince bağırsaktan sonra gelen kısmı kolon,devamındaki makata uzanan yaklaşık 20 cm.lik son bölümü ise rektum olarak adlandırılır ki toplam yaklaşık 1,5 metre uzunluktadır.

Kısmen sindirilmiş gıdalar ince bağırsaktan kalın bağırsağa gelir, burada su ve mineralleri besinden ayırır, geri kalanı makat yoluyla atılmak üzere depolar ve dışkı şeklinde atılır.

Kolorektal kanserin kesin sebebi bilinmemekle beraber bazı risk faktörleri vardır ki en bilinenleri şunlardır;

* Aşırı kilolu veya obez olmak

* Fiziksel olarak aktif olmamak

* Fazla miktarda işlenmiş gıda veya kırmızı et tüketimi

* Alkol Kullanımı

* Sigara

* İleri yaş

* Ailede benzer kanser öyküsü bulunması

Bazı gen değişiklikleri de kolorektal kanser riskini artırır;

● Herediternonpolipozis kolon kanseri kalıtımsal (genetik) kolorektal kanserin en yaygın tipidir.

●Familyaladenomatözpolipozis kolon ve rektumda kalıtımsal poliplerle karakterize nadir bir durumudur. APC adında özel bir gendeki değişiklikler sonucu olur.

●Ülseratif kolit veya Crohn hastalığı denilen iltihabi bağırsak hastalığı olanlarda kolorektal kanser riski artmıştır.

●Kolorectal kanser öyküsü olan bir kişide tekrar kolorektal kanser gelişebilir.

KORUNMA:

Kalın bağırsak kanserlerinden korunmada tarama yöntemlerinin yanı sıra riski azaltıcı bazı tedbirler mevcuttur, fiziksel egzersiz, aşırı kilolardan kurtulmak, sigara ve alkol kullanmamak, yüksek lifli,posalı, düşük yağ içerikli gıdaları tüketmek bunlardan birkaçıdır.

Kolorektal kanserlerde en sık görülen belirtiler şunlardır;

* Bağırsak alışkanlıklarında ishal-kabızlık gibi değişikliklerin meydana gelmesi ve bu değişikliklerin birkaç günden uzun sürmesi

* Bağırsakta tam boşalmama hissi

* Dışkıda kan (parlak ya da koyu kırmızı), veya dışkı renginde koyulaşma

* Karında şişkinlik, kramp tarzında ağrı veya gaz şikâyeti

* Bilinen bir neden olmaksızın kilo kaybı

* Sürekli yorgunluk

TANI

Birçok kanser türü gibi kolon kanserleri de iyice büyüyene kadar belirti vermezler. Bu nedenle amaç, daha kanserde belirti yokken tümörü ortaya koymak olmalıdır. Belirtiler gelişmeden önce bir kişinin kanser için taranması poliplerin ve kanserin erken tanınmasında yardımcı olur. Poliplerin erkenden tanınıp çıkartılması, kolorektal kanseri önleyebilir. Erken tanı konulduğunda, kolorektal kanserin tedavisi daha etkin olabilir. Bu nedenle, 50 yaş üstündeki kişiler izlenmeli ve kolorektal kanser için artmış riski olan kişiler daha erken tarama programına alınmalıdır.

Taramada ülkemizde “gaitada( Dışkı) gizli kan testi” uygulanmakta ve bu testi 50-69 yaş arasındaki herkesin 2 yılda bir yaptırması önerilmektedir.

Bu tarama aile hekimliklerinde ücretsiz olarak yapılmaktadır.

TEDAVİ

Son yıllarda gelişen teknolojik imkanlar,taramaimkanları,toplumda oluşan bilinç bir çok kanser türünde daha erken teşhis imkanı sağlamaktadır,ne kadar erken teşhis koyulursa tedavinin başarısı o kadar yüksek olmaktadır.

Kalın bağırsak kanserlerinin tedavisinde cerrahi, radyoterapi ve kemoterapi başlıca tedavi yöntemleridir. Tedavi, tümörün yerleşim yeri ve evresine göre değişmektedir.

 

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat