TOKAT'TA TARIM İÇİN KOLLAR SIVANDI

Tarım Tokat Projesi çatısı altında yürütülecek olan bir dizi projenin tanıtımı yapılarak projeler kapsamında çiftçilere ürün ve malzeme dağıtımı yapıldı. Tokat’ta tarımın olmazsa olmazları arasında yer aldığını kaydeden Vali Dr. Ozan Balcı, “Ben tarım için kolları sıvadım." dedi.

            İl Tarım ve Orman Müdürlüğü kampüs alanında düzenlenen tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Topraksız çilek üreticiliği yapan çiftçinin çalışmaları ile ilgili bilgiler sunmasınının ardından İl Tarım ve Orman  Müdürü Orhan Şahin Tokat'ta yürütülen Tokat Tarım projeler hakkında ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nün çalışmaları ile çiftçilere sağladığı gelir hakkında bilgiler verdi.

            DOKAP Başkanı Yusuf Mengi, Tokat’ta yürüttükleri projeler ile ilgili değerlendirme yapmasının ardından konuşan Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt Tokat’ta sürdürülen tarımsal faaliyetler ve Tokat'ın sahip olduğu potansiyele değindi.

            Vali Dr. Ozan Balcı ise konuşmasında Tokat’ta tarım anlamında müthiş bir birikim olduğunu söyledi. Tokat çiftçisinin yüreklendirilmesi gerektiğini belirten Vali Dr. Ozan Balcı, Tokat’ın tarımının Karadeniz’i, Doğu Anadolu’yu ve  Türkiye’nin başka yerlerini de besleyecek bir zenginliğe sahip olduğunu söyledi.

“Ben Tarım İçin Kolları Sıvadım”

            Tokat’ta tarımın olmazsa olmazları arasında yer aldığını kaydeden Vali Dr. Ozan Balcı, “Ben tarım için kolları sıvadım. Arkadaşları da bir araya getirdim. İl Tarım Müdürlüğü ve İlçe Tarım Müdürlükleri, Orta Karadeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü, Orman İşletme Müdürlüğü, DSİ Müdürlüğü, Fidanlık Müdürlüklerindeki arkadaşlarla bir araya geldik, çalışmalar yapıyoruz.” diye konuştu.

            Tokat tarımında yapılacak çalışmalar için Tarım Tokat projesinin başlatıldığını ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, proje kapsamında yapılacak çalışmalar ile ilgili bilgiler verdi.

Tokat’ı Türk Tarımının Parlayan Yıldızı Yapacağız

            Bitkisel ve hayvansal üretimin desteklenmesi, sağlıklı gıda, çiftçilerin eğitimi, toplulaştırma, sulama, tarımsal sanayi ve ihracata dönük sanayi, sera, jeotermaller gibi alt başlıklar altında çalışmaların yapılacağını belirten Vali Dr. Ozan Balcı, “Tokat’ı Türk Tarımının parlayan yıldızı yapacağız. Ben inanıyorum burası 5-10 yıl içinde zaten yıldız olur. Biz emek sarf edelim. Tokat’ta da uyumlu bir birliktelik var. Milletvekilleri, belediye başkanı, herkes aynı hedefe odaklanmış durumda. Tokat deyince akla üretim gelmeli. Tokat’ın önü zaten açık bizim hızlandırmamız lazım. İnşallah 2020’de Tokat havaalanı bitiyor. Devletimiz önemli bir yatırım yapıyor oraya. DOKAP başkanımızla konuştuk. Tokat Yeşilyol projesine dâhil oluyor. Devletimiz toplulaştırmayı bitiriyor. Sulama ve barajları bitirecek birkaç yıl içerisinde. Bunlar çok önemli işler. İnşallah bu göletler ve barajlar bitince toplulaştırma bitince üretim 2-3 katına çıkacak. Çiftçinin dostuyuz biz ve çiftçinin emrindeyiz. Niye emrindeyiz. Çiftçi demek üretim demek. Ceviz ve bağ işini de bitirmemiz lazım bizim. Dünyanın en güzel, en nefis çilekleri burada yetişiyor. Sera konusunda Allah her şeyi vermiş. İklim desen iklim, çiftçide de birikim var jeotermal kaynaklar var. Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık, arıcılık, tatlı su balıkçılığı, kafes balıkçılığı, bunların hepsine kafa yoracağız. Bir de Tokat tarımında hedef koymamız lazım. Tokat tarımını sanayileştirmememiz lazım. Sanayileştirirsek fiyatlardaki dalgalanmalardan kurtarmış olacağız. Nihai hedefimiz Türk tarımının parlayan yıldızı yapacağız inşallah Tokat’ı.  Modern bilgi ile geleneksel bilgiyi birleştireceğiz. Gücümüzü birleştireceğiz. Çok güzel işler yapılmış. Ama yetmez daha çok çalışmamız lazım. Daha çok gayret göstermemiz lazım. Hedefi ihracata yönelik tarımsal üretim yapan Tokat haline getirmemiz lazım.”

            ​Programa, Vali Dr. Ozan Balcı’nın yanı sıra Tokat Milletvekilleri Av. Yusuf Beyazıt ve Av. Yücel Bulut, Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, DOKAP Başkanı Yusuf Mengi, protokol mensupları, birlik başkanları, üreticiler, çiftçiler, sivil toplum kuruluş temsilcileri ile davetliler katıldı.

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat