TOKAT’TA İSTİKLAL MARŞI’NIN KABULÜNÜN 98’iNCİ YILI KUTLANDI

İstiklal Marşı’nın kabulünün 98’inci yıl dönümü Tokat’ta düzenlenen törenle kutlandı.

            26 Haziran Atatürk Kültür Sarayı’nda düzenlenen programa Vali Dr. Ozan Balcı, Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt, Garnizon ve 48. Piyade Alay Komutanı P. Albay Rıfat Dönel, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Aydın Turhan,  İl Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali, protokol mensupları, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

            İstiklal Marşı’nın kabul edilişinin yıl dönümü için düzenlenen program; Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları, Mehmet Akif Ersoy ve tüm Şehitlerimiz anısına bir dakikalık saygı duruşunu müteakiben İstiklal Marşı’nın söylenmesi ile başladı.  Günün anlam ve önemini belirten konuşmanın Tokat Merkez Sosyal Bilimler Lisesi Müdürü Ahmet Altunışık tarafından yapılması sonrasında, okulun Türk Dili ve Edebiyat Öğretmenleri Mükerrem Soyuer, Tülay Yılmaz, Yaşar Akça ve Ülkü Nur Polat önderliğinde hazırlanan "Mehmet Akif ve İstiklal Marşı" konulu Oratoryo sunuldu. Okul öğrencilerinde İrem Gül Dalkın Sarıkamış Ağıtını seslendirdi,Beyza Nur Akar Bana Sor Sevgili Kâri adlı şiiri okudu, Rana Sarı Yemen Türküsünü söyledi. Öğrencilerden oluşan koro "Cenk Şarkısı" adlı eseri seslendirdi. Zeynep Sözen Tokat’a ait olan "Onbeşli" adlı ağıtı seslendirdi. Çanakkale Şehitlerine adlı şiirin okunması, Çanakkale Türküsünün seslendirilmesi sonrasında Halide Edip'in Fatih Mitingindeki konuşması canlandırıldı.

            Eren Maral tarafından Mehmet Akif 'in Nasrullah Camii vaazı canlandırıldı,  akabinde aynı öğrenci ve koro tarafından "Ordunun Duası" adlı şiir okundu. İstiklal Marşının yazılma süreci canlandırılması sonrasında İstiklal Marşı okundu.

MEHMET AKİF ERSOY TÜRK MİLLETİNİN SESİ VE RUHU

            Program sonunda konuşma yapan Vali Dr. Ozan Balcı, Mehmet Akif Ersoy’un umudun, vicdanın adı ve Asım’ın nesli olduğunu belirterek, “Bütün tersanelerin işgal edildiği, orduların dağıtıldığı, her şey bitti dediği anda Türk Milletinin şahlanışı doğulusuyla, batılısıyla kadını ile erkeği ile yaşlısı genci ile bir büyük mücadelenin şairi Mehmet Akif Ersoy. Şunu gösteriyor bize;  demek ki Türk Milleti varsa,hayat varsa umut var, dolayısıyla Mehmet Akif Ersoy umudun adı bence. Mehmet Akif Ersoy Türk Milletinin sesi ve ruhu olmuş gelecek kuşaklara umudu bırakmış. Türk milletinin iç kavgaları bıraktığı zaman, aynı hedefe kilitlendiğinde bir ve beraber olduğunda birbirine kenetlendiği zaman her şey bitti denildiği anda bile neler yapacağını bugünlere o zamanın memleketlerine milletlerine de göstermişti.

Demek ki biz bir ve beraber olduğumuz sürece,aynı hedefe kilitlendiğimiz sürece,farklı düşünsek bile bir birimize saygı gösterip aynı idealleri paylaştığımız sürece üstesinden gelemeyeceğimiz çözemeyeceğimiz hiçbir mesele problem olamayacak. Bu coğrafyada bir birimizi severek kardeşçe yaşayacağız ve yarınlara kalacağız” dedi.

MEHMET AKİF ERSOY, VİCDANLI BİR ADAM

            Vali Dr. Ozan Balcı, “Mehmet Akif Ersoy’u okuduğumuz zaman hep aklını kalbi ile kullanan, özü sözü bir, yaptığı, söylediği düşündüğü aynı hem de doğru bildiğini kalbi ile beraber söyleyen vicdanlı bir adam” şeklinde konuştu.

ASIMIN NESLİ

            Mehmet Akif Ersoy’un Asımın nesli kavramı ile ilgili Vali Balcı, “Asımın nesli diye bir kavramı var Mehmet Akif Ersoy’un, doğrudan doğruya Kur’an-ı Kerim’den almak gerekiyor örneği gençliği Asımın Nesli kavramı ile açıklamaya çalışıyor. O gençlere de umut bağlıyor. Mehmet Akif’in Asımın Nesli kavramını bugünlere yorumlarsak çünkü insanların kullandığı kavramlarda farklılaşmaya başladı 4’üncü büyük sanayi devriminin konuşulduğu, yapay zekâdan bahsedildiği, tarımsal teknolojik devrimin bahsedildiği bir dönemde yaşıyoruz. Buradan da ne çıkıyor demek ki aklını kalbini kullanan nesillere ihtiyacımız var. Aklını cesurca kullanan, kendi öz kültürü, tarihi ile barışık aşağılık kompleksi olmayan tarihine, atalarına, dedelerine kültürüne saygılı tarihten ders çıkaran ama yanı zamanda dünyayı algılayan anlayan aklını kalbi ile beraber kullanan, bilime meraklı, kültüre yatkın ahlaklı, teknolojiyi açık, yüksek karakterli nesiller olması gerekiyor. Onun için gençlere şunu ifade ediyorum, memleketin milletin umudu, geleceğisiniz.

            Dünya milletleri ile rekabet etmek istiyorsak çocuklarımızı iyi yetiştirmemiz lazım. gelecek nesilleri kendi kültürü ile barışık, tarihi ile gurur duyan aynı zamanda dünyayı algılayan meselelere sorgulayıcı olarak bakan, aklını cesurca kalbi ile beraber kullanan, en az 3 tane yabancı dil öğrenmeye çalışan,  bilime kültüre sanata meraklı, memleket millet sevdasıyla dolu yüksek kaliteli nesiller yetiştirmemiz lazım.  Günde bir saat kitap okumak lazım, kitap okumadan, ilim irfan olmadan dünya milletleri arasında kalamayız, rekabet edemeyiz, yarına da kalamayız. Bizim bütün hedefimiz, görevimiz memleket millet sevdasıyla asla yılgınlık göstermeden, yılmadan mücadeleci olarak azmederek yeter demeden, gelecek nesiller için bir şeyler yapmak. Türkiye tarımda teknolojide hayatın her alanında çok büyük adımlarla ilerliyor. Biz elbette ki bugün ki ilerlemeyi yeterli bulmuyoruz ama çok büyük kazanımları elde ettiğimizi de görmezlikten gelemeyiz” ifadelerini kulandı.

BÜYÜK HEDEFLERİNİZ, HAYALLERİNİZ OLSUN

            Gençlere büyük hedefleri ve hayallerinin olması tavsiyesinde bulunan Vali Balcı, “Büyük hedefler ve hayallere de çalışarak gayret ederek, hayal kurarak, umut ederek, disiplinli çalışarak emek vererek gidilebilir. İstiklal Marşımızın yazarı Mehmet Akif Ersoy’u, Kurtuluş Savaşımızın ve Milli Mücadelemizin Lideri Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, ona eşlik eden kahraman silah arkadaşlarını, memleketin milletin bekası için varını yoğunu harcayan bütün Türk milletini rahmetle minnetle ve şükranla anıyorum” dedi.

            12 Mart istiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü münasebetiyle tertiplenen "İstiklal Marşını Güzel Okuma" yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri Vali Dr. Ozan Balcı, Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt ve 48. Piyade Alay Komutanı P. Albay Rıfat Dönel tarafından takdim edildi.

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat