BU BELDEDE HİÇBİR ATIK İSRAF EDİLMİYOR

Zirai ilaç atıklarının tamamı biriktiriliyor, geri dönüşüme kazandırılıyor
Sıfır atık projesi kapsamında pilot belde olarak belirlenen Güryıldız Beldesinde hiçbir atık israf edilmiyor. Güryıldız Şehitler İlk ve Ortaokulunda biriktirilen gıda artıkları okul bahçesinde beslenen kümes hayvanlarına veriliyor. Köy halkının evlerinde biriktirdiği gıda artıkları solucan gübresi üretim merkezinde değerlendiriliyor. Atıkların doğaya karıştırılmamasına dikkat edilen projede bir litre atık yağ getiren vatandaşlara 10 ton ücretsiz su yüklemesi yapılıyor.

            Sıfır Atık projesi kapsamında Tokat merkeze bağlı Güryıldız pilot belde olarak belirlendi. Güryıldız beldesinde kırsala yönelik çevre ve zirai ilaç kirliliğinin önlenmesi için öğrenciler ve halkın katılımı ile bir dizi farkındalık etkinliği yapıldı.

            Proje kapsamında sıfır atık broşürleri Güryıldız Şehitler İlk ve Ortaokulu öğrencileri tarafından evlere ve sokaklara yapıştırıldı. Geri dönüşüm konusunda bilgilendirilen köy halkının biriktirdiği atıklar ayın belli günlerinde okul öğrencileri ve belediye temizlik personelini tarafından evlerden toplanarak okulda oluşturulan sıfır atık toplama alanında depolandı. Okulda biriktirilen atıklar daha sonra atık ayrıştırma merkezine gönderilerek geri dönüşüme kazandırıldı. Hiçbir atığın israf edilmemesi için Güryıldız Şehitler İlk ve Ortaokulunda biriktirilen gıda artıkları da, okul bahçesinde beslenen kümes hayvanlarına veriliyor. Köy halkının evlerinde biriktirdiği gıda artıkları solucan gübresi üretim merkezinde değerlendiriliyor. Atıkların doğaya karıştırılmamasına dikkat edilen projede bir litre atık yağ getiren vatandaşlara 10 ton ücretsiz su yüklemesi yapılıyor.

SIFIR ATIK MESELESİ MEMLEKET MESELESİ

            Sıfır Atık konusunda farkındalık oluşturmak için Güryıldız Şehitler Ortaokulu öğrencileri tarafından konuyla ilgili tiyatro oyunu sahnelenendi. Öğrencilerle bir araya gelen İl Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali, doğanın korunması için öğrencilere tavsiyelerde bulundu. Sıfır Atık projesinde pilot belde olarak seçilen Güryıldız’ı ziyaret ederek, çalışmaları yerinde inceleyen Küçükali, burada yaptığı açıklamada, “Sıfır Atık meselesi memleket meselesi, vatan borcu anlayışıyla bir proje başlattık kasabamızda. Okulumuzun, öğrencilerimizin belediye ve köy halkıyla iş birliği içerisinde gayet güzel yürütülen bir proje, Belediyemizin de ciddi destekleri var. Atık toplayan vatandaşlarımıza atık miktarına göre bedava su yüklemesi yapıyor belediyemiz. Köyümüzde özellikle zirai ilaç atıklarının doğaya atılmaması için başlatılmış bir proje. Zirai ilaç atıklarının tamamı biriktiriliyor, geri dönüşüme kazandırılıyor. Anne ve babalar bilinçlendirilmiş vaziyette, bütün atıkları biriktiriyorlar.  Evlerdeki bütün atıklar toplanıyor ve geri dönüşüm deposunda depolanıyor daha sonra belediyemiz vasıtasıyla atık ayrıştırma merkezine gönderiliyor. Evlerde biriktirilen gıda atıkları burada solucan gübresi üretim merkezi var, oraya götürülüyor, orada değerlendiriliyor. Köyde hiçbir atık, hiçbir çöp doğaya karıştırılmıyor ve israf edilmiyor hepsi geri dönüşüme gönderiliyor. Sağlıklı çevre, sağlıklı nesil, sağlıklı gelecek diyoruz. Projeye destek veren projeyi uygulayan bütün herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLACAK PROJE

            Kasabada okulların açıldığı günden itibaren sıfır atık projesinin başladığını belirten Küçükali, “Projemiz, gayet güzel yürüyor. İnşallah bunu bütün Türkiye’ye yaygınlaştırmayı amaçlıyoruz çünkü örnek olacak bir proje. Türkiye’de köylerde uygulanması bir ilk, daha önce şehir merkezlerinde uygulanıyor sıfır atık projeleri ama köyde uygulanan ilk proje, zaten sıkıntılarda köyde, zirai ilaç atıkları direkt suya ve doğaya karışıyor. Biz bunu önlemek amacıyla başlattık ve daha sonra her alana yaygınlaştı. Çok güzel bir proje olduğuna inanıyorum” şeklinde konuştu.

DOĞAMIZI KORUYALIM

            Sıfır Atık projesine destek veren ve evindeki tüm atıkları biriktiren Fatma Demirhan, “Doğamızı koruyalım çünkü bizde burada misafiriz, nasıl misafirimize özen gösteriyorsak doğamıza da özen gösterelim. Yaşanabilir güzel bir dünya için çevremizi temiz tutalım. Eskinden bilincinden değildik ve atıkları çöpe atıyorduk, şimdi daha dikkatli davranıyoruz. Çok zor bir şey değil, sadece biraz özen ve dikkat gerekiyor” ifadelerini kullandı.

            Serkan Demirhan da annesinin sıfır atık projesine verdiği desteğin çok önemli olduğunu belirterek, “Bu uygulama çok güzel, bu projeyi sonuna kadar destekleyeceğiz. Çevreyi koruyoruz” dedi.

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat