MİLLETVEKİLİ DURMAZ’DAN 14 MART TIP BAYRAMI MESAJI

CHP Tokat Milletvekili, TBMM İdare Amiri Kadim Durmaz yaptığı açıklamada, sağlık hizmetinin insanı temel alan, parasız, eşit ve en temel insan hakkı olduğunu söyledi.

Her bireyin sağlıklı yaşam sürme hakkına sahip olduğunu belirten Durmaz, bu sebeple sağlık haklarının eşit olması gerektiğini kaydetti. Durmaz, eşitlik ilkesinin bir gereği olarak da sağlık hakkının parasız olması gerektiğini belirterek, “Bugün, 17 yıllık AKP iktidarının sağlık politikaları sağlık hizmetini ticarileştirmiş, hastayı müşteri olarak gören zihniyet, sağlık çalışanlarının da, hastalarında haklarını yok saymıştır. Yurttaşlar en temel sağlık hakkına erişimde sıkıntılar yaşarken, sağlık çalışanlarının ve doktorların mesleki saygınlığı yok edilmiş, emekleri bir sömürü aracına dönüşmüştür. Sağlığımızı emanet ettiğimiz, halk sağlığı için bin bir fedakârlıkla çalışan doktorlarımız kaliteli hizmet veremez hale gelmiştir.  Bugün; Sağlık emekçileri bir yandan performans sisteminin baskısıyla ağır koşullarda çalışırken, bir yandan da şiddete karşı mücadele vermektedir” dedi.

SAĞLIKTA TİCARİLEŞMEYE SON VERİLMELİ

“Sağlıkta şiddet yasası acilen çıkarılmalı” diyen Durmaz, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ne yazık ki, sağlıkta şiddet haberlerinin kesilmediği,  şiddeti önleyici yasaların çıkarılmadığı, sağlık çalışanlarının performans sistemiyle itibarsızlaştırıldığı, yoksul halkın sağlık hizmetine eşit koşullarda erişemediği bir ülkede tıp bayramı kutluyoruz. Bugün; 14 Mart Tıp Bayramını gerçekten bayram olarak kutlamak için, sağlıkta şiddet yasası acilen çıkarılmalı, sağlıkta ticarileşmeye son verilmelidir! Sağlık emekçilerinin örgütlenme hakkına, meslek örgütlerine saldırılara son verilmelidir. iş güvencesinin ortadan kalktığı, performans sistemiyle emeğin ucuzlaştırıldığı, meslek itibarının zayıflatıldığı, sağlıksız bir sağlık sisteminde; ülkenin her yerinde özveriyle, canını dişine takarak, insan sağlığı için çalışan tüm sağlık emekçilerinin 14 Mart Tıp Bayramını kutluyorum”

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat