TOKAT’TA KÜLTÜR VE TURİZM SEFERBERLİĞİ BAŞLATILIYOR

Vali Dr. Ozan Balcı başkanlığında Kültür Turizm Tokat projeleri değerlendirme ve planlama toplantısı yapıldı.

Valilik toplantı salonunda gerçekleşen toplantıda Kültür Turizm Tokat kapsamında  Anadolu’nun mayası Tokat’ta Kültür ve Turizm Seferberliği Başlatılıyor sloganıyla yapılan bir dizi proje değerlendirildi.

            Vali Dr. Ozan Balcı, proje ekibinden, yatırım, kültür ve turizm başlıkları altında hazırlanan projeler hakkında bilgiler alarak, tematik çalışılmasını ve yol haritasının belirlenmesini istedi.

 Tokat’ın kültür ve turizm alanında en iyi şekilde tanıtılması gerektiğini ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı;Geleneksel El Sanatlarımızı Yaşatıyoruz projesi kapsamında, el sanatları ile ilgili etkinlik yapılmasını, kurslar açılmasını, yöresel el sanatlarının tek tek belirlenmesini, el sanatları taraflarının bir araya getirilerek Tokat’ın kültür ve turizmine nasıl katkı sağlanacağının değerlendirilmesini, özgün ve orijinal eserler ortaya konulmasını, dokuma tezgahlarıkurularak dokumalar yapılmasını, el emeği göz nurunun yazmacılığa yansıtılmasını, yazmacılığın orijinal olarak dokumadan başlanarak, aşama aşama her kademesinin yapılmasını ve Tokat’ın tüm yazmacılık değerlerinin ortaya çıkarılmasını istedi.

            Vali Balcı halk oyunları projesi kapsamında, halk oyunlarına tam destek verdiğini belirterek, ekipler oluşturulmasını, yarışmalar yapılmasını halk oyunları kültürünün yaşatılmasını önerdi.

            Kütüphanede Hayat Var projesi kapsamında kütüphaneciliği önemsediğini belirten Vali Balcı, Tokat’ın Kültürün başkenti, Kitabın başkenti, en çok ve en zengin kitabın olduğu şehir yapılacağını söyledi. İl ve ilçelerde bulunan bütün okullardaki öğrencilerin kütüphaneye üye yapılmasını isteyen Vali Balcı, Çocuk, Bebek ve İl Halk Kütüphanesinin yapılmasını için talimat verdi.

GEZİCİ KÜTÜPHANELER OLUŞTURULUYOR

Tokat’ta köylere ve uzak mahallelere gezici kütüphane uygulaması başlatılarak kitapların ulaştırılması sağlanacak. Kırsaldaki okullara aylık araçlarla kitaplar ulaştırılacak ve her ay bu çalışma yenilenecek.

Her Yeni Doğan Çocuk ve Yeni Evlenen Çift Kütüphaneye üye olacak.

Annemden Doğdum Kütüphaneye üye oldum projesi ile yeni doğan her çocuğun ve yeni evlenen çiftlerin kütüphaneye üye yapılması sağlanacak.

Müze tanıtımlarının yer alacağı Geçmişten Geleceğe Tokat projesi kapsamında, kendi medeniyet, tarih ve kültürünü tanıması için bütün çocuklar müzelerle buluşturulacak, Taş eserler müzesi ve Ozanlar müzesi yapılması sağlanacak ve Demokrasi müzesi açılacak.

BİR MASAL DİYARI TOKAT   

Kitap projesi başlığı altında basılması düşünülen Bir Masal Diyarı Tokat, Tokat Müzesi Kitabı, Tokat Yemekleri Kitabı, Tokat Antik Kentleri Sempozyumu Bildirileri Kitabı, Mahallemdeki Hikâyeler, Türkülerin Diliyle Tokat, Sözlü Kültür Ürünleriyle Tokat, Tokat Sırlı Seramikleri kitaplarının güzel, kaliteli, ciddiyetle üzerinde çalışılarak hazırlanmasını, Tokat’ın kültürünün gelecek kuşaklara aktarılması sağlanacak.

Gastronomi alanında uygulanacak olan Ak Zambaklar Sertifika Programı kapsamında yemek yarışması tertip edilecek, Endemik Bitki Zengini Tokatkapsamında Tokat’ta yetişen baharat çeşitlerinin ortaya çıkarılmasını sağlanacak.

Vali Dr. Ozan Balcı, katılımcı, şeffaf, kültür turizm odaklı, halka mâl edilip, işbirliği ve koordinasyon içerisinde etkili şekilde çalışacak Tokat Turizm Tarih Koordinasyon Kurulu oluşturulması için çalışmalara başlanılmasını istedi.

Tokat Kalesi, Zile Kalesi, Niksar Kalesi’nin belediyelerin katkıları ile restorasyonuna katkı sağlanacağını ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, doğal turizm alanlarının belirlenmesi, sağlık termal turizminin ve yayla turizminin geliştirilmesi, traking rotalarının belirlenmesi, Hubyar Baba Türbesi Gelişim projesinin uygulanması ve Sebastapolis, Komana Antik Kentinde kazılara devam edilmesi gerektiğini kaydetti. Vali Dr. Ozan Balcı, bütün işlerin komisyon marifetiyle ve yol haritası belirlenerek sürdürülmesi talimatını verdi.

            Amacının proje ekibine destek verip, yüreklendirerek, önlerini açmak olduğunu kaydeden Vali Dr. Ozan Balcı, “Güzel, kaliteli değerler koyun ortaya. Hedeflerin gerçekleştirilmesi için kafa yorun, emek verin, işleri ayrıntısıyla önemseyerek yapın.” dedi.

Toplantıya Vali Yardımcısı Dr. Mehmet Gödekmerdan İl Kültür ve Turizm Müdürü Adem Çakır, Kültür Müdürlüğü müdür yardımcıları, şube müdürleri ve proje ekibi katıldı.

Kültür turizm tokat projesi kapsamında yapılacak bazı çalışmalar şöyle olacak:

GELENEKSEL EL SANATLARI YAŞATILIYOR

Tokat’ın sahip olduğu geleneksel el sanatlarını hem kültürün devamlılığı noktasında hem de Tokat’ın turizminin geliştirilmesi noktasında etkin bir unsura dönüştürmek. 

HALK OYUNLARI

Kaybolmaya yüz tutmuş gelenekleri canlandırmak ve yaşatmak amacıyla, köylerde halk oyunları ekipleri oluşturularak mahalli halk oyunları festivali düzenlenmesi ve elde edilen verilerin CD-DVD-Belgesel-Kitap haline getirilmesi amaçlanıyor.

KÜTÜPHANEDE HAYAT VAR

Halkın yediden yetmişe kütüphaneyi kullanımlarını sağlamak ve Halkın serbest zamanlarını kütüphaneye gelip kitap okuyarak geçirmelerini sağlamak amaçlanıyor.

 GEÇMİŞTEN GELECEĞE TOKAT

İl Milli Eğitim Müdürlüğü  işbirliği ile kentte eğitim öğretim gören anaokulundan ortaokula (dahil) bütün öğrenciler, 50’şer kişilik gruplar halinde Tokat’ta bulunan müze ve kültür varlıkları  gezdirilecek. Müzede oluşturulacak imitasyon kazı alanı ile ziyarete gelen öğrencilere Arkeolojik kazı etkinliği ve sikke basımı etkinliği düzenlenerek, programa katılan öğrencilere projenin logosunun basılı olduğu çeşitli hediyeler sunularak tarihimizöğrencilere sevdirilerek tanıtılacak.

BELGESELLLERDE TOKAT

Şehirde bulunan yayla, göl ve akarsuların tanıtıcı belgesel filmlerinin yaptırılarak arşivlenecek ve çeşitli televizyon kanallarında yayınlatılacak, böylelikle ilimizin tanıtımına katkı sağlanacak.

 TOKAT EKO-TURİZMİ SEVECEK

Çevreyi koruyan ve yerel halkın refahını gözeten; Eko Turizmi şehrimizin sosyo-ekonomik kalkınmasına kazandırmak için belirlenen programla uluslararası seyahat acentalarını şehrimize getirerek bilgilendirme turları düzenlenecek.

 DOĞADA FOTOĞRAF AVCILIĞI FOTOĞRAF YARIŞMASI

Şehrimizi tanıtıcı fotoğraflar elde etmek için Fotoğraf Çekme Yarışması düzenlenecek.

Şehrimizde bulunan Müze ve Ören yerlerini ziyaretçilerin kolaylıkla bulabilmesi amacıyla bilgilendirme tabelası ve yönlendirme levhaları düzenlenecek.

İlimizin halk oyunlarını varsa hikayeleriyle birlikte derlenecek. Köylerde halk oyunları oluşturarak farkındalık gerçekleştirmek ve halk oyunları kültürümüzün yeni nesillere de öğreterek yaşatmaya devam ettirilecek. Çeşitli festivallere katılım sağlayabilecek halk oyunları grupları oluşturulacak. Halk oyunlarımızın ilçelerimiz arasındaki benzerlik ve farklılıkları ortaya çıkarılacak. Yöresel kıyafetler  çeşitliliği ve kullanım işlevleri  ortaya koyulacak. İl merkezinde özel günlerde halk oyunları oynayan grupların yer alması sağlanacak. “Mahalli Halk Oyunları Yarışması” düzenlenecek. Kostüm eksiklikleri giderilecek. Ekoturizm için ilimize gelecek turistlere halk oyunları ekipleri tarafından oyunlar sergilenecek.

TOKAT  GÜNLERİ

Büyükşehirlerde Tokat’ın sahip olduğu tarihi, doğal ve kültürel değerlerin tanıtılması, geleneksel el sanatları ve yöresel yiyeceklerinin tanıtımı  yapılarak, ürünlerin pazarlaması yapılıp, şehrimizin ekonomisine katkı sağlanması amaçlanıyor.

 TOKAT’I ANLATIYORUM

Şehrimizde yaşayan gönüllüler ve taksi esnafına yönelik düzenlenecek kurslarla eğitilmeleri ve aldıkları bilgilerle şehrimize gelen misafirlere gönüllü mihmandarlık edilecek.

 TOKAT’TA SIRA AKŞAMLARI DÜZENLENECEK

Yeni nesil mahalli sanatçılarımızın ve bu alanda kök salmış müzisyenlerimizin kendi besteleri derlenerek, kayda alınacak. Tokat’a ait türküler bir araya getirilerek arşiv çalışması yapılacak. Festival, şenlik, şölen gibi etkinliklere mahalli sanatçılar davet edilerek tanıtımları gerçekleştirilecek. Yerel düzeydeki müzisyenlerden gruplar oluşturulacak.

YEDİDEN YETMİŞE HERKES KÜTÜPHANEDE

Halkın yediden yetmişe Kütüphaneyi kullanmalarını sağlayarak, serbest zamanlarında kütüphanede sıcak ortamda kitap, dergi okuyarak geçirmelerine yardımcı olunacak.  Huzurevi sakinleri ziyaret edilerek,  onlara kütüphane tanıtılacak.  Farkındalık oluşturmak için yeni doğan çocuklar kütüphaneye üye yapılacak.  Kitap okuma gruplarının münazaralarını kütüphanede yapmaları sağlanacak. Kütüphane kullanıcılarına milli manevi ahlaki konuları ele alan filmleri izlettirilecek.

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat