TÜKETİCİ HER GEÇEN GÜN DAHA DA BİLİNÇLENİYOR

Tokat Ticaret Müdürü Ali Osman Sakar, Tüketici Hakem Heyetine başvuruların artmasının ve alınan kararların tüketici lehine sonuçlanmasının tüketicinin haklarını aramada her geçen yıl daha bilinçli hareket ettiğinin göstergesi olduğunu kaydetti.

            15 Mart Dünya Tüketici Hakları Günü dolayısıyla açıklama yapan Tokat Ticaret İl Müdürü Ali Osman Sakar, Tüketici mevzuatının, tüketicilerin sağlığını ve ekonomik çıkarlarını koruduğunu belirterek, Tüketici mevzuatı, tüketicilerin sağlığını ve ekonomik çıkarlarını koruduğu gibi, belli bir standart ve kalitede mal ve hizmet üretimine de imkân sağlamaktadır” ifadelerini kullandı.

            Bireylerin yaptığı tüketimin bilinçli ve doğru olmasının ülkelerin kalkınmasında ve gelişmesinde en önemli etkenlerden birisi olduğunu ifade eden Ticaret İl Müdürü Ali Osman Sakar, “Küçük yaşlardan başlayarak verilecek eğitimlerin yanı sıra, sosyal sorumluluk anlayışıyla hareket eden sivil toplum kuruluşlarımızın faaliyetleri de son derece önemlidir. Büyük bir hızla yaşanan bilimsel ve teknolojik gelişmeler insan hayatını oldukça kolaylaştırmış, tüketim açısından ise seçeneklerimizi çoğaltmıştır. Her alışverişte harcama belgesi, ürüne göre de Garanti Belgesi talep edilmelidir. Böylece üretici ve satıcıların yükümlülüklerini yerine getirmesi sosyal barışa da katkı sağlamış olacaktır” dedi.

            2018 yılı içerisinde Tokat’ta, Tüketici Hakem Heyeti Başkanlığına 2.648 adet şikâyet başvurusu yapıldığını belirten Ticaret İl Müdürü Ali Osman Sakar, 2018 yılında 2.660 kararın alındığını %66 oranında tüketici lehine olarak sonuçlandığını kaydetti.

            Ticaret İl Müdürü Ali Osman Sakar, “Birleşmiş Milletler 1985 yılında aldığı kararla Tüketici Hakları Evrensel Beyannamesini ilan ederek 15 Mart gününü, Dünya Tüketici Hakları Günü olarak kabul edilmiştir.Ülkemizde ise 1995 yılından bu yana tüketiciyi korumaya yönelik faaliyetler 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ile uygulamaya konulmuştur. Sonrasında Kanun’un günün koşullarına uygun olarak güncellenmesi ile 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve çıkarılan uygulama yönetmelikleri ile birlikte yürürlüğe girmiştir. Bu Kanun ile tüketicilerin hakları, çağdaş anlamda yasal çerçeve ile koruma altına alınmıştır. Her yıl 15 Mart günü ülkemizde de Dünya Tüketici Hakları Günü olarak kutlanmaktadır.“Tüm tüketicilerin Bilinçli tüket, Bilinçli harca görüşüyle “15 Mart Dünya Tüketici Hakları Gününün“ kutlu olmasını dilerim” temennisinde bulunduktan sonra açıklamasını bitirdi.

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat