ÖĞRENCİLERDE MEDYA OKURYAZARLIĞI İLETİŞİMİ

Tokat Mevlana İmam Hatip Ortaokulu’nda seçmeli olarak işlenen Medya Okuryazarlığı dersi kapsamında düzenlenen söyleşi programının konuğu Gazeteci Fatih Kılıç oldu. Okulun konferans salonunda düzenlenen söyleşi programına Okul Müdürü Muzaffer Damlıyurt, Medya Okur Yazarlığı dersini vermekte olan öğretmen Feryal Karaman, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

İLETİŞİM

Mevlana İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri ile bir araya gelen Gazeteci Fatih Kılıç gazetecilik mesleği ile ilgili bilgiler verdi, merak eden öğrencilere mesleğin güzelliklerini ve zorluklarını anlattı. Öğrenciler haberciliği ve gazetecinin toplumdaki yerini izleyici ve okur gözünden takip etti.

GAZETECİLİKTE SORMA GÜCÜ VARDIR

Medya Okur Yazarlığında en önemli konunun iletişim olduğunu söyleyen Kılıç, öğrencilere haber yazma tekniğinin inceliklerinden bahsetti. Haber yazmada kullanılan 5 N (Ne, Nasıl, Neden, Nerede, Ne zaman) 1 K (Kim) kuralı üzerine konuşan Kılıç, “Gazetecilikte sorma gücü vardır, bir gazeteci yazmış olduğu haberde okuruna, hitap ettiği kesime 5 N 1 K sorularının cevabını verebilmeli. Sizler bir metin okuduğunuzda bu soruların cevabını bulduğunuzda gazeteci kendi üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmiş demektir” dedi.

KALEMİ KAĞIDI NOT ALMAYI İHMAL ETMEYİN

Gazetecilikte not almanın öneminden bahseden Kılıç, “Çocukluğunuzdan yediden yetmişinize kadar kalemi kâğıdı ihmal etmeyin, gazetecilikte not almak kültürü ciddi manada önemlidir. Derler ya söz uçar yazı kalır diye, sizden sonraya kalacak bir yazı, iziniz olsun. Benim gazeteciliğimizde yazdığım bir cümle var, ‘Hayat bu akıp giderken, izi anısı kalmalı’ diye. Bu toplumda iz bırakan isimler olun. İz bırakmak derken; konuşmasıyla yazmasıyla, ortaya koyduğu eseri ile kendisinden sonraya da eser bırakabilme gücü ile anılırsınız. Bizler gazeteciler, tarihi not alan insanlar olarak, olanı olduğu gibi topluma lanse ederek, haberi yayma gücümüzle, dijital platformları da hesaba kattığımızda on binlerce kişiye ulaşıyoruz. Hani bir söz vardır, söz ağızdan çıkana kadar sizin esirinizdir, ağızdan çıktıktan sonra siz o sözün esirisinizdir. Bizler yeri geldi mi ağzından söz çıkan insanları kayıt altına aldığımızda onların sözlerine esir eden insanlarız, o kaydı tutan isimleriz. Bazen derler kalem yarası mı kılıç yarası mı diye, kalem yarası tesirli olur”

Kılıç konuşmasını tamamladıktan sonra soru cevap kısmında öğrencilerin gazetecilik mesleği ile ilgili merak ettiği soruları cevaplandırdı.

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat