İPTAL EDİLEN HES PROJESİ YENİDEN GÜNDEME GELDİ

Niksar’ın verimli ovasına hayat veren Kelkit Vadisi’nin ismini aldığı Kelkit Irmağı ve Ordu sınırında bulunan Tifi Irmağı üzerinde onlarca HES kurulan bölgede, ilçenin içme suyu kaynağı üzerine yapılması planlanan ‘Kaynar HES Projesi’ yıllar sonra yeniden gündeme geldi.

            Tokat’ın içme suyu kaynaklarından doğarak Niksar’ın içinden geçen Çanakçı Deresi üzerinde Gülbayır Köyü-Kaynar mevkiinde yapılması planlanan Kaynar HES Projesi, 2015 yılında da gündeme gelmişti. 2015 yılında Çanakçı Deresi üzerine 2.34 Mw gücünde küçük bir santral olarak yapılması planlanan Kaynar HES Projesi Niksar’ın içme suyu kaynakları üzerinde olumsuz etkileri olacağı gerekçesiyle büyük tepkiyle karşılanmıştı. Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan, İstanbul Niksarlılar Derneği, Gülbayır Köyü ve civar köy dernekleri içme suyu kaynaklarını olumsuz etkileyecek bu projeye karşı çıkmışlar ve yaptıkları girişimlerle projenin rafa kaldırılmasını istemişlerdi. Özellikle Ankara’da yapılan girişimler zamanın siyasileri tarafından uygun görülerek, Niksar adına olumsuzluk sonuçlar doğuracak Kaynar HES Projesi’nin yeniden değerlendirilmesi talep edilmişti. Ankara’da zamanın Tokat Milletvekilleri Dilek Yüksel, Orhan Düzgün ve Reşat Doğru Niksarlıların sesine kulak vererek, Orman ve Su İşleri Bakanlığı nezdinde yaptıkları girişimlerle projenin rafa kaldırılmasını sağlamışlardı. 

2012 yılında dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, HES'lerle ilgili söylemlerinde bazı HES'lere kapıyı kapattıklarını vurgulamıştı.  Bayraktar, “Nükleer santral olmadan bu işin altından kalkamayız. HES'lerle de olmaz. HES'lerle ufak dereleri mahvediyoruz. 10 megavattan az enerji üretecek HES'lere kesinlikle onay vermeyeceğiz. Bundan sonra bunun hesabını sorarsınız” demişti. 2015 yılında projenin rafa kaldırılmasıyla Niksar kamuoyu da rahatlamıştı. Ancak günümüzde gelinen noktada projenin rafa kalkmadığı ortaya çıktı. Projenin Niksar’ın içme suyu kaynaklarına göre revize edilerek yeniden gündeme gelmesini yöre halkı ve sivil toplum kuruluşları şaşkınlıkla karşılarken, tepkiler de gecikmedi.

            Kaynar HES’in yapılacağı bölgenin sınırları içerisinde bulunan başta Gülbayır Köyü ve civar köyleride yaşayan vatandaşlar HES inşaatının yapılacağı Kaynar Cevizlik mevkiinde toplanarak siyasilerin 2015 yılındaki sözlerini hatırlattı ve yeniden başlatılan HES projesine karşı tepkilerini dile getirdi.

            Gülbayır Köyü Muhtarı Hüseyin Demirel, Gülbayır Köyü Derneği Eski Başkanı, İstanbul Niksarlılar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve muhtar adayı Kazım Keser, İstanbul Niksarlılar Derneği adına Ercan Bayrakçıoğlu, İyi Parti Belediye Meclis Üyesi Adayı Hicabi Özgen ve Murat Yıldırım, Gülbayır, Alan, Güvenli ve Cer köyünden vatandaşların katıldığı farkındalık toplantısında konuşan Gülbayır Köyü sakinlerinden Adile Bozkurt , “Bu topraklarda kala kala bizler kaldık, bizler de geçimimizi hayvancılık yaparak sağlıyoruz, koyunlarımızı, kuzularımızı, ineklerimizi bu topraklar sayesinde yetiştiriyoruz. Yetkililere sesleniyorum; HES istemiyoruz, sesimizi duysunlar bize sahip çıksınlar” dedi.

 

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat