ARTOVA MYO ÇAĞRI MERKEZİ ÖĞRENCİLERİNE TEKNİK GEZİ

Artova Meslek Yüksekokulu Çağrı Merkezi Hizmetleri Programında eğitim alan öğrencilere derslerde öğrendikleri teorik bilginin sektörde nasıl uygulandığını gözlemleyebilmeleri amacıyla teknik gezi düzenledi.

            9 Nisan tarihinde düzenlenen teknik gezi kapsamında 73 ülkede 120.000 çalışanı ile dijital dönüşümde dünya lideri olan ATOS Müşteri Hizmetleri A.Ş.’nin Ordu şubesi gezildi.

            Çağrı Merkezi Programı Öğretim Görevlileri Aslı Öztürk Terzi, Hıdır Polat ve Mehmet Carlık tarafından düzenlenen teknik gezide program öğrencileri ATOS Operasyon Süpervizörü Tolga Yoldaş tarafından karşılandı.

            Çağrı Merkezi Hizmetleri Programı öğrencilerinin, sektörü tanımaları, çağrı merkezlerinin işleyiş sistemlerini görmeleri ve sektör ile üniversite işbirliğinin temellerinin atılmasının hedeflendiği teknik gezide, Data Yönetimi Uzmanı Caner Yeşilyurt, Kalite Güvence Uzmanı Gizem Nur Boğukoğlu, Satış Koçu Selma Yüksel, Takım Liderleri Zülal Yılmaz, Mesutcan Çabuk, Sinem Özyurt, Banu Polat, Erkan Erdem ve Operasyon Süpervizörü Tolga Yoldaş tarafından eğitim verildi.

            İlk olarak çağrı merkezlerinin mimarisi ve teknolojik altyapıları, farklı çalışma yöntemleri sunan çağrı merkezi çözümleri örneklendirilerek öğrencilerle paylaşıldı.  Daha sonra öğrencilere farklı hizmet üreten firmalara ait çağrı merkezi lokasyonları gezdirildi. Son olarak soru-cevap etkinliği düzenlendi ve bu yıl mezun olacak öğrencilerin iş başvuruları alındı.

            Çağrı merkezi hizmetlerinin nitelikli elemana duyduğu ihtiyacı dile getiren firma yetkilileri mesleki alana dair bilgisi ve yeteneği olan kişilerle çalışmak istediklerini, işe alım süreçlerinde Artova Meslek Yüksekokulu öğrencilerine bilgi vereceklerini ve mezun olduklarında onlarla çalışmak istediklerini belirtti.

            Teknik geziden sorumlu Öğr. Gör. Aslı Öztürk Terzi, “Kurum ve kuruluşların çağrı merkezlerinin önemine olan farkındalığı artarken buna paralel olarak çağrı merkezi alanında istenilen nitelikte insan kaynağının yetiştirilebilmesine duyulan ihtiyaçta artmaktadır. Bu kapsamda öğrencilerimize sektörü tanıtmak çağrı merkezi sektörünün ve çağrı merkezi hizmetleri alanında eğitim alan öğrencilerimizin ortak çalışmalar yapmasını sağlamak için teknik geziler düzenlemekteyiz” dedi.

            Teknik gezi tamamlandıktan sonra öğrenciler, Ordu’nun tarihi ve kültürel yerlerini gezdi.

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat