REŞADİYELİLER ANKARA'DA BULUŞDU

Ankara’da 3 yıl önce kurulan Reşadiye Dayanışma Derneği tarafından “Keşkek ve Ellik Gecesi” programı düzenlendi. Programda Tokat- Reşadiye sıla özlemi giderildi.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan programın sunuculuğunu eğitimci, yazar ve şair Bedrettin Güreş yaptı.

Dernek başkanı emekli general Kemal Korkmaz yaptığı açılış konuşmasında protokol mensupları ve konukları selamladıktan sonra şunları kaydetti:

"Coğrafya toplumların kaderidir, hepimiz bir nedenle gurbete çıktık. Gurbet artık ağıtlar yakılacak yerler değil gurbet yolları sılaya bağlandı. Bizlerin bu şekildeki buluşmalarında, artık o eski acıklı gurbet türkülerinin yerini halaylar ve ellik gibi oyunlarımız aldı. Yaşadığımız şehirlerde doğduğumuz şehirlerin kültürünü yaşatmak için bizler zaman zaman bir araya geldiğimizde sıla hasretimiz azalıyor. Önümüzdeki günlerde Ankara’da Reşadiyeliler lobisini oluşturmak istiyoruz.

Derneğimizin kuruluşunun üçüncü yılında bu akşam hep birlikte olmanın gurur ve heyecanını yaşıyoruz, hoş geldiniz sefa getirdiniz, hepinize katılımınız için ayrı-ayrı teşekkür ediyor ve iyi eğlenceler diliyorum."

Sonrasında Reşadiye Kaymakamı Murat Mete ve Reşadiye Belediye Başkanı Mustafa Yılmaz birer selamlama konuşması yaptılar. Kaymakam Mete yaptığı konuşmada Reşadiyeliler ile birarada olmaktan ve fahri hemşehri olarak görülmekten ötürü mutluluğunu dile getirdi. Başkan Yılmaz da Reşadiyelileri böylesi bir birliktelik içerisinde görmekten mutluluğunu belirterek kendisinin üzerine düşecek her göreve ve desteğe hazır olduğunu dile getirdi. TÜm katılımcılara teşekkürlerini vurguladı.

Ankara-Yenimahalle Belediyesi Nazım Hikmet Kültür Merkezinde düzenlenen programa; eski Bakan Ali Şevki Erek, eski Bakanı Dr. Reşat Doğru, Vali Amir Çiçek, emekli Büyük Elçi Hulusi Kılıç, emekli Tuğgeneral Dr. Erdal Torun,  RTÜK üst kurul uzmanı Mahmut Demiryürek, Ankara Etimesgut Belediyesi Meclis üyesi Kerem Erdem ve Uğur Çağlar, Kaymakam Murat Mete, Reşadiye Belediye Başkanı Mustafa Yılmaz, Reşadiye Ak Parti İlçe başkanı Sefa Yiğit, eski Ankara TOSİAD genel başkanları Kadir Şahin ve Sadık Saper, mevcut genel başkan Cemal kutlu, İlke TV Ankara temsilcisi Faik Kafalı, TOKFED Genel başkanı Kamil Dündaroğlu, başkan yardımcıları Adem Karaca ve Şevki Keskin, Ankara Zileliler Derneği Başkanı Ali Kıyak, Türkiye Emekliler Derneği Çankaya Şubesi Başkanı Muammer Yeğin, İstanbul TOSİAD Başkanı Semra Saniye Mert, Tokat Vakfı İstanbul Şubesi Başkanı Salih Tanrıverdi, gazeteci Bayram Güvercin ve Zekeriya Yılmaz ile siyaset, bürokrat, STK ve iş dünyasından, Reşadiye, Tokat, İstanbul, Ankara gibi ülke genelinde yaşayan Reşadiyelilerden yoğun katılım oldu.

Gecede, Serhat Polat saz ekibi eşliğinde sahne alan Reşadiyeli sanatçılar; Yeliz Yıldırım, Aslı Şahin ve Murat Akkaya’nın yöresel ve ulusal, bahar havasındaki, sıla türküleriyle gece dolu-dolu festival havasında geçti.

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat