TOKAT’A ÖZGÜ MUHTAR ŞAPKASI

Şapkacılığın son ustalarından olan Mustafa Adak mesleğini yaşatmaya çalışıyor.

Ortaokulda ustasının yanında çalışmak üzere girdiği işin mesleği olduğunu söyleyen Şapka Ustası Mustafa Adak, mesleği yaşatmaya çalıştığını belirtti.

Tokat’a has şapkanın özelliği ile ilgili bilgiler veren Şapka Ustası Mustafa Adak, “Bir şapka 8 ile 10 parçadan oluşuyor. Tokat’a has şapkanın özelliği köşesi yok 5 parçalı modeldir. Kibardır. Aynı zamanda muhtar şapkası olarak da adlandırılır. Sekiz köşeli kaskettir. Beş köşeli kasket Reşadiye yöresine aittir. Erbaa'da sekiz parçalı  kasket daha çok kullanılır. Niksar’da beş köşeli kullanılır. Köşelileri daha çok eskiler kullanıyor. Dede seksen yaşında sekiz köşeli kullanır. Oğlu atmış yaşındadır beş parçalı kasketi kullanır” dedi.

USTALARI KÜSTÜRMEYECEKSİNİZ

Otuz yıldan bu yana mesleğin içinde olan Mustafa Adak, ustalara ve zanaatkarlara sahip çıkılması için yöneticilere çağrıda bulundu. Kaybolmaya yüz tutmuş zanaatların yeniden canlanması için bir akademi sanat merkezi kurulmasını isteyen Adak, “Genel olarak yöneticilerimizden ustalara zanaatkarlara sahip çıkılmasını talep ediyoruz. Sigortamızı yatıramıyoruz. Bizlerden ürün alıp gidecekleri yerlere hediye götürebilirler. Ustaların yaptıkları bu kaybolmaya yüz tutmuş zanaatların yeniden canlanması için bir akademi sanat merkezi kurulsun ve bu işe meraklılar gelsin ve sanatı öğrensinler. Ustalar garip kalıyor sahip çıkılsın ve sosyal bir güvencemiz olsun istiyorum. Ben zaten bu işi severek yapıyorum. Çırak yetiştiremiyoruz. Çünkü bu işe talep yok. Gençler sabırlı değil hemen para istiyorlar.

Ustaları küstürmeyeceksiniz. Bu ustaları  eğitmen olarak alıp meslek liselerinde bunları kullana bilirsiniz” şeklinde konuştu.

Mustafa Adak’ı ziyaret ederek kendisine destek olan yazar Ayla Bağ, “Tarihin ilk çağlarından beri insanlar şapka kullanmışlardır. İnsanların binlerce yıldır kullandıkları başlıklar, onları sadece güneş ve yağmurdan koruyan basit bir giyecek ya da aksesuar değil, aynı zamanda sosyal statüleri, dini inançları, politik görüşleri, meslekleri ve milliyetleri hakkında bize bilgi veren anlam birer semboldür” dedi.

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat