DEHA GENÇLİK “KINALI KUZULARI” ÇANAKKALE’YE YOLCU ETTİ

Tokat’ta 2010 yılından beri faal olarak çalışan gençlik, spor ve izcilikte “DEHA”lar yetiştirmeyi amaç edinen DEHA Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü Pazar günü izcilerini Çanakkale’ye yolcu etti.

            Türkiye İzcilik Federasyonu (TİF) tarafından Çanakkale’de düzenlenen “Çanakkale Milli Bilinç Kampı”na katılacak olan 35 ergin izci ve 3 izci lideri kulüp binasından Cumhuriyet Meydanına kadar kulüp yöneticileri, izci velileri ile beraberce yürüdü. Yol boyunca Tokat halkından büyük ilgi gören izciler, burada yapılan duaya katıldı. Dualar ve Çanakkale’ye gönderilen, selamlarla uğurlanan izcilerin oldukça neşeli ve Çanakkale ruhunu yaşayacak olmanın verdiği heyecan içinde oldukları gözlendi.

            Valilik önünde açıklamada bulunan Türkiye İzcilik Federasyonu Tokat il Temsilcisi ve  DEHA Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü İzci Lideri Ahmet Uzun, “Türkiye İzcilik Federasyonu tarafından her yıl 22-25 Nisan  tarihleri arasında Çanakkale’de düzenlenen izcilere yönelik ‘Dedeciğim Ben Geldim Çanakkale Milli Bilinç Kampı’na katılmaktaki amacımız: İzcilerimizin, Çanakkale’de vatan toprağı için canlarını vermekten çekinmeyen dedelerimizin çektikleri sıkıntı ve çileleri anlamalarını ve zor şartlarda hayatlarını nasıl idame ettirdiklerini görmelerini, milli kültürümüzün temel değerlerini öğrenmeye yönelik, maddi ve manevi bilinç kazanmalarını, şehitlerimizi anmalarını sağlamaktır. Ayrıca izciliğin ‘iyi insan, iyi yurttaş’ yetiştirme temel prensibi doğrultusunda açık hava metodu ile izcilerin eğitim almalarına yardımcı olmaktır.” dedi.

            DEHA Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü Başkanı Mustafa Doğan, “Bu sene Spor Tokat Projesi kapsamında 35  genç izcimizi Çanakkale’ye gönderiyoruz. İnşallah gelecek yıllarda  da  gençliğe duyarlı, gençlik faaliyetlerini önemseyen kurum, kuruluş ve Tokatlı kardeşlerimizin destekleriyle daha geniş katılımlı Çanakkale yolculukları yapacağız. Gençlerimizin dedelerine layık torunlar, en az dedeleri kadar vatan sevdalısı nesiller olarak yetişmeleri yolunda elimizden geleni yapacağız. İçinde bulunduğumuz imkânsızlıklara rağmen geleceğimiz için, gençlerimizin milli ve manevi gelişimi yolunda aklımızın erdiği, gücümüzün yettiği kadar çalışacağız." dedi.

            DEHA Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü Başkanı Mustafa Doğan kamp  programıyla ilgili olarak; “Türkiye’nin diğer illerinden gelen  binlerce izciyi buluşturan kampta izcilerimiz Çanakkale Savaşları’nın yaşandığı tüm alanları gezecek ve dedelerinin yaşadığı sıkıntıları yerinde ve yaşayarak öğrenecekler.

26 Nisan’da tamamlanacak olan Milli Bilinç Kampı süresince izciler, ileri seviye izcilik eğitimlerinin yanı sıra Çanakkale ile ilgili seminerlere ve törenlere de katılacaklar.

Çanakkale Milli Bilinç Kampı’nda izciler, dedelerinin yaptığı gibi 25 Nisan gece saat 02.00’de kalkarak asker çorbalarını içip, hamur kızartması yiyecekler. Ardından saçlarına kınalarını yakıp, yeleklerini ve o dönemin asker kepi olan Enveriye Kabalağı’nı ve ‘Dedeciğim Ben Geldim’ yeleklerini giyerek 17 km yürüyüş yapacaklar.” dedi.

            DEHA Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü Başkanı Mustafa Doğan, "Bu faaliyetimizde  Spor Tokat projesi kapsamında desteklerini bizden esirgemeyen başta Tokat  Valimiz Sayın Dr. Ozan Balcı’ya, Belediye Başkanımız  Sayın Av Eyüp Eroğlu’na, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sayın Recep Gökçe’ye ve Gençlik ve Spor İl Müdürü Sayın Cemil Çağlar’a, DEHA Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü Yönetim Kurulu adına şükranlarımızı arz ediyorum" diyerek açıklamasını tamamladı.

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat