"ÇOCUKLARA BAYRAM HEDİYE EDEN TEK CUMHURİYETİZ"

CHP İl Başkanı Mustafa Duran, "Dünyada çocuklarına bayram hediye eden ve bunu tüm dünya çocukları ile paylaşan ilk tek ülke Türkiye Cumhuriyeti’dir." dedi.

            CHP İl Başkanı Mustafa Duran 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla açıklama yaptı. Duran, açıklamasında şunları kaydetti:

            "Bugün tüm dünyaya tam bağımsız Türkiye Cumhuriyetinin varlığını haykırdığımız TBMM'nin açılışının doksan dokuzuncu yılını kutluyoruz.

            23 Nisan 1920'de Ankara da ulusumuz için yeni bir dönem başlamış ve ilk kez bir meclis bütün iktidarı ele almıştı.

            Zor koşullar altında toplanan TBMM ile beraber bir İslam ülkesinde ilk kez bir meclis ‘’şura’’ görevini yerine getiriyor ve bütün iktidarı ele alıyordu ve bu meclis ‘’Kuvayı Milliye Ruhu ’nu temsil eden bir meclisti.

Meclisin açılışını Mustafa Kemal Atatürk 22 Nisan 1920 günü Anadolu’daki sivil ve askeri makamlara bir telgrafla şöyle duyurur: 'Tanrı’nın yardımıyla Nisanın 23. Cuma günü Büyük Millet Meclisi açılarak çalışmaya başlayacağından o günden sonra bütün sivil ve askeri makamların ve bütün ulusun emir alacağı en yüksek kat bu Meclis olacaktır. Bilgilerinize sunulur.'

Nihayet 23 Nisan 1920 de en yaşlı üye Şerif Beyin açış söyleviyle TBMM açılır. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün milletin ilerlemesinin temel taşı olarak nitelendirdiği çocuklara olan sevgisinden dolayı 23 Nisan ‘’ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI’’ olarak kabul edilmiştir.

            Dünyada çocuklarına bayram hediye eden ve bunu tüm dünya çocukları ile paylaşan ilk tek ülke Türkiye Cumhuriyeti’dir.

            Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘’bütün cihan bilmelidir ki artık bu devletin ve bu milletin başında hiçbir kuvvet, hiçbir makam yoktur. Yalnız bir kuvvet vardır o da milli egemenliktir. Yalnız bir makam vardır o da milletin kalbi, vicdanı ve mevcudiyetidir’’ sözleri önemini sonsuza dek koruyacaktır.

            Bu önemli günde yarınlarımızın teminatı olan çocuklarımızın bayramını içtenlikle kutlar umut dolu yarınlar dileriz."

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat